Wieści

10 lat Taginfo:

https://blog.jochentopf.com/2020-11-08-10-years-of-taginfo.html

Znalazłem takie krótkie omówienie nowego komputera rowerowego z GPS Bryton Rider 750, który używa map OSM.

https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/nowosci_sprzetowe/18613/nowy_komputer_rowerowy_z_gps_bryton_rider_750

Pojawiły się torrenty z danymi OSM dla całej planety:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Planet.osm#BitTorrent
https://planet.openstreetmap.org/pbf/

https://www.openstreetmap.org/user/tordans/diary/395215 - Jak zrobić OpenStreetMapowe Street View :slight_smile:

Fajne, ale szkoda, że to Mapillary - obecnie komercyjny projekt zakupiony przez FB. Lepiej coś takiego wykorzystać do OpenStreetCam.

Na którym etapie działalności Mapillary było instytucją charytatywną? W tej chwili zmienili licencję na bardziej przyjazną do wykorzystania przez inne podmioty bez płacenia.

Nie wiedzialem, ze mapillary zostalo kupione przez FB. Troche to lipnie, bo projekt zapowiadal sie ciekawie, a teraz, to przyszlosc projektu moze nie byc zbyt ciekawa, przynajmniej, jesli chodzi o wykorzystanie w projektach opensource.

Od kiedy Google zapomnial o swoim motto “Don’t be evil” i zaczal zamykac projekty na ktorych nie zarabial, a korzystalo z nich miliony osob (np czytnik kanalow rss), to przestalem sie ludzic, ze jakas korporacja bedzie robic cos dla spolecznosci opensource bezinteresownie.

Na obecna chwwile, nie ma pewnosci, ze FB nie stwierdzi, ze zamyka projekt, albo zmienia licencje i pozamiatane.

A ten openstreetcam, to co to za projekt? Z tego co wyczytalem na szybko, to taki odpowiednik mapillary, ale nie wszystko jest opensource, wiec nie wiem, czy to firma, czy jakas organizacja.
Pokrycie w Polsce w porownaniu do Google, czy mapillary, to jest bardzo malutkie.

Tam to z kolei inna firma to finansuje. Grab chyba, cokolwiek by to nie było.

Czyli taka sama sytuacja jak z mapillary. Troche kiepsko. Szkoda, ze nie ma tego typu projektu, ale calkowicie opensource tak jak wikipedia, czy osm.

OpenStreetCam też jest komercyjny, OIDP nabył go hinduski odpowiednik Ubera. Apka niedawno zmieniła nazwę na KartaView.

Czyli raczej nie doczekamy sie podobnego projektu, ale opensource.
Ciekawe, gdzie lezy problem? Zarowno wikipedia, jak i osm wymagaja ogromnych funduszy i sprzetu, a istnieja od wielu lat i maja sie dobrze, a taki odpowiednim streetview nie moze powstac.
Taki mapilary pokazal, ze mozna stworzyc alternatywe dla streetview uzywajac zwyklego smartfona, ale jakos nikt sie nie chce za taki projekt wziac.

Moze kiedys dodadza taka funkcjonalnosc do osm. Byloby to swietnym uzupelnieniem zwyklych map.

Nie sądzę, bo obrazy ważą dosłownie petabajty. Przechowanie takiej ilości danych kosztuje. To jest problem, który nie został rozwiązany.
Dla porównania cała baza OSM to kilkadziesiąt GB (a w bazie danych z indeksami itp. pewnie kilkaset GB czy coś).
https://planet.openstreetmap.org/

Ostatnio gdzies czytalem, ze baza osm wazy ponad 900GB do sciagniecia, ale nie pamietam, czy to byla oficjalna informacja, czy ktos tak sobie napisal. Poza tym, nie wiem, czy to sama mapa, czy wszystko.

Wszystko zależy w jakiej formie - czy mówimy o zrzucie PBF, XML i czy skompresowanym czy nie. Pewnie chodziło o nieskompresowany XML.
Jak już się wrzuci do bazy danych to wiele zależy od tego jaki schemat tabel (jest co najmniej kilka - różne robione do potrzeb renderingu mapy w osm2pgsql, pgsnapshot z osmosis czy apidb który jest używany w bazie do której wysyłasz edycje).

Pewnie masz racje. Nigdy nie mialem do czynienia z wiekszymi bazami danych, wiec ciezko mi powiedziec. A co do petabajtow danych, to przeciez wikimedia commons istnieje i tam przeciez ludzie wrzucaja zdjecia z calego swiata i to nie jakies po kilka, czy kilkaset KB, ale po kilka, czy kilkanascie MB. Sam wrzucalem ostatnio zdjecia po kilka MB. Pomijam juz filmy, ktore potrafia wazyc po kilka, czy kilkanascie GB.

Wikimedia Commons to wciąż tylko kilkaset TB. https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:MediaStatistics (na dole).
Zgrubne (!) szacunki z Reddita to 2.5 PB dla Mapillary https://www.reddit.com/r/openstreetmap/comments/jmm9bv/mappilary_claims_that_its_data_is_open_and/

Do tego Mapillary potrzebuje sprzętu, by mogło działać AI wymazujące twarze i tablice rejestracyjne.

Popatrz też na budżet OSMF vs WMF.

Zdecydowanie utrzymywanie samych geodanych to dobry kierunek dla OSMF, bo niewątpliwie są one użyteczne dla większej liczby ludzi i jest większy “bang for a buck”.

Ja o tym pisałem już dawno. https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=69792
Jak na razie działa bardzo fajnie i zdjęcia prezentowane są w pełnej rozdzielczości.
Mapillary wykorzystuję do mapowania
Mnie ciekawi do kogo należy inny projekt “OpenPoiMap” Wyszukiwarka punktów POI dzięki której można zobaczyć wszystkie miejsca i obiekty które posiadają przypisane zdjęcia ze źródła dowolnego.
Tutaj najnowsze moje zmiany na mapie w Gubin i Guben http://openpoimap.org/?map=various&zoom=16&lat=51.94925&lon=14.72163&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF Sam widok ulicy bywa czasem ciężki w interpretacji ze względu na zakłócenia sygnału GPS no i jest mnóstwo bezwartościowych obrazów które nic ciekawego nie pokazują. Ja do Mapillary wysyłam tylko pojedyncze zdjęcia na których cos jest ciekawego a nie sekwencje z ciągłego nagrywania. Oni mają naprawdę gigantyczne zasoby miejsca na dane skoro zachęcają do wrzucania każdego badziewia nawet kiepskiej jakości. Myślę że chodzi w tym wszystkim o coś więcej o rozwijanie sztucznej inteligencji o której to mówił Blad dwa lata temu https://youtu.be/L5pPhHXUrzs.

Od wczoraj edytor Potlatch 2 nie jest już dostępny jako edytor na stronie głównej OSM.
Powstał za to Potlatch 3, ale w wersji do ściągnięcia.

Taka mala uwaga ze strony

Tak wiec, na linuksie moze byc pod gorke.

Podobno Wine sobie radzi.