Do Poznaniaków i okolicy :-)

Najwyższy czas na pochwalenie się, co udało się zmapować w nieszczęsnym 2020 roku :slight_smile:

No to po kolei:

Kończący się dziś rok zacząłem od mapowania kilku-kilkunastu niezwiązanych ze sobą miejsc w Poznaniu, które z różnych powodów znalazły się na mojej liście do zrobienia. Były to m.in. kwartały wzdłuż ul. Roosevelta pomiędzy ul. Dąbrowskiego, a ul. Bukowską; Kampus Morasko (część zachodnia i część wschodnia) oraz miejsce, które odegrało w tym roku w życiu Poznania i Wielkopolski bardzo wielką rolę, czyli szpital na os. Rusa.

Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.

Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty :slight_smile:

Potem przyszedł czas na poznańskie place i skwery. Było tego naprawdę sporo, ale z racji, że są to z natury bardzo drobne obszary to wymienię tylko te ciekawsze: plac Asnyka; plac Skłodowskiej-Curie; skwer Kurczewskiego i skwer Policji Państwowej II RP.

Latem skupiłem się na terenach rekreacyjnych, które sam wówczas często odwiedzałem: lasy pomiędzy Antoninkiem, a Kobylepolem (przy okazji zrobiłem też loftowe Osiedle Warzelnia); Dębina; Rusałka i Strzeszynek.

Następnie zająłem się poznańskimi parkami, nad czym nadal pracuję. Do tej pory udało się zmapować m.in. parki Czarneckiego; na os. Chrobrego; Kasprowicza; Jasińskiego i Sołacki.

2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku :slight_smile:

Około miesiąca temu ukończyłem uzupełnianie i przeglądanie poznańskich adresów po dawnych importach usuwając przy tym stosy dubli, poprawiając lokalizację punktów adresowych a przy okazji także obrysy budynków. Zasadniczo na koniec listopada 2020 nie było w Poznaniu braków adresowych w stosunku do bazy PRG. :slight_smile:

Poznań wygląda fajnie. Jedyne do czego się przyczepię to tagowanie pod render - chodniki i ddr jako place, tłuczeń pod torami jako rumowisko skalne i słupy sieci trakcyjnej jako słupy linii średniego napięcia. Np. w tym miejscu są te trzy błędy - https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41325/16.95772

Kiedyś ktoś pozamieniał nazwy poznańskich parków ucinając z nich imiona, np. z “Park Fryderyka Chopina” na “Park Chopina”. Co o tym myślicie? Czy była gdzieś na forum dyskutowana kwestia poprawnego tagowania tego typu obiektów?

Ciekawe, w Warszawie też był taki epizod.

We Wrocławiu również był pewien spór dotyczący nazewnictwa parku :wink:

kocio skracał nazwy, nie tylko w Poznaniu, jego zapytaj. Ja jestem za nazwami z imieniem, nie samym nazwiskiem.

To proste - nazwy w polu name mają być powszechne, a takie oficjalne trafiają do odpowiedniego tagu (official_name).

No tak, ale z drugiej strony z ulicami tak nie robimy, a tryb nadawania tych nazw jest taki sam.

Tak, to jest jedyny wyjątek jaki znam. Podchodzę do sprawy pragmatycznie - jest wiele osób zajmujący się jezdniami i choć to jest niezgodne z definicją, to trzeba by było solidnie się nad tym zastanowić i przygotować systemowo do takiej rewolucji, a nie poprawiać ulicę po ulicy. W przypadku pozostałych obiektów nie wymaga to żadnej rewolucji.

Wiem, że aktualna pogoda nie zachęca do przejażdżek rowerem, a stacje z rowerami miejskimi w Poznaniu są teraz nieaktywne, ale może ktoś zechciałby zająć się zaktualizowaniem mapy pod tym względem, tj. zmapowaniem brakujących punktów oraz dodaniem ich wszystkich do załączonej relacji.

https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/
https://www.openstreetmap.org/relation/4814700

Przy okazji warto też zaktualizować numery stacji - wygląda na to, że ich numery [ref] w OSM są nieaktualne.

