Zgadza się, zapis ten to jest sedno mojej propozycji.
Jeśli dana łącznica prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway, to powinna być w całości (tzn. na całym odcinku, który prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway) otagowana motorway_link.
Znalazłeś błędnie oznakowany węzeł. To jest do poprawy.
Ale to też dobra ilustracja do tego zagadnienia. Motorway_link powinno być tylko do zjazdu na OUA.
Proponuję nie wymyślać jakichś nowych metod, tylko dostosować się do zasad mapowania w pozostałych państwach europejskich.
Znam oryginalny temat z dyskusją o węzłach i doskonale wiem, że Zbigniew (i nie wiem czy ktoś jeszcze) tak tagował i była taka propozycja, ale nie przeszła. Obecny system został wówczas przez autora nagłówka na wikipedii skwitowany tak:
O ile w całości zgadzam się z postem otwierającym, to tagowanie _linkiem do zjazdu nie uważam za dobre. To jest tylko zjazd, a nie skrzyżowanie, do tego zamykany bramą, teoretycznie niedostępny dla osób postronnych. I teoretycznie “normalny użytkownik” drogi wjeżdżając na skrzyżowaniu nie powinien zawracać na wjeździe do obwodu.
Nazwa głupia, ale chyba tak samo oficjalna, jak fragmenty ekspresówek w Warszawie mające nazwy aleja Armii Krajowej, aleja Legionów Piłsudskiego, aleja POW, ulica Toruńska itd. A6 to ref, a nie nazwa. Na takie nazwy nadawane lokalnie nakładać się mogą jednak jeszcze nazwy rządowe jak Autostrada Wolności i Autostrada Bursztynowa.
Przypominam, że to jest autostrada z lat 30-stych więc nazwa Autostrada powstała pewnie kiedy była to jedyna autostrada w okolicy a nikt jeszcze nie marzył o A6 czy innych takich numeracjach :-).
Zrobię tak: przejrzę i uzupełnię tę stronę, dodam przykłady https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Highway_link
(Nawiasem mówiąc, strona wygląda na niezbyt dobre tłumaczenie z angielskiego i nie ma tam wzmianki o “specyficznych zasadach” stosowanych na polskich mapach.)
Te “kolorowanki” w zachodniopomorskim pewnie wynikają z tego, że użytkownik sobie przyjął za cel postawienie granicy między highway a drogą innej katogorii dokładnie w miejscu, w którym drogowcy wbili znak, że zaczyna się autostrada. Także miał swoją logikę i uzasadnienie, aczkolwiek nie mam zawiaru tej logiki bronić, bo też wolałbym to dociągnąć jak na innych węzłach w Polsce.
https://www.openstreetmap.org#map=17/52.16889/21.20419 - Jeśli chodzi o ten węzeł to ja się bawiłem z S2 przed otwarciem i cały czas ten węzeł bym wręcz w całości na “czerwone” trunk. Jednak tuż po otwarciu ktoś stwierdzić, by te łącznice pod wiaduktami dać na żółto. Jednak zczaiłem o co chodziło. Edytujący rozumie to jako drogi lokalne, wyłączone spoza łącznic ekspresowych. W sensie jeśli wyznaczamy trasę w ten sposób: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=52.16975%2C21.20352%3B52.16942%2C21.20289
to żeby nawigacja nie prowadziła przez łącznice trunk. W rezultacie tak zostawiłem i niczego nie zmieniałem, bo to znowu się objawia kwestia interpretacji danego autora
Najwięcej trudności sprawiają mi koniczynki. Zwłaszcza takie gdzie krzyżują się drogi róznych klas. Tak jak tutaj https://www.openstreetmap.org#map=17/53.09459/17.89648. ten węzeł w Bydgoszczy to jest w ogóle jakis skomplikowany, bo tam jeszcze jakies drogi lokalne dochodzą. Często nie wiem czy kolor danej łącznicy jest dobry czy jednak zły, czasem to nie ma logiki. Jedna z tych łącznic była zresztą edytowana naprzemiennie przez dwóch użytkowników, bo każdy chciał postawić na swojej wersji XD
Jeśli węzeł łączy dwie drogi, to sytuacja jest jasna.
Ale tutaj węzeł łączy więcej niż dwie drogi, więc sytuacja jest specyficzna. Tutaj mamy dwie drogi “secondary” i drogę typu “trunk”. W takim przypadku jako “trunk_link” należy oznaczyć tylko łącznice prowadzące bezpośrednio z i na “trunk”. Innymi słowy - łącznice pozwalające przemieszczać się pomiędzy drogami niższej rangi nie powinny być “trunk_link”*.
Nie jest to mój wymysł, jak się wczytać w opis na OSM wiki to można tam to znaleźć.
*Chyba, że według oznakowania obowiązują na nich takie same restrykcje jak na drodze trunk, ale na węźle Patriotów tak nie jest.
No tak, ten węzeł jest trudny. W takiej sytuacji oprócz ogólnych zasad trzeba by się jednak posiłkować oznakowaniem - tzn. czy dany fragment łącznicy jest objęty oznakowaniem drogi ekspresowej czy nie, i co za tym idzie czy może być wykorzystywany przez ruch “lokalny” czy nie.
Do zweryfikowania w terenie.
Jest on źle otagowany, bo nie powinno być sytuacji, w której autostrada rozdziela się na dwie autostrady. W takim przypadku zawsze jedna z tych odnóg powinna być otagowana jako “_link”. To też gdzieś można wyczytać w opisach na OSM wiki.
Niestety co do węzłów na A6 obok Szczecina można być bezradnym. Tamtejszy użytkownik pilnuje ich bacznie i zmiana tagów nic da, bo i tak i przywróci według swojego sposobu
Nadal obowiązuje dotychczasowy schemat tagowania. Nie jest to więc „mój sposób”/moje widzimisię…
Jeśli zmiana tagowania zostanie przegłosowana, to będę pilnował stosowania nowych zasad. Na razie o żadnym aktywnym głosowaniu nie słyszałem. Tyle w temacie.
Swoją drogą, samowolna zmiana tagowania to nienajlepszy pomysł. Większość maperów szanuje obecne zasady, mimo, że czasem się z nimi nie zgadza. Nie zmieniają oni tagowania wg swojego widzimisię, tylko przeprowadzają dyskusje na temat zmian ze społecznością na forum.
(edit - widzę, że linki do przykładów są zepsute, zaraz spróbuję poprawić)
Jeśli o czymś zapomniałem to piszcie, uzupełnię.
(Zanim ktoś się doczepi, że treść jest niezgodna z tzw. obowiązującą zasadą od której rozpoczęła się ta dyskusja to po pierwsze pierwotna treść też o tej zasadzie nie wspominała, a po drugie artykuł ma charakter ogólny i nie odnosi się tylko do Polski.)
Co do głosowania to muszę dopytać - czy to polega tylko na otwarciu dyskusji na odpowiedniej podstronie i wtedy każdy zainteresowany wpisuje tam swój komentarz wraz z głosem? Czy są jakieś dodatkowe aspekty techniczne? Co z czasem przeznaczonym na głosowanie (jak długo ma trwać)?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposal_process
Tutaj jest wprawdzie napisane, że potrzebna jest większość 3/4, ale to się wszystko odnosi do propozycji nowych znaczników, a nie do lokalnych zasad używania istniejących.
Warto byłoby ustalić próg i wymaganą ilość głosów przed rozpoczęciem głosowania, nie w trakcie
W efekcie założyłbym że mamy próg >74% (jak w zwykłym głosowaniu). Nie wiem co do wymaganej ilości głosów zrobić - pominąć to może ze względu na mniejszy zasięg?
Proponowałbym zatrzymać głosowanie, ustalić kiedy przechodzi a potem je wystartować. I dać ludziom czas (na ogół dwa tygodnie są na to) by można było skomentować na temat samego głosowania.