Thanks Maarten! Daar ga ik zeker naar kijken.
Met welke tool teken jij dit soort dingen in? Dan ga ik het ook daarmee proberen.
Thanks Maarten! Daar ga ik zeker naar kijken.
Met welke tool teken jij dit soort dingen in? Dan ga ik het ook daarmee proberen.
Ik gebruik JOSM. Maar zoiets simpels kun je ook met de online editor doen.
Ik heb Arnhem toegevoegd via de online editor. Ik heb JOSM geprobeerd maar daar kom ik zo snel niet helemaal uit.
Volgens mij is dit vergelijkbaar met wat jij bij Maastricht hebt gedaan: https://www.openstreetmap.org/way/895311304
Als dit inderdaad op de juiste manier is wil ik dit verder oppakken voor de andere steden.
Qua gebied zat je in ieder geval voor 99% goed: alleen het begin van de Apeldoornseweg had je vergeten. Dat heb ik even toegevoegd. Of de tagging klopt, weet ik niet, het gebied is nu wel correct. De - op het oog - rare omissie van de Lage Rijnkade is correct weergegeven (heb ik even apart gecontroleerd omdat dat de enige weg is noordelijk van de Rijn die niet in de milieuzone zit).
met vriendelijke groet,
Marcel.
Qua tagging is dit dubbelop:
hgv:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4)
motor_vehicle:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4)
een hgv is ook een motor_vehicle
Maar op de website lees ik:
**Milieuzone van de gemeente Arnhem
Groene zone volgens de nieuwe verkeersregels
De volgende dieselvoertuigen hebben toegang:
• vrachtauto’s: emissieklasse 4 of hoger
• bestel- en personenauto’s: emissieklasse 4 of hoger
• autobussen: alle emissieklassen
**
Als je motor_vehicle:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4) gebruikt, mogen autobussen (<euro_4) ook niet de milieuzone in. Je zou dus een bus=yes kunnen toevoegen, maar ik weet dat routers het niet fijn vinden als je eerst zegt motor_vehicle=no en dan daar met bus=yes een uitzondering op maakt.
Daar heb je helemaal gelijk in. Ik zal de hgv:conditional eraf halen.
Wat betreft bus is dat natuurlijk ook zo. Gemeente Arnhem zegt zelf niets specifiek over bussen. Maar eigenlijk geld de uitzondering dan ook voor brommers/motors toch? Die vallen normaal ook onder motor_vehicle. Moet ik die niet ook toevoegen met een yes?
Ik ga dit ook even voorleggen aan de navigatie bouwers ook
Inderdaad. Je zou nog kunnen zeggen dat dat toch nooit diesels zijn en dat ze er niet door getroffen worden.
De aangegeven manier om alleen auto’s te blokkeren is motor_vehicle=no motorcycle=yes moped=yes mofa=yes.
Je kunt 2 kanten op redeneren. Alles verbieden en apart benoemen wat wel access heeft of alleen benoemen wat geen toegang heeft.
Volgens de website hebben alle dieselvoertuigen geen toegang, met de genoemde uitzonderingen.
motor_vehicle:conditional=no @ (fuel=diesel)
hgv:conditional=yes @ (emissions>euro_3)
motorcar:conditional=yes @ (emissions>euro_3)
goods:conditional=yes @ (emissions>euro_3)
bus=yes
V.w.b. bromfietsen en motoren. Aangezien de toegang van dieselvoertuigen geregeld wordt en er geen uitzondering genoemd wordt voor bromfietsen en motoren, hebben deze geen toegang als ze als brandstof diesel gebruiken.
Input vanuit een meer praktische kant:
Gezien de complexiteit van de access tag en dat je eigenlijk josm moet gebruiken om dit in te voeren zou mijn voorkeur zijn om tags op een polygoon met de milieuzone te zetten en niet op alle straten.
Het onderhoud van één polygoon per zone is vele malen eenvoudiger dan tags op elke straat (en pad?).
Als gebruiker van een navigatie in de auto zou ik graag kunnen instellen wel/niet milieuzone gebruiken bij het routeren. De naam van de milieuzone is ook praktisch.
Aangezien ik zo min mogelijk met mijn auto in een grote stad kom, zoek ik liever voor vertrek op of mijn kenteken toegelaten is een stad.
Voor Antwerpen kun je bv. een dagpas kopen (Die dan weer niet geldig is in andere steden).
Zoiets is niet echt gebruikersvriendelijk op te lossen in een navigatie app, laat staan hoe je dit met access tags gaat oplossen.
Dan is het Duitse systeem met stickers in kleuren toch veel handiger.
Ik heb een beetje moeite met de bebording.
Dit is Amsterdam: https://www.amsterdam.nl/parkeren-verkeer/milieuzone-amsterdam/milieuzone-herkennen/
Dit is Arnhem: https://www.arnhem.nl/stad_en_wijken/Wegen_en_vervoer/milieuzone/Veelgestelde_vragen_over_de_milieuzone
Hoe weet een touringcarchauffeur of hij al dan niet de milieu zone van Arnhem in mag rijden?