Czy dysponujemy jakimś aktualnym zestawieniem stacji, innym niż to https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/ ?

Aktualizacja stacji PRM na tę chwilę: dodane lokalizacje + aktualizacja relacji.
Aktualizacja [ref] w trakcie.
Dwie stacje są oznaczone jako nieaktywne [disused:amenity] w związku z remontami - do weryfikacji, czy to aktualne.

Zapytanie overpass dla zobrazowania stacji (aktywne / nieaktywne) https://overpass-turbo.eu/s/12tn
Zapytanie overpass do csv, dla porównania ze źródłem i wykrycia braków https://overpass-turbo.eu/s/12tq

Super, dobra robota. Dzięki! :slight_smile:

Panie i panowie, Ortofotomapa 2020 :sunglasses:

wms[23]:http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/ows?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ortogpkg:ortofotomapa_biezaca&STYLES=&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

TL:DR: W ostatnich dniach dodałem do mapy sporo danych związanych z poznańskim transportem i komunikacją publiczną. Potem z kolei zaktualizowałem całą podstronę Poznania na Wiki OSM. Do kompletu relacji tramwajowych i autobusowych brakuje już tylko kilkunastu linii (z ok. ~150) - w celu ich utworzenia skontaktowałem się już z prośbą o pomoc do jednego z poznańskich mapowiczów, który do tej pory ogarniał tę tematykę, więc wkrótce te nieliczne braki także powinny zostać uzupełnione.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań

Do Was z kolei miałbym prośbę o zweryfikowanie istnienia w terenie kilkunastu parkomatów, ponieważ widniały one w urzędowym podkładzie z Geopozu, jednak na najnowszej Ortofotomapie były niewidoczne, mamy więc w ich przypadku rozbieżność do wyjaśnienia.

Kwerenda z wątpliwymi parkomatami: https://overpass-turbo.eu/s/1aDz

Wersja szczegółowa:

Zaczęło się od dodania dodania brakującej relacji z III ramą komunikacyjną. Co prawda stanowi ona tylko projekt, ale myślę, że warto, aby jej planowany przebieg w jakiejś formie się w OSM znajdował. Przy okazji uzupełniłem też relację I ramy o planowany północny odcinek.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań#Ramy_Komunikacyjne

Następne były kwestie związane z płatnym parkowaniem. Niedawno zostały wprowadzone nowe strefy, wobec czego zaktualizowałem je w OSM.

https://www.openstreetmap.org/relation/11172029

Jeśli chodzi o parkomaty, to znaczna ich część była już zmapowana, jednak w oparciu o podkład z Geopozu dodałem pozostałe, więc na mapie przybyło dobre kilkadziesiąt sztuk. Niestety podkład ten nie obejmuje jeszcze nowych stref na Wildzie i Łazarzu i nie miałem możliwości zmapowania tych najnowszych parkomatów.

https://www.openstreetmap.org/relation/13112283

Oprócz tego, dla uporządkowania zebrałem w dedykowane relacje także operowane przez ZDM Poznań parkingi buforowe (przy okazji okazało się, że ten na Chwaliszewie został nieco przebudowany, co także zaktualizowałem) oraz parkingi dedykowane autobusom turystycznym.

https://www.openstreetmap.org/relation/13110590
https://www.openstreetmap.org/relation/13110589

Wszystko to znajduje się teraz w zbiorczej relacji ZDM Poznań, wzorem rzeczy operowanych przez ZTM Poznań:

https://www.openstreetmap.org/relation/13110591

Płynnie przechodząc do tematu ZTM Poznań, zacząłem od zaktualizowania biletomatów.

https://www.openstreetmap.org/relation/13113175

W tym miejscu pomyślałem, że dobrze byłoby wszystkie te powyższe linki gdzieś zebrać w uporządkowanej formie. Oczywistym wyborem było Wiki OSM. Niestety zastałem tam podstronę Poznania w kompletnym chaosie - m.in. pełną informacji dot. mapowania ogólnie, a nie stricte Poznania, a także całych tabel ze statusami poszczególnych relacji z 2019 roku, gdzie pomysł ich aktualizowania na bieżąco był tak naprawdę nierealny. Nie było tam za bardzo czego ratować, więc utworzyłem całą podstronę od nowa.

