Około miesiąca temu ukończyłem uzupełnianie i przeglądanie poznańskich adresów po dawnych importach usuwając przy tym stosy dubli, poprawiając lokalizację punktów adresowych a przy okazji także obrysy budynków. Zasadniczo na koniec listopada 2020 nie było w Poznaniu braków adresowych w stosunku do bazy PRG.
Poznań wygląda fajnie. Jedyne do czego się przyczepię to tagowanie pod render - chodniki i ddr jako place, tłuczeń pod torami jako rumowisko skalne i słupy sieci trakcyjnej jako słupy linii średniego napięcia. Np. w tym miejscu są te trzy błędy - https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41325/16.95772
Kiedyś ktoś pozamieniał nazwy poznańskich parków ucinając z nich imiona, np. z “Park Fryderyka Chopina” na “Park Chopina”. Co o tym myślicie? Czy była gdzieś na forum dyskutowana kwestia poprawnego tagowania tego typu obiektów?
Ciekawe, w Warszawie też był taki epizod.
We Wrocławiu również był pewien spór dotyczący nazewnictwa parku
kocio skracał nazwy, nie tylko w Poznaniu, jego zapytaj. Ja jestem za nazwami z imieniem, nie samym nazwiskiem.
To proste - nazwy w polu name mają być powszechne, a takie oficjalne trafiają do odpowiedniego tagu (official_name).
No tak, ale z drugiej strony z ulicami tak nie robimy, a tryb nadawania tych nazw jest taki sam.
Tak, to jest jedyny wyjątek jaki znam. Podchodzę do sprawy pragmatycznie - jest wiele osób zajmujący się jezdniami i choć to jest niezgodne z definicją, to trzeba by było solidnie się nad tym zastanowić i przygotować systemowo do takiej rewolucji, a nie poprawiać ulicę po ulicy. W przypadku pozostałych obiektów nie wymaga to żadnej rewolucji.
Wiem, że aktualna pogoda nie zachęca do przejażdżek rowerem, a stacje z rowerami miejskimi w Poznaniu są teraz nieaktywne, ale może ktoś zechciałby zająć się zaktualizowaniem mapy pod tym względem, tj. zmapowaniem brakujących punktów oraz dodaniem ich wszystkich do załączonej relacji.
https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/
https://www.openstreetmap.org/relation/4814700
Przy okazji warto też zaktualizować numery stacji - wygląda na to, że ich numery [ref] w OSM są nieaktualne.
Czy dysponujemy jakimś aktualnym zestawieniem stacji, innym niż to https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/ ?
Aktualizacja stacji PRM na tę chwilę: dodane lokalizacje + aktualizacja relacji.
Aktualizacja [ref] w trakcie.
Dwie stacje są oznaczone jako nieaktywne [disused:amenity] w związku z remontami - do weryfikacji, czy to aktualne.
Zapytanie overpass dla zobrazowania stacji (aktywne / nieaktywne) https://overpass-turbo.eu/s/12tn
Zapytanie overpass do csv, dla porównania ze źródłem i wykrycia braków https://overpass-turbo.eu/s/12tq
Super, dobra robota. Dzięki!
Panie i panowie, Ortofotomapa 2020
wms[23]:http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/ows?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ortogpkg:ortofotomapa_biezaca&STYLES=&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
TL:DR: W ostatnich dniach dodałem do mapy sporo danych związanych z poznańskim transportem i komunikacją publiczną. Potem z kolei zaktualizowałem całą podstronę Poznania na Wiki OSM. Do kompletu relacji tramwajowych i autobusowych brakuje już tylko kilkunastu linii (z ok. ~150) - w celu ich utworzenia skontaktowałem się już z prośbą o pomoc do jednego z poznańskich mapowiczów, który do tej pory ogarniał tę tematykę, więc wkrótce te nieliczne braki także powinny zostać uzupełnione.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań
Do Was z kolei miałbym prośbę o zweryfikowanie istnienia w terenie kilkunastu parkomatów, ponieważ widniały one w urzędowym podkładzie z Geopozu, jednak na najnowszej Ortofotomapie były niewidoczne, mamy więc w ich przypadku rozbieżność do wyjaśnienia.
Kwerenda z wątpliwymi parkomatami: https://overpass-turbo.eu/s/1aDz
Wersja szczegółowa:
Zaczęło się od dodania dodania brakującej relacji z III ramą komunikacyjną. Co prawda stanowi ona tylko projekt, ale myślę, że warto, aby jej planowany przebieg w jakiejś formie się w OSM znajdował. Przy okazji uzupełniłem też relację I ramy o planowany północny odcinek.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań#Ramy_Komunikacyjne
Następne były kwestie związane z płatnym parkowaniem. Niedawno zostały wprowadzone nowe strefy, wobec czego zaktualizowałem je w OSM.
https://www.openstreetmap.org/relation/11172029
Jeśli chodzi o parkomaty, to znaczna ich część była już zmapowana, jednak w oparciu o podkład z Geopozu dodałem pozostałe, więc na mapie przybyło dobre kilkadziesiąt sztuk. Niestety podkład ten nie obejmuje jeszcze nowych stref na Wildzie i Łazarzu i nie miałem możliwości zmapowania tych najnowszych parkomatów.