Is het antwoord daarop niet vrij simpel? Touringcar staat niet op het bord dus hij mag erin?
Bij Amsterdam staat die namelijk wel specifiek genoemd.
Bij Arnhem (betere link): https://www.arnhem.nl/stad_en_wijken/Wegen_en_vervoer/milieuzone staat
specifiek wat toegestaan is. Autobussen staan daar niet bij, mijn interpretatie is dat ze er dan niet in mogen.
Als ik de API bekijk die achter de website van milieuzones.nl zit (https://services.arcgis.com/kE0BiyvJHb5SwQv7/ArcGIS/rest/services/Milieuzones_NL/FeatureServer/0/query?where=1%3D1&f=pgeojson&outFields=Gemeente%2Cvrachtauto%2Cautobus%2Cbestelauto%2Cpersonenauto%2Ctaxi%2Cvrachtjaar%2Cautobusjaar%2Cbesteljaar%2Cpersonenjaar%2Ctaxijaar,website) dan mogen bussen wel Arnhem in.
Ik denk dus dat je borden zo moeten lezen dat alleen de voertuigen waar een beperking voor geld op de borden staan. Alles wat er niet op staat mag er dus. Bv ook motoren
In Amsterdam staat ook specifiek taxi’s genoemd, die zie je in Arnhem ook niet op het bord staan. Volgens bovenstaande API mogen die er ook in
Maar zo werken borden niet in Nederland. Je plaatst een verbodsbod en daaronder òf de uitzonderingen òf waarvoor het bord geldt.
Edit: het is dus het laatste. Hier een stukje uitleg: https://www.milieuzones.nl/verkeersbord-en-onderborden Onder een milieuzonebord dient dus te staan voor welke voertuigen het geldt.
Arnhem wordt dan:
hgv:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4)
motorcar:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4)
goods:conditional=no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_4)
Inderdaad Lees je bijdrage nog eens en je zei het al.
Ben ik helemaal met je eens. Voor de milieuzone Maastricht heb ik de tags wel ook op de ways gezet, als test en omdat het eigenlijk maar één straat is. Dit is te gebruiken om te kijken welke routingengines wel kunnen omgaan met welke tags, dus ik zou willen vragen om het niet direkt te gaan verwijderen.
Ik heb ook getest of je met de overpass api de area van de milieuzone kunt gebruiken om de binnenliggende wegen te selekteren, en dat werkt ook. Dus eventueel is via die methode de tags ook op de wegen in de zone te zetten.
Interessant onderwerp en leuk, Hendrik, dat je hier mee bezig gaat.
Een paar opmerkingen
Ondertussen heb ik alle milieuzones van Nederland er in zitten. Als jullie er feedback op hebben hoor ik het graag.
Zou iemand deze oude van Rotterdam kunnen verwijderen? Ik krijg die er niet uit via de web UI. https://www.openstreetmap.org/way/305898116
Arnhem: https://www.openstreetmap.org/way/895311304
Maastricht: https://www.openstreetmap.org/way/895208789
Leiden: https://www.openstreetmap.org/way/903295554
Den Haag: https://www.openstreetmap.org/way/903704656
Utrecht: https://www.openstreetmap.org/way/373249337
Eindhoven: https://www.openstreetmap.org/way/897558319
Amsterdam: https://www.openstreetmap.org/way/903743457 en https://www.openstreetmap.org/way/903746971 en https://www.openstreetmap.org/way/903747344
Rijswijk: https://www.openstreetmap.org/way/903430558
Tilburg: https://www.openstreetmap.org/way/903409711
Breda: https://www.openstreetmap.org/way/903424990
's Hertogenbosch: https://www.openstreetmap.org/way/903406340
Rotterdam: https://www.openstreetmap.org/way/905061142 en https://www.openstreetmap.org/way/905070564
Mooi dat de zones erin zitten.
Gedaan, https://www.openstreetmap.org/changeset/98925342, een beetje tricky omdat je al de nodes moet downloaden die worden gedeeld met andere objecten.
Voor 1 januari 2022 maakt Rotterdam een Zero Emissie Zone voor stadslogistiek over de weg bekend die in gaat vanaf 2025.
Klopt het dat alleen de milieuzone op de Maasvlakte (https://www.openstreetmap.org/way/305895994) nog afwijkende kenmerken heeft? Alle ingevoerde milieuzones hebben nu <euro 4, terwijl op de Maasvlakte alleen euro 6 toegang heeft (dit staat nu overigens nog niet in OSM). Zie https://www.mapillary.com/app/?lat=51.935786111111106&lng=4.129483333333333&z=17&focus=photo&signs=true&pKey=vQcxz_uYhQVT86CUAeCHiA&x=0.6424955579624911&y=0.5767805596120702&zoom=0.7174563029047398.