Ze względu na poziom skomplikowania i zmienność poznańskiej komunikacji publicznej odpuściłem sobie dane o statusach i liniach tymczasowych, ponieważ wkrótce stałyby się nieaktualne. Skupiłem się na zebraniu w jednym miejscu rzeczy związanych stricte z Poznaniem, które mogą być trudniejsze do “złapania”. Dodałem sekcję z podkładami Geopozu i instrukcją ich dodawania, zachęcam do kierowania do niej nowych poznańskich mapowiczów. Przy okazji tworzenia tabeli z liniami autobusowymi i porównywania danych w OSM z aktualnymi danymi ZTM okazało się, że było trochę do zrobienia - część linii zlikwidowano, część zmieniła numery, pojawiły się za to nowe itp. Moja ulubiona sekcja tej podstrony to teraz Turystyka, bo najbardziej kolorowa :slight_smile:

Szacunek za wkład pracy w tym dynamicznie zmieniającym sie obszarze! :slight_smile:
Przejrzę przy okazji północne okolice Poznania.
Dodam tylko, że ZTM anonsuje zmiany nazw przystanków od 1 września.

Wracam z kolejnymi nowościami, ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni udało mi się uzupełnić mapę Poznania o łącznie kilkaset dzieł sztuki, pomników itp. :slight_smile:

Na podstawie Mapy murali i kilku innych źródeł dodałem do OSM kilkadziesiąt poznańskich malunków.

https://zbliskazdaleka.files.wordpress.com/2019/08/mapa-murali-graffiti-neonow-i-typografii_2019.pdf

Następnie znalazłem miejski wykaz Pomników, tablic pamiątkowych, rzeźb itp.:

http://sip.geopoz.pl/sip/pomniki/index/id_rap/105

Miejska lista obejmuje ok. 850 obiektów i zdecydowaną większość z nich udało mi się dodać z dokładną lokalizacją, jednak część wygląda na błędy w bazie danych, a kolejne kilkadziesiąt planuję w następnych miesiącach jeszcze poszukać/zweryfikować w terenie, więc w sumie OSM dało mi fajny pretekst do spacerów w stylu filmów przygodowych z lat 80. :wink: Tam gdzie było to możliwe, dodawałem też informacje o autorze dzieła, roku powstania i link do artykułu na Wikipedii

Niestety ta miejska lista nie jest kompletna, bo np. szukając w Antoninku pewnego głazu, którego nie mogłem dostrzec na ortofoto, po drodze natknąłem się na kilka tablic pamiątkowych i kapliczkę, których w wykazie nie było. Z kolei podczas szukania szczegółowych informacji o jednej z kapliczek na Naramowicach znalazłem na jakimś prywatnym blogu także informacje o kilku innych, niezewidencjonowanych “egzemplarzach”. Wynika to m.in. z tego, że z jakiegoś powodu lista ucina się na 2013 roku oraz tego, że nie ma obowiązku informowania urzędników o tworzeniu tego typu obiektów.

Aby ułatwić sobie działanie i nie zwariować, dałem przy okazji na forum impuls do ustalenia orientacyjnej standaryzacji nazw pomników w OSM, czego efektem jest specjalna tabelka na Wiki OSM:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dmemorial#Mapowanie

Jeśli ktoś z Was chciałby pomóc w powyższych tematach np. poprzez zweryfikowanie brakujących pomników w swojej okolicy lub kojarzy jakieś aktualniejsze źródło informacji, to zapraszam do kontaktu :slight_smile:

Hej

Zachęcam wszystkie osoby z Poznania i okolicy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących koncepcji trasy tramwajowej „Poznań Wschód”, które odbywają się w terminie od 20 września do 17 października 2021 roku.
Warto moim zdaniem nie tylko mapować, ale też wpływać no to co będzie potem mapowane :wink:

P.S.
Warto odnotować atrybucję OSM dla mapek poglądowych użytych na stronie :slight_smile: