Tak, możemy kopiować, było o tym niedawno w sąsiednim wątku.
Zarząd Stowarzyszenia dostał w tym zakresie potwierdzenie mailowe od Michała Michałowskiego, kierownika Działu Rozwoju i Wdrożeń SIP Geopoz.
Informacje są udostępniane jako dane publiczne.
O, jak można kopiować to największego problemu nie ma (pisałem o tym bo nie pamiętałem o tym konkretnym pozwoleniu a na wycofywanie importów schodzi więcej czasu niż na ich zrobione).
Ale dalej warto się zapytać przed wrzuceniem na MR zadania typu “kopiujcie z tego”
Najwyższy czas na pochwalenie się, co udało się zmapować w nieszczęsnym 2020 roku
No to po kolei:
Kończący się dziś rok zacząłem od mapowania kilku-kilkunastu niezwiązanych ze sobą miejsc w Poznaniu, które z różnych powodów znalazły się na mojej liście do zrobienia. Były to m.in. kwartały wzdłuż ul. Roosevelta pomiędzy ul. Dąbrowskiego, a ul. Bukowską; Kampus Morasko (część zachodnia i część wschodnia) oraz miejsce, które odegrało w tym roku w życiu Poznania i Wielkopolski bardzo wielką rolę, czyli szpital na os. Rusa.
Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.
Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty
Potem przyszedł czas na poznańskie place i skwery. Było tego naprawdę sporo, ale z racji, że są to z natury bardzo drobne obszary to wymienię tylko te ciekawsze: plac Asnyka; plac Skłodowskiej-Curie; skwer Kurczewskiego i skwer Policji Państwowej II RP.
Latem skupiłem się na terenach rekreacyjnych, które sam wówczas często odwiedzałem: lasy pomiędzy Antoninkiem, a Kobylepolem (przy okazji zrobiłem też loftowe Osiedle Warzelnia); Dębina; Rusałka i Strzeszynek.
Następnie zająłem się poznańskimi parkami, nad czym nadal pracuję. Do tej pory udało się zmapować m.in. parki Czarneckiego; na os. Chrobrego; Kasprowicza; Jasińskiego i Sołacki.
2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku
Około miesiąca temu ukończyłem uzupełnianie i przeglądanie poznańskich adresów po dawnych importach usuwając przy tym stosy dubli, poprawiając lokalizację punktów adresowych a przy okazji także obrysy budynków. Zasadniczo na koniec listopada 2020 nie było w Poznaniu braków adresowych w stosunku do bazy PRG.
Poznań wygląda fajnie. Jedyne do czego się przyczepię to tagowanie pod render - chodniki i ddr jako place, tłuczeń pod torami jako rumowisko skalne i słupy sieci trakcyjnej jako słupy linii średniego napięcia. Np. w tym miejscu są te trzy błędy - https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41325/16.95772
Kiedyś ktoś pozamieniał nazwy poznańskich parków ucinając z nich imiona, np. z “Park Fryderyka Chopina” na “Park Chopina”. Co o tym myślicie? Czy była gdzieś na forum dyskutowana kwestia poprawnego tagowania tego typu obiektów?
Ciekawe, w Warszawie też był taki epizod.
We Wrocławiu również był pewien spór dotyczący nazewnictwa parku
kocio skracał nazwy, nie tylko w Poznaniu, jego zapytaj. Ja jestem za nazwami z imieniem, nie samym nazwiskiem.
To proste - nazwy w polu name mają być powszechne, a takie oficjalne trafiają do odpowiedniego tagu (official_name).
No tak, ale z drugiej strony z ulicami tak nie robimy, a tryb nadawania tych nazw jest taki sam.
Tak, to jest jedyny wyjątek jaki znam. Podchodzę do sprawy pragmatycznie - jest wiele osób zajmujący się jezdniami i choć to jest niezgodne z definicją, to trzeba by było solidnie się nad tym zastanowić i przygotować systemowo do takiej rewolucji, a nie poprawiać ulicę po ulicy. W przypadku pozostałych obiektów nie wymaga to żadnej rewolucji.
Wiem, że aktualna pogoda nie zachęca do przejażdżek rowerem, a stacje z rowerami miejskimi w Poznaniu są teraz nieaktywne, ale może ktoś zechciałby zająć się zaktualizowaniem mapy pod tym względem, tj. zmapowaniem brakujących punktów oraz dodaniem ich wszystkich do załączonej relacji.
https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/
https://www.openstreetmap.org/relation/4814700
Przy okazji warto też zaktualizować numery stacji - wygląda na to, że ich numery [ref] w OSM są nieaktualne.
Czy dysponujemy jakimś aktualnym zestawieniem stacji, innym niż to https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/ ?
Aktualizacja stacji PRM na tę chwilę: dodane lokalizacje + aktualizacja relacji.
Aktualizacja [ref] w trakcie.
Dwie stacje są oznaczone jako nieaktywne [disused:amenity] w związku z remontami - do weryfikacji, czy to aktualne.
Zapytanie overpass dla zobrazowania stacji (aktywne / nieaktywne) https://overpass-turbo.eu/s/12tn
Zapytanie overpass do csv, dla porównania ze źródłem i wykrycia braków https://overpass-turbo.eu/s/12tq
Super, dobra robota. Dzięki!
Panie i panowie, Ortofotomapa 2020
wms[23]:http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/ows?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ortogpkg:ortofotomapa_biezaca&STYLES=&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
TL:DR: W ostatnich dniach dodałem do mapy sporo danych związanych z poznańskim transportem i komunikacją publiczną. Potem z kolei zaktualizowałem całą podstronę Poznania na Wiki OSM. Do kompletu relacji tramwajowych i autobusowych brakuje już tylko kilkunastu linii (z ok. ~150) - w celu ich utworzenia skontaktowałem się już z prośbą o pomoc do jednego z poznańskich mapowiczów, który do tej pory ogarniał tę tematykę, więc wkrótce te nieliczne braki także powinny zostać uzupełnione.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań
Do Was z kolei miałbym prośbę o zweryfikowanie istnienia w terenie kilkunastu parkomatów, ponieważ widniały one w urzędowym podkładzie z Geopozu, jednak na najnowszej Ortofotomapie były niewidoczne, mamy więc w ich przypadku rozbieżność do wyjaśnienia.
Kwerenda z wątpliwymi parkomatami: https://overpass-turbo.eu/s/1aDz
Wersja szczegółowa:
Zaczęło się od dodania dodania brakującej relacji z III ramą komunikacyjną. Co prawda stanowi ona tylko projekt, ale myślę, że warto, aby jej planowany przebieg w jakiejś formie się w OSM znajdował. Przy okazji uzupełniłem też relację I ramy o planowany północny odcinek.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poznań#Ramy_Komunikacyjne
Następne były kwestie związane z płatnym parkowaniem. Niedawno zostały wprowadzone nowe strefy, wobec czego zaktualizowałem je w OSM.
https://www.openstreetmap.org/relation/11172029
Jeśli chodzi o parkomaty, to znaczna ich część była już zmapowana, jednak w oparciu o podkład z Geopozu dodałem pozostałe, więc na mapie przybyło dobre kilkadziesiąt sztuk. Niestety podkład ten nie obejmuje jeszcze nowych stref na Wildzie i Łazarzu i nie miałem możliwości zmapowania tych najnowszych parkomatów.
https://www.openstreetmap.org/relation/13112283
Oprócz tego, dla uporządkowania zebrałem w dedykowane relacje także operowane przez ZDM Poznań parkingi buforowe (przy okazji okazało się, że ten na Chwaliszewie został nieco przebudowany, co także zaktualizowałem) oraz parkingi dedykowane autobusom turystycznym.
https://www.openstreetmap.org/relation/13110590
https://www.openstreetmap.org/relation/13110589
Wszystko to znajduje się teraz w zbiorczej relacji ZDM Poznań, wzorem rzeczy operowanych przez ZTM Poznań:
https://www.openstreetmap.org/relation/13110591
Płynnie przechodząc do tematu ZTM Poznań, zacząłem od zaktualizowania biletomatów.
https://www.openstreetmap.org/relation/13113175
W tym miejscu pomyślałem, że dobrze byłoby wszystkie te powyższe linki gdzieś zebrać w uporządkowanej formie. Oczywistym wyborem było Wiki OSM. Niestety zastałem tam podstronę Poznania w kompletnym chaosie - m.in. pełną informacji dot. mapowania ogólnie, a nie stricte Poznania, a także całych tabel ze statusami poszczególnych relacji z 2019 roku, gdzie pomysł ich aktualizowania na bieżąco był tak naprawdę nierealny. Nie było tam za bardzo czego ratować, więc utworzyłem całą podstronę od nowa.
Ze względu na poziom skomplikowania i zmienność poznańskiej komunikacji publicznej odpuściłem sobie dane o statusach i liniach tymczasowych, ponieważ wkrótce stałyby się nieaktualne. Skupiłem się na zebraniu w jednym miejscu rzeczy związanych stricte z Poznaniem, które mogą być trudniejsze do “złapania”. Dodałem sekcję z podkładami Geopozu i instrukcją ich dodawania, zachęcam do kierowania do niej nowych poznańskich mapowiczów. Przy okazji tworzenia tabeli z liniami autobusowymi i porównywania danych w OSM z aktualnymi danymi ZTM okazało się, że było trochę do zrobienia - część linii zlikwidowano, część zmieniła numery, pojawiły się za to nowe itp. Moja ulubiona sekcja tej podstrony to teraz Turystyka, bo najbardziej kolorowa
Szacunek za wkład pracy w tym dynamicznie zmieniającym sie obszarze!
Przejrzę przy okazji północne okolice Poznania.
Dodam tylko, że ZTM anonsuje zmiany nazw przystanków od 1 września.