Wiaty przystankowe we Wroclawiu

Jak traktujecie wiaty przy przystankach, ktore sa w sporej odleglosci od slupka przytanka?
Zauwazylem, ze na niektorych przystankach w osm zaczely sie pojawiac wiaty jako osobne obiekty i sie zastanawiam, jak to traktowac? Chodzi mi o tagi informujace o obecnosci wiaty na przystanku.

Druga sprawa, to jak tagujecie przystanki, gdzie na jednym przystanku jest jedna wiata, a kilka slupkow przystankowych?
Ja daje tagi do najblizszego slupka o obecnosci wiaty, a pozostale slupki traktuje jako przystanki bez wiaty. Jesli wiata jest pomiedzy dwoma slupkami (w podobnej odleglosci), to daje do obu slupkow tagi o obecnosci wiaty.

Wiatę można albo oznaczyć jako osobny obiekt amenity=shelter + shelter_type=public_transport,
albo tylko zaznaczyć jej obecność w tagu przystanku: shelter=yes.

Jednak jeśli wiata jest już zaznaczona jako osobny obiekt, to wtedy należy użyć tagu shelter=separate.

Odległość od słupka przystanku nie ma znaczenia.

Troche lipnie, bo z tego co kojarze, to StreetComplete nie wyswietla osobnej wiaty, wiec nawet niewiadomo, czy sie poprawnie zaznacza.

shelter=yes jest poprawne w obu przypadkach, niezależnie czy wiata jest zmapowana jako osobny obiekt

Ciekawe tylko, czy to nie bedzie powodowac pojawiania sie zdublowanych wiat w niektorych programach, bo z tego co rozumiem, nie da sie w zaden sposob powiazac takiej osobnej wiaty z przystankiem i nie chodzi mi tu juz o SC, ale ogolnie.

shelter=yes nie jest oznaczeniem wiaty

to oznaczenie że dany przystanek autobusowy ma wiatę

Właśnie po to jest wartość “separate”. Podobnie jest z tagiem atm=yes dodawanym do banków. Można dać taki tag, jeśli przy banku lub w banku jest bankomat, bez dodawania szczegółów. Ale jeśli zmapujemy ten bankomat osobno i nie usuniemy atm=yes, to będą dwa bankomaty.
Z shelter=yes może nie będzie na razie takiego problemu, bo ten tag nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniony. I nikt raczej nie będzie szukał wiat przystankowych, więc shelter=yes też jest ok moim zdaniem.

Z tego co wiem: atm=yes na banku i osobno zmapowany bankomat są w pełni poprawne

O ile dobrze pamiętam takie błędne przedstawianie atm=yes było/jest w Maps.me.

Z drugiej strony rozumiem problem z tym związany i może on się też pojawić przy wiatach. Dlaczego by go nie rozwiązać poprzez “separate”?

Bo można w łatwy sposób wykryć automatycznie czy jest pobliska wiata czy nie, nie ma sensu tego na ludzi przerzucać

Ale z dyskusji na tagging na razie wygląda że =separate zostaje

Może i by to działało w każdym przypadku (w co wątpię), ale trzeba by o takim mechanizmie napisać na wiki, bo jak pokazuje przykład atm=yes, nie zawsze autorzy narzędzi są wystarczająco przewidujący.

Dlaczego tak uważasz?

A jak to wykryć?

bo shelter=yes, bin=yes itp itd tak działają

Np. analogicznie do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Overpass_API_by_Example#Banks_far_away_from_police_stations

Skoro mowa o smietnikach, to mozna by dodac takie pytanie do SC.

Zdefiniuj “pobliska”:

Hint: są uliczki, gdzie wiata po przeciwnej stonie jest bliżej, niż dla niektórych dużych przystanków wynosi odległość między słupkiem a wiatą. A wiaty po tej stronie ulicy nie ma.

A to dobry argument jak tak jest, ja wszystkie przystanki które kojarze miały słupek zaraz przy wiacie.

Tylko że kosze na śmieci to bardziej ozdoby, których nikt specjalnie nie będzie wyszukiwał, a jedynie ładniej wygląda na mapie jak się na dużym powiększeniu ogląda okolice. To że dla tagów shelter=yes, bin=yes i bench=yes tak nie działa, to znaczy tylko, że ktoś po prostu tego nie zaprogramował, bo nie było takiej potrzeby, więc to nie odpowiada na pytanie dlaczego atm=yes i osobno zmapowany bankomat są poprawne.
Za to bankomaty to jedne z ważniejszych POI, których ktoś na pewno będzie szukał. Tzn. będzie ich szukał raczej automatycznie, niż wzrokowo na mapie.

Co najmniej dwie aplikacje tak działają, że uznają atm=yes jako osobny bankomat. I moim zdaniem dobrze, chociaż można ten tag oczywiście różnie interpretować. Podejście z traktowaniem atm=yes jako osobny bankomat jest lepsze, bo pomoże to odnaleźć bankomat, który nie został zmapowany osobno. Do tagu atm=yes już nie można dodać dodatkowych informacji o bankomacie. Więc lepiej zmapować go osobno jeśli wiemy, gdzie dokładnie jest. Usunięcie atm=yes z banku, jeśli bankomat już jest osobno, nie jest złe, bo ten tag nic nie wnosi. Można by też wymyślić tag “parking=yes”, jeśli dla klientów banku jest do dyspozycji parking. Ale odbiorcę danych interesuje parking na mapie - gdzie on jest i jakie ma parametry.

Tak jest w normalnych miastach, ale we Wroclawiu sa takie przystanki, gdzie wiaty sa bardzo daleko od slupka. W sumie, we Wroclawiu wiekszosc przystankow z wiatami tak wyglada, ze wiata jest spory kawalek od slupka.
Zobacz sobie przykladowo przystanek Swidnicka https://www.openstreetmap.org/way/339129873
Przystanek sie rozciaga po obu stronach przejscia dla pieszych(ma dwie wiaty), a calosc ma ze 100m.
Z innego przystanku, to mi kiedys autobus odjechal jak stalem pod wiata, bo go nie zauwazylem, ze przyjechal.

Na przystanku Swidnicka, odleglosc do przystanku po drugiej stronie torow jest moze z 5-7 m.

Oj, zdziwilbys sie. Na jakis zadupiach miast, osiedlach domkow, albo na wioskach, jedynym miejscem gdzie mozna znalezc jakis kosz, to wlasnie przystanek, wiec wydaje mi sie, ze taka informacja bylaby przydatna.

Co to znaczy “bardzo daleko”? Poprawiałem pozycje prawie wszystkich słupków przystankowych we Wrocławiu i wiata zawsze była blisko, przynajmniej w moim rozumieniu słowa blisko. Poza Wrocławiem już tak nie było.

To jest akurat “ciekawy” przystanek i przykład skrajny pod kilkoma względami. Takie coś zawsze trudno zmapować.

Poprawność lub nie zależy od statusu tagu “atm=separate”.