https://www.openstreetmap.org/relation/13112283
Oprócz tego, dla uporządkowania zebrałem w dedykowane relacje także operowane przez ZDM Poznań parkingi buforowe (przy okazji okazało się, że ten na Chwaliszewie został nieco przebudowany, co także zaktualizowałem) oraz parkingi dedykowane autobusom turystycznym.
https://www.openstreetmap.org/relation/13110590
https://www.openstreetmap.org/relation/13110589
Wszystko to znajduje się teraz w zbiorczej relacji ZDM Poznań, wzorem rzeczy operowanych przez ZTM Poznań:
https://www.openstreetmap.org/relation/13110591
Płynnie przechodząc do tematu ZTM Poznań, zacząłem od zaktualizowania biletomatów.
https://www.openstreetmap.org/relation/13113175
W tym miejscu pomyślałem, że dobrze byłoby wszystkie te powyższe linki gdzieś zebrać w uporządkowanej formie. Oczywistym wyborem było Wiki OSM. Niestety zastałem tam podstronę Poznania w kompletnym chaosie - m.in. pełną informacji dot. mapowania ogólnie, a nie stricte Poznania, a także całych tabel ze statusami poszczególnych relacji z 2019 roku, gdzie pomysł ich aktualizowania na bieżąco był tak naprawdę nierealny. Nie było tam za bardzo czego ratować, więc utworzyłem całą podstronę od nowa.
Ze względu na poziom skomplikowania i zmienność poznańskiej komunikacji publicznej odpuściłem sobie dane o statusach i liniach tymczasowych, ponieważ wkrótce stałyby się nieaktualne. Skupiłem się na zebraniu w jednym miejscu rzeczy związanych stricte z Poznaniem, które mogą być trudniejsze do “złapania”. Dodałem sekcję z podkładami Geopozu i instrukcją ich dodawania, zachęcam do kierowania do niej nowych poznańskich mapowiczów. Przy okazji tworzenia tabeli z liniami autobusowymi i porównywania danych w OSM z aktualnymi danymi ZTM okazało się, że było trochę do zrobienia - część linii zlikwidowano, część zmieniła numery, pojawiły się za to nowe itp. Moja ulubiona sekcja tej podstrony to teraz Turystyka, bo najbardziej kolorowa
Szacunek za wkład pracy w tym dynamicznie zmieniającym sie obszarze!
Przejrzę przy okazji północne okolice Poznania.
Dodam tylko, że ZTM anonsuje zmiany nazw przystanków od 1 września.
Wracam z kolejnymi nowościami, ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni udało mi się uzupełnić mapę Poznania o łącznie kilkaset dzieł sztuki, pomników itp.
Na podstawie Mapy murali i kilku innych źródeł dodałem do OSM kilkadziesiąt poznańskich malunków.
https://zbliskazdaleka.files.wordpress.com/2019/08/mapa-murali-graffiti-neonow-i-typografii_2019.pdf
Następnie znalazłem miejski wykaz Pomników, tablic pamiątkowych, rzeźb itp.:
http://sip.geopoz.pl/sip/pomniki/index/id_rap/105
Miejska lista obejmuje ok. 850 obiektów i zdecydowaną większość z nich udało mi się dodać z dokładną lokalizacją, jednak część wygląda na błędy w bazie danych, a kolejne kilkadziesiąt planuję w następnych miesiącach jeszcze poszukać/zweryfikować w terenie, więc w sumie OSM dało mi fajny pretekst do spacerów w stylu filmów przygodowych z lat 80. Tam gdzie było to możliwe, dodawałem też informacje o autorze dzieła, roku powstania i link do artykułu na Wikipedii
Niestety ta miejska lista nie jest kompletna, bo np. szukając w Antoninku pewnego głazu, którego nie mogłem dostrzec na ortofoto, po drodze natknąłem się na kilka tablic pamiątkowych i kapliczkę, których w wykazie nie było. Z kolei podczas szukania szczegółowych informacji o jednej z kapliczek na Naramowicach znalazłem na jakimś prywatnym blogu także informacje o kilku innych, niezewidencjonowanych “egzemplarzach”. Wynika to m.in. z tego, że z jakiegoś powodu lista ucina się na 2013 roku oraz tego, że nie ma obowiązku informowania urzędników o tworzeniu tego typu obiektów.
Aby ułatwić sobie działanie i nie zwariować, dałem przy okazji na forum impuls do ustalenia orientacyjnej standaryzacji nazw pomników w OSM, czego efektem jest specjalna tabelka na Wiki OSM:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dmemorial#Mapowanie
Jeśli ktoś z Was chciałby pomóc w powyższych tematach np. poprzez zweryfikowanie brakujących pomników w swojej okolicy lub kojarzy jakieś aktualniejsze źródło informacji, to zapraszam do kontaktu
Hej
Zachęcam wszystkie osoby z Poznania i okolicy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących koncepcji trasy tramwajowej „Poznań Wschód”, które odbywają się w terminie od 20 września do 17 października 2021 roku.
Warto moim zdaniem nie tylko mapować, ale też wpływać no to co będzie potem mapowane
P.S.
Warto odnotować atrybucję OSM dla mapek poglądowych użytych na stronie