[Pilne] Narzędzia do walidacji danych oraz wskrzeszenia pracy Marimila

To wydaje mi się sensowne, tyle że warto to dokładniej opisać.

Po co? Jest waymarkedtrails ( https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=13!49.8043!20.0465 )

Czy tu podlinkowanie zapytania na Overpass Turbo nie wystarczy?

A o jakie braki chodzi? Osmose tego czasem nie potrafi? A jeśli nie potrafi to nie lepiej tam dodać?

Nie wiem jakie tu filtry były, ale to powinno trafić do validatora JOSMa i Osmose - nie do nowego narzędzia.

Tam mieliśmy punkty na mapie, gdzie, w zależności od menu, były widoczne w różnych kolorach w zależności od wyznanie, oraz w menu wybór wszystkich tagów dotyczących cmentarza.
Na przykład: “bez wyznania”, “z wyznaniem”, bez denominacji", " z denominacją", “bez nazwy”, itd.
To coś jak z “mrówkami”.

A, czyli to bardziej wizualizacja była a nie wykrywanie błędów.

Wizualizacje można też w overpasie zrobić, jeśli dostanę zestaw konkretnych tagów jakie mają się wyświetlać (klucz=wartość), to pokombinujemy. Taką wizualizacje można zrobić na 2 sposoby, albo prze overpasa albo jaka nakładkę na stronie budynki …

Ogólnie zachęcam by raczej wykorzystać istniejące narzędzia do wizualizacji/rozbudowy niż tworzyć nowe.

Lepiej rozbudować lub poprawić lub wykorzystać coś co istnieje niż tworzyć coś nowego.

OSM ma całe cmentarzysko rozpoczętych i porzuconych projektów które się dublują.

Np. co do wizualizacji nie zaczynałbym od robienia nowej a od sprawdzenia jakie projekty tego typu działają i czy można wykorzystać coś istniejącego.

Obiekty religijne było bardzo przydatne, pozwalało szybko i wygodnie sprawdzić szeroki zakres spraw na raz.

Pamiętasz jakie tagi i wartości były weryfikowane?

Spróbuj poszukać tutaj: http://web.archive.org/web/20190907092730/osmapa.pl/w/
Nie wszystkie wizualizacje mają legendę lub informację, ale jest to jakiś punkt startowy.

Powiem tak, w wysiłku reanimacji osmapa.pl/w/ nie chodzi wyłącznie o aspekt pragmatyczny, bo także wizerunkowy. Efektem ma być coś co działa, działa sensownie, jest po polsku i demonstruje sprawczość polskiej społeczności OSM. Ma być wiadome, co robią mapowicze, a czego nie widać od razu na osm.org.
Wielu ludziom brakuje tych wizualizacji i ich długa nieobecność postawia w oczach wielu w wątpliwość sens składania się na serwery czy cokolwiek.
Tak naprawdę poza wyborem stosu oprogramowania projekt jest trywialny.

Na pewno:

christian bez denomination

wszystkie amenity=place of worship

granice diecezji, dekanatów, parafii

tagi diecezji, dekanatów, parafii

Kolega popełnił coś takiego: https://plname.usermd.net/#map=16/51.11113/17.041
przyda się?

Przyznaję się do tego projektu ;). Jutro postaram się wrzucić na Githuba kod do wglądu.

Polecam warstwę z błędami w nazwie - jest co poprawiać.

Ładne to i dobrze wykonane. Działa szybko, w łatwy sposób pozwala weryfikować problemy i je naprawiać :slight_smile: @Ancymon, dobra robota :slight_smile:

A błędy w nazwie w jakim sensie? Jakie rzeczy są sprawdzane?

Błędy to w sumie za dużo powiedziane, na ten moment tag ‘name’ jest sprawdzany pod kątem literówek w nazwach, szczególnie słowo ‘kościół’ często jest mylone (Kośćiół, kościoł itp.). Przejrzałem pewną próbkę danych i znalazłem fragmenty nazw, które mogą wskazywać na błąd. Wrzuciłem na: https://pastebin.com/n9M0S2SA. Jak macie jakieś propozycje dodatkowych filtrów to piszcie :wink: Jak są jakieś błędnie wskazane obiekty (tzw. false positive) to też piszcie to dodam do wyjątków. Drugi warunek to cała nazwa pisana capsem, uznałem, że to też nie jest poprawne.

Przy okazji, jak możecie to uzupełniajcie refy Wikidata to będę się wyświetlać zdjęcia (o ile są na Commons).

Ja poprawiłem nazwy wszystkich kościołów w mojej okolicy jeszcze przed powstaniem strony, to teraz już nie będzie co robić :wink:
To co poprawiałem w nazwach to rozwinięcie skrótu “św.” - to też mógłbyś zaimplementować.
Oraz NMP - powinno być rozwinięte do “Najświętszej Maryi Panny”
Pozostałe skróty też powinny być rozwinięte: “fil.” → “filialny”, “bł.”
Muszę sobie przypomnieć jakie błędy jeszcze widziałem…

  • p.w. - powinno być pw.
  • raz widziałem “Jana Pawła 2” - powinno być “Jana Pawła II” - ale tego już nigdzie indziej nie ma, to był pojedynczy przypadek
  • “kościoł” się zdarzało dość często, ale to już masz na liście
    Jeśli chodzi o samą stronę, to dodaj pasek przewijania do tabelki po lewej, bo wychodzi poza ekran, a nie można przewinąć.
    Poza tym - podpisuję się pod tym co napisał Marek-M - ładna i świetna strona :slight_smile:
    I jeszcze te zdjęcia ciągnięte z commons, super.

Może te par., fil. usuwać i przerzucać do tagu church:type? Jest trochę w Polsce używany.

Dodałem dzisiaj nowe filtry (skróty w nazwie, brak denomination) i wrzuciłem kod na githuba - https://github.com/Ancymonek/powOsm.

Skrót “p.w.” nie powinien być w warstwie “do rozwinięcia”, bo tego nie rozwijamy, tylko w warstwie z literówkami:)

To chyba sprawa do przedyskutowania.

@WieKo68 napisał mi, że pracuje nad opracowaniem tagów do klucza “church:type”
Obecne były wstępną sugestią.

Cześć,
Pisałem na discord ale mamy teraz tyle kanałów, że nie wiem, który jest częściej wykorzystywany przez użytkowników. Dlatego pozwolę sobie na crossposta :smiley: