Mapowanie w terenie - sposoby, narzedzia, reakcje ludzi itp

W miejscach “nieprzyjaznych” używam kamerki Insta360 GO. Jest malutka. Do tego pomalowałem ją na czarno i dzięki temu nie widać kamerki na czarnym tle, np. na pasku od torby. Można nią sterować (robić zdjęcia lub nagrywać wideo) ze smartfona (przez Bluetooth). Minusem tej kamerki jest to, że nagrywa klipy wideo tylko do 60s.
Obecnie szukam innej małej(!) kamerki, ale bez ograniczenia co do czasu nagrywania wideo i z możliwością wrzucania na Mapillary. Niestety, na razie nie znalazłem nic sensownego.

W innych sytuacjach używam telefonu z OSMTracker. Ale nie korzystam z tego rozbudowanego menu - robię tylko zdjęcia i notatki. Powstaje z tego ślad .gpx, który można wrzucić do JOSM. Do śladu są “przypięte” notatki i zdjęcia. Notatki od razu się wyświetlają w JOSM. Zdjęcia też można otworzyć w JOSM, ale nie jest to zbyt praktyczne, bo zdjęcia wyświetlają się bardzo małe albo w rozmiarze rzeczywistym.

Co do samego zapisywania notatek to korzystam z aplikacji Locus w której utowrzyłem sobie 2 katalogi z różnymi ikonami: “do zmiany” i “do sprawdzenia”.
“do zmiany” to zielone ikony które już świadczą o stanie rzeczywistym np. “droga polna grade3” (skrótowo pisze ostatnio tylko cyfrę 3) lub “łąka” (skrótowo “l”). Z kolei folder “do sprawdzenia” to żółte ikony informujące że muszę w dane miejsce wrócić i np. dokończyć mapowanie skrzyżowania. Jak uzbiera mi się trochę zielonych punktów to siadam do kompa i nanoszę.
Cały proces czasem zabiera sporo czasu ale jest dokładny. Myślę ostatnio jakby to jeszcze zaautomatyzować aby nie zabierać sobie przyjemności z danej aktywności fizycznej.
BTW. Często również podczas mapowania zbieram śmieci do czego zachęcam też innych :slight_smile:

A moglbys powiedziec, jaki jest sens uzywac mapy innej niz osm przy rozwijaniu osm? Te mapy z Locusa (z tego co czytalem, uzywaja map z jakiegos Compasa) sa lepsze, niz osm?

Co do automatyzacji, to wiem, ze w osmand mozna dodawac notatki glosowe i video na mapie, ale to i tak trzeba kliknac na przycisk, zeby wlaczyc.

Co do przyjemnosci, to raczej sie nie da nic zrobic, bo albo dodajesz cos do mapy, albo sie delektujesz spacerem. Moze kiedys jak bedzie jaakas sztuczna inteligencja, co bedzie Ci czytac w myslach, to wtedy cyk i juz masz notatke, ale wtedy, to pewnie mapowicze przeszli by do historii ;-).

W Locusie można używać map OSM.

Coś w rodzaju Google Glass by bardzo pomogło. Od biedy GoPro na głowie, ale wyglądałoby się głupio. Po spacerze by można w domu nanieść na mapę to, co się widziało.

Ja sobie taki zestaw zmajstrowałem, zasadniczo do pstrykania fotek na Mapillary, ale może komuś się przyda :slight_smile:

Fajny statyw. A do mapiillary robisz pojedyncze foty czy nagrywasz całą trasę ? Pochwal się własnymi fotami na Mappillary. Aby mnie odszukać na Mapillary wystarczy na Zieloną Górę najechać.

Dokładnie jak RicoElectrico napisał - w Locusie można korzystać z OSM…i wielu innych map (nawet google sat). Minusem jest tylko to że nie masz maksymalnego zbliżenia i już takich ławek i śmietników nie widzisz. Może ktoś z Was ma na to sposób? Podpiąć się pod jakiegoś ogólniedostępnego WMS?
Aha, no i w locus też możesz sobie dodawać notatki głosowe, a nawet zdjęciowe.

Tyle że nie korzystamy z tego do mapowania

A ty z tym osprzetem to lazisz po jakis odludziach, czy po cywilizacji tez lazisz? Ciekawi mnie jak ludzie na to reaguja, bo takie cos raczej sie rzadko spotyka, ale nie da sie ukryc, konstrukcja ciekawa.

1 Like

Ja korzystam z osmand (do nawigacji i zwiedzania) i jak dla mnie, to chyba najlepsza mapa, przynajmniej z tych co sie do tej pory spotkalem. Takze mozna korzystac z nakladek satelitarnych, ale google sat chyba nie ma. Sa za to mapy satelitarne od MS i to nawet dosc aktualne. Patrzac na te zdjecia, to maja ok 2-3 lat.

Pod katem edycji w terenie, to uzywam StreetComplete i czesciowo z osmand.

Ale można dodać. Tutaj jest opisane, jako dodać mapę+traffic: https://gripfastistech.com/index.php/blog/37-osmand-google-traffic.html
Dla satelity trzeba zmienić m na s.

Przeczytalem na szybko i nie wiem, czy dobrze zrozumialem. Czy to znaczy, ze osmand potrafi wykorzystac dane z Google o natezeniu ruchu i omijac korki przy nawigacji?

Nie bardzo.

Ten fragment mi musial umknac. Troche lipnie, bo jakby sie dalo z tego korzystac, to bylaby jedna z najlepszych funkcjonalnosci dla kazdej mapy ktora nie moze sobie pozwolic na sledzenie uzytkownikow, tj. jak Google, czy tez Yanosik.

Z tego co wyczytalem, jest jednak na to szansa w przyszlosc, bo jest jakas apka ktora umozliwia anonimowe sledzenie predkosci.
https://www.mapzen.com/blog/open-traffic-release/
https://github.com/opentraffic

Jeśli zależy ci na dokładnym zapisywaniu śladu GPS to Tylko OSMTracker w moich testach dokładność zebranego śladu przewyższała znacznie to co zapisał OSMAnd. Jest to aplikacja służąca tylko do zbierania śladów A jako tło masz zwykłą mapę OSM tą co się wyświetla na stronie dzięki czemu zawsze aktualną i widzisz co już zostało zrobione a czego brakuje. Pokazywałem to już https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=68351 ale nie wspomniałem że robiłem porównania z innymi aplikacjami zbierającymi ślad. Urządzenia rejestrujące też porównywałem ale to nie tutaj tylko na grupie Facebookowej zanim wywalili mnie z FB Porównywany był Samsung G7, Redmi 4 i zewnętrzny Holux RCV-3000 z Bluetootem .
Wygrał i to dużą przewagą niskobudżetowy Xiaomi dlatego teraz używam tylko telefonów tej marki choć widzę że jest jakby gorzej z dokładnością gdyż firma nawet przestała się wychwalać podwójnym modułem GPS w swoich urządzeniach. Mi8 który posiadam do tej pory robi to naprawdę super dokładnie. Ale po aktualizacji systemu w szybkim Menu ikonka podwójnego modułu GPS została zastąpiona pojedynczą. Widać że firma wycofuje się z eksponowania tej cechy. A mój ostatni nabytek Mi10 już nie ma takiej dokładności ale za to zdjęcia robi trochę lepsze.

Ale co ma aplikacja do zbierania sladow? Jedna i druga ciagnie dane z tego samego urzadzenia, chyba, ze ja czegos nie rozumiem.
Co do osmand, to jedyne co zauwazylem jesli chodzi o dokladnosc, to ze jak sie czlowiek szybciej porusza (samochod), to slad jest bardzo dokladny, a jak sie stanie, albo sie idzie bardzoz wolno, to slad skacze niemilosiernie. Zauwazylem takze, ze duzo zalezy od pory dnia. W niektorych porach dnia trudniej zlapac sygnal gps i pewnie dlatego gorsza jakosc.
Przebywanie miedzy budynkami takze pogarsza dokladnosc.

Fajnie, ze w osmtracker sa duze przyciski ktore mozna modyfikowac. To chyba jedyne na plus co widze w stosunku do osmand.

Jakby umozliwial jakies usrednianie pomiarow, zeby wynik byl dokladniejszy, to wtedy faktycznie mozna by powiedziec, ze jest lepszy od osmand.

Nie drenuje za bardzo baterii? Sugeruje to utrzymywanie dużej precyzji GPS.
Kiedyś tę apkę testowałem i z tego powodu usunąłem.

Dla mnie problem baterii jest drugorzedny, bo i tak jak zamierzam uzywac dluzej GPSa, to biore ze soba duzego powerbanka.

Bede musial kiedys wlaczyc osmand i osmtracker jednnoczesnie i sprawdzic, czy slad bedzie podobny, czy nie.

W OSMTracker masz kilka dodatkowych ustawień dla samego GPS np. Interwał logowania 0sekund co wpływa na dokładność zapisywanego śladu. Nie mówię że masz zrezygnować z OSMAnda który też jest dobry. Ale spróbować i osobiście porównać nigdy nie zaszkodzi. Jeśli nie spełni twoich oczekiwań to zawsze możesz aplikację odinstalować.

W osmand takze jest ta opcja. Do tego mozliwosc okreslenia minimalnej odleglosci miedzy dwoma odczytami, zeby zapisac punkt itd. Jak masz osmand na telefonie, to zerknij do ustawien rejestrowania ai tam zobaczysz.
Myslalem, ze ten osmtracker uzywa jakis ciekawych algorytmow, bo samo czeste odczytywanie gps-a to malo odkrywcze rozwiazanie. Jakby chociaz umozliwial usrednianie wynikow, to mysle, ze mogloby to miec wplyw na dokladnoscc pomiarow.
Tak jak wspomnialem, jedynie te duze przyciski ktore mozna modyfikowac sa ciekawe.