Mapowanie w terenie - sposoby, narzedzia, reakcje ludzi itp

Witam wszystkich

Nie zauwazylem takiego watku, a ciekawi mnie co wy o tym sadzicie i czego uzywacie.

Pytanie tyczy sie wszystkiego co jest zwiazane z mapowaniem w terenie, czyli czego uzywacie do mapowania (telefony, aparaty, kamery, gps, rowery itp), a nastepnie czego uzywacie do wprowadzania tych danych do osm. Chodzi mi o jakies nietypowe narzedzia, strony www lub programy. Przykladowo, robicie zdjecia 360 stopni i narzedzia do tego.

Kolejna sprawa, to jak ludzie na was reaguja? Chodzi mi glownie o jakies wioski i osiedla domkow, bo w przypadku blokowisk i lasow, to pewnie nie jest problem, choc zdarzaja sie wyjatki pewnie.
Co do wiosek i domkow, to zaauwazylem, ze nawet jak sie idzie, to ludzie potrafia Cie sledzic wzrokiem, a co dopiero jak stajesz przy jakims obiekcie, lub robisz zdjecia.

StreetComplete + Vespucci

Zdarza mi się zapytać ludzi o adres ich budynku bądź o potwierdzenie że miejscowość nie ma nazw ulic, lub by zapytać się o nazwę potoku (czasem potwierdza mi to że potok nazwy nie ma).

Mapuję w mieście (głównie Kraków) i w lasach czy na innych wycieczkach, więc reakcje mam raczej od znajomych/rodziny z którymi na wycieczkę poszedłem.

Reakcje bywają skrajnie różne. Najgorzej jest z weryfikacją w terenie uwag typu ,teren prywatny’'. Zdarzało mi się, że byłem zatrzymany lub grożono wezwaniem policji. W większości wypadków wytłumaczenie po co tu jestem i robię zdjęcia, z pokazaniem na tel. rzeczonej uwagi wystarcza. Ludzie rozumieją, że jest to w ich własnym interesie, aby droga była poprawnie otagowana, bo na jej usunięcie z mapy nie ma co liczyć. Przekonywujące pytanie które zadaję, to czy chcą aby wykorzystując ich podjazd zawracały TIR-y :slight_smile:

Ale nie zawsze jest tak różowo. Ostatnio usiłować mnie pobić kierowca, który twierdził, że zrobiłem mu zdjęcie jak wyprzedza na podwójnej ciągłej. Tłumaczenie, że robiłem zdjęcie studni na poboczu go nie przekonało. Na szczęście kończyło się tylko na pogięciu tylnego błotnika.

O rany, ja takich historii nie miałem. W jakim rejonie edytujesz?

Mi tylko raz czy dwa zdarzyło się, że ktoś spytał się, czy się zgubiłem. Żadnych nieprzyjemności nie miałem. :slight_smile:

No ale ewentualne zdjęcia robię z przyczajki, jak “ruski szpieg” :smiley: Włączenie aparatu i migawkę mam zbindowane pod boczne przyciski telefonu - i nie muszę w ogóle patrzeć na ekran.

To miales naprawde ciekawie. Ja raczej niczego nie mapuje przy terenach prywatnych (wlasnie przez tego typu zachowania), ale kiedys wybralem sie na zwiedzanie innej czesci miasta i trafilem na rzad domkow i miedzy jednym, a drugim domkiem bylo zrobione cos w rodzaju uliczki dojazdowej do terenu znajdujacego sie za pierwszym rzedem domkow, ale jak wszedlem na ta uliczke, to gosciu z domku obok zaczal gadac, ze to teren prywatny itp, zaczal straszyc policja, wiec sobie odpuscilem. Potem sprawdzilem na mapie urzedu miasta i z tego co zrzumialem, to ta uliczka byla terenem miasta.

A co do wyprzedzenia, to kiedys bylem pasazerem busa, ktory wyprzedzal ze 3, czy 4 samochody jednoczesnie na ciaglej, a z naprzeciwka z gorki jechal TIR. To sie dopiero nazywaja wrazenia :D.
Takim kierowcom powinno sie odbierac prawo jazdy na stale.

Mnie parę razy podejrzliwie pytali, co robię, raz się spotkałem z lękiem, że to się skończy odebraniem działki, bić mnie nikt nie próbował, ale to może moja zbójecka morda…

A używam głównie Vespucci i StreetComplete, ślady zbieram Stravą albo OsmAndem.

Tyle na temat sposobu mapowania w terenie jaki ja używam https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=68351
A co do przypadków zainteresowania odnośnie tego co robię to zawsze na początku mówię że jestem wolontariuszem pomagającym robić darmowe mapy topograficzne i aktualnie zbieram ślad GPS. Tłumaczę co robię czemu to służy zawsze staram się być bardzo grzeczny nawet jeśli ktoś wobec mnie na początku rozmowy grzeczny nie był. To najlepsza reklama OSM Ludzie są zakończeni że coś takiego istnieje ci co się orientują że nie tyko są mapy google czasem mi mówią że aplikacja Locus alobo Mapy.cz są najlepsze ich zdaniem. Żyją w kompletnej nieświadomości. A takim co na hasło mapa topograficzna zaczynają swe wywody że tylko papierowa mapa jest najlepsza “bo co zrobisz gdy GPS przestanie ci działać” ? Pokazuję to: https://youtu.be/8O2OEGL6i3k KONIECZNIE OPIS POD FILMEM DO PRZECZYTANIA.

Ja przeważnie zbieram dane w czasie jazdy na rowerze a jeżdżę właśnie po małych miejscowościach - ale rowerzysta w kasku nie budzi większego zainteresowania, chociaż oczywiście jestem obserwowany. Nawet o dziwo z psami nie miałem większych przygód. Robienie zdjęć lub notatek w OSMTracker lub ogólnie na komórce potrafi zabić przyjemność jazdy bo wymaga zatrzymania się, właczenia komórki itp… Ostatnio zacząłem używać do robienia zdjęć kamerki sportowej z GPS, potem używam exiftool do zrobienia pliku GPX dla edytora.
Kamerkę mam założoną na kierownicy, przeważnie da się zrobić zdjęcie w czasie jazdy.
Jeśli już jest potrzeba z kimś pogadać, dobrze działa też wyjaśnienie “robię mapę dla Yanosika, żeby kierowcy nie błądzili”

W miejscach “nieprzyjaznych” używam kamerki Insta360 GO. Jest malutka. Do tego pomalowałem ją na czarno i dzięki temu nie widać kamerki na czarnym tle, np. na pasku od torby. Można nią sterować (robić zdjęcia lub nagrywać wideo) ze smartfona (przez Bluetooth). Minusem tej kamerki jest to, że nagrywa klipy wideo tylko do 60s.
Obecnie szukam innej małej(!) kamerki, ale bez ograniczenia co do czasu nagrywania wideo i z możliwością wrzucania na Mapillary. Niestety, na razie nie znalazłem nic sensownego.

W innych sytuacjach używam telefonu z OSMTracker. Ale nie korzystam z tego rozbudowanego menu - robię tylko zdjęcia i notatki. Powstaje z tego ślad .gpx, który można wrzucić do JOSM. Do śladu są “przypięte” notatki i zdjęcia. Notatki od razu się wyświetlają w JOSM. Zdjęcia też można otworzyć w JOSM, ale nie jest to zbyt praktyczne, bo zdjęcia wyświetlają się bardzo małe albo w rozmiarze rzeczywistym.

Co do samego zapisywania notatek to korzystam z aplikacji Locus w której utowrzyłem sobie 2 katalogi z różnymi ikonami: “do zmiany” i “do sprawdzenia”.
“do zmiany” to zielone ikony które już świadczą o stanie rzeczywistym np. “droga polna grade3” (skrótowo pisze ostatnio tylko cyfrę 3) lub “łąka” (skrótowo “l”). Z kolei folder “do sprawdzenia” to żółte ikony informujące że muszę w dane miejsce wrócić i np. dokończyć mapowanie skrzyżowania. Jak uzbiera mi się trochę zielonych punktów to siadam do kompa i nanoszę.
Cały proces czasem zabiera sporo czasu ale jest dokładny. Myślę ostatnio jakby to jeszcze zaautomatyzować aby nie zabierać sobie przyjemności z danej aktywności fizycznej.
BTW. Często również podczas mapowania zbieram śmieci do czego zachęcam też innych :slight_smile:

A moglbys powiedziec, jaki jest sens uzywac mapy innej niz osm przy rozwijaniu osm? Te mapy z Locusa (z tego co czytalem, uzywaja map z jakiegos Compasa) sa lepsze, niz osm?

Co do automatyzacji, to wiem, ze w osmand mozna dodawac notatki glosowe i video na mapie, ale to i tak trzeba kliknac na przycisk, zeby wlaczyc.

Co do przyjemnosci, to raczej sie nie da nic zrobic, bo albo dodajesz cos do mapy, albo sie delektujesz spacerem. Moze kiedys jak bedzie jaakas sztuczna inteligencja, co bedzie Ci czytac w myslach, to wtedy cyk i juz masz notatke, ale wtedy, to pewnie mapowicze przeszli by do historii ;-).

W Locusie można używać map OSM.

Coś w rodzaju Google Glass by bardzo pomogło. Od biedy GoPro na głowie, ale wyglądałoby się głupio. Po spacerze by można w domu nanieść na mapę to, co się widziało.

Ja sobie taki zestaw zmajstrowałem, zasadniczo do pstrykania fotek na Mapillary, ale może komuś się przyda :slight_smile:

Fajny statyw. A do mapiillary robisz pojedyncze foty czy nagrywasz całą trasę ? Pochwal się własnymi fotami na Mappillary. Aby mnie odszukać na Mapillary wystarczy na Zieloną Górę najechać.

Dokładnie jak RicoElectrico napisał - w Locusie można korzystać z OSM…i wielu innych map (nawet google sat). Minusem jest tylko to że nie masz maksymalnego zbliżenia i już takich ławek i śmietników nie widzisz. Może ktoś z Was ma na to sposób? Podpiąć się pod jakiegoś ogólniedostępnego WMS?
Aha, no i w locus też możesz sobie dodawać notatki głosowe, a nawet zdjęciowe.

Tyle że nie korzystamy z tego do mapowania

A ty z tym osprzetem to lazisz po jakis odludziach, czy po cywilizacji tez lazisz? Ciekawi mnie jak ludzie na to reaguja, bo takie cos raczej sie rzadko spotyka, ale nie da sie ukryc, konstrukcja ciekawa.

1 Like

Ja korzystam z osmand (do nawigacji i zwiedzania) i jak dla mnie, to chyba najlepsza mapa, przynajmniej z tych co sie do tej pory spotkalem. Takze mozna korzystac z nakladek satelitarnych, ale google sat chyba nie ma. Sa za to mapy satelitarne od MS i to nawet dosc aktualne. Patrzac na te zdjecia, to maja ok 2-3 lat.

Pod katem edycji w terenie, to uzywam StreetComplete i czesciowo z osmand.

Ale można dodać. Tutaj jest opisane, jako dodać mapę+traffic: https://gripfastistech.com/index.php/blog/37-osmand-google-traffic.html
Dla satelity trzeba zmienić m na s.