StreetComplete - edytor na Androida

  1. jak duży masz ekran? Na jakim urządzeniu korzystasz z SC?

5.6" smartfon sprzed 3 lat. Trzeba wziac pod uwage, ze sama wielkosc ekranu, to nie najwazniejsze. Wazna jest rozdzielczosc, odwzorowanie kolorow i ogolnie jakosc ekranu, a z tym jak wiadomo, roznie bywa. Trzeba wziac pod uwage, ze z tej aplikacji korzystaja nie tylko osoby mlode, ktore maja sokoli wzrok, ale takze osoby, ktorym wzrok juz szwankuje, lub ogolnie maja jakies wady wzroku.

===

  1. jeśli tłumaczenie jest wadliwe to trzeba je poprawić. Są jakieś niejasne/wadliwe?
  2. Które obrazki w Wiki lub w SC są niejasne/wątpliwe?

Tu nie chodzi o to, czy tlumaczenie jest bledne, czy nie, ale o to, ze nie wszyscy sa geologami, czy tez specami od materialoznastwa budowlanego/drogowego.
Podejrzewam, ze dla czlowieka z ulicy, powierzchnia dzieli sie na asfalt, kostke brukowa i ziemie, bo z tego typu powierzchniami sie najczesciej spotyka.

Podam kilka przykladow z aplikacji. Co to sa otoczaki? Na zdjeciach to jest podobne do kamienia. Jak zerknalem na wiki, to wyglada jak “pebblestone”, ale na wiki nie ma tlumaczenia otoczaki, a moj angielski zwiazany z ta tematyka jest prawie zerowy, wiec rzadko zagladam.

Kolejny przyklad. Czym sie rozni gruntowa (ogolnie) od ziemnej lub nieutwardzonej (ogolnie). Dla mnie to wyglada na ten sam rodzaj. Dlatego, opis jest bardzo wazny. Uzywanie roznych zdjec ktore powinny opisywac to samo, wprowadza dodatkowe zamieszanie. Najlepiej, jakby byla mozliwosc otwarcia wiki, zeby moc doczytac.

Zdjecie powierzchni powinno pokazywac strukture powierzzchni, a nie wyglad z wysokosci metra, czy dwoch (sa oczywiscie wyjatki). Rozdzielczosc takich zdjec tez powinna byc wieksza, bo nawet na wiki niektore zdjecia nie powalaja. Dzieki opisowi mozna sie domyslec o co chodzi.

===

  1. SC z definicji całkowicie ukrywa tagi przed użytkownikiem

Ale jaki jest cel ukrywania tego typu informacji. Powinna byc mozliwosc ustawienia opcji, zeby tego typu informacje pokazywac, zeby mozna bylo sie odwolac do wiki, a nie zgadywac, ktore jest ktore w aplikacji i na wiki. Na obecna chwile, mozna zgadywac, czy sie dobrze wybralo.

1 Like

Jaka jest roznica miedzy wiata, a zadaszeniem? Spotkalem sie z sytuacja, ze przy jednym przystanku pyta sie o wiate, a przy drugim przystanku o zadaszenie. W takiej sytuacji przydalaby sie informacja o tagu, wtedy by sie wiedzialo, czy to jest blad w tlumaczeniu, czy chodzi o cos innego.

Dzięki za zauważenie!

Poprawiłem brak spójnego tłumaczenia. Chyba. Gdzieś jeszcze trzeba zmienić? (w apce zmieni się po aktualizacji która zassie nowe tłumaczenia)

Czy przystanek %s jest zadaszony?
Czy ten przystanek jest zadaszony?
Czy przystanek tramwajowy %s ma zadaszenie?
Czy ten przystanek tramwajowy jest zadaszony?

https://poeditor.com/projects/po_edit?order=comm_desc&filter=&per_page=20&id=97843&id_language=127&search=shelter

(w %s wstawia się nazwa obiektu)

Tagi nie pokazują się bo pomysł jest taki by było to używalne przez ludzi którzy nie wiedzą nic o OSM.

(nie zapomniałem o drugim poście, też odpowiem na wszystko)

Ok, rozumiem, ale czemu nie dac opcji dla zaawansowanych? Ci co sa mniej zaznajomieni z osm, beda uzywac wersji podstawowej, a zaawansowani beda miec dostep do dodatkowych informacji. Dodanie takich dodatkowych informacji nie powinno byc zbyt trudne, a wielu osobom ulatwi to zycie.

Druga sprawa. Nie zauwazylem takiej opcji, a przydalaby sie. Chodzi o mozliwosc pstryknieciaa zdjecia i przypisanie tego zdjecia do danego pytania. Przykladowo, jest jakis obiekt z zgodzinami otwarcia. Nie chce mi sie stac i wpisywac na miejscu, wiec pstrykam zdjecie i jadac np autobusem dodaje godziny otwarcia na spokojnie. Obecnie robie zdjecie z pozycjaa gps, ale czasami zapomina sie wlaczyc gps i takie zdjecie jest bezwartosiowe, jesli zrobilo sie kilka takich fotek.

Plan jest taki by aplikacja robiła jedno, ale porządnie. Nie wiem na ile już to by wycięło opcję pokazywania tagów.

Oraz dlatego że samo się to nie zaimplementuje. By pokazywać w sensowny sposób tagi wszędzie to zeszło by pewnie kilkadziesiąt dni pracy. A potem trzeba to utrzymywać. Jest też https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/issues/471 (bezpośredni dostęp do tagów, wrzucone przez autora aplikacji).

Można by to robić jako osobną aplikację, ale wymaga to chętnego.

Jest taka opcja, tyle że coś się wywraca w Androidzie 11. Jaka jest wersja twojego Addroida i wersja SC? Możesz może zaktualizować SC?

Jak tworzy się notkę to jest opcja dołączenia zdjęcia.

A to nie jest tak, ze wskazujecie punkt, czytacie taki punkt i wyswietlacie?

Co do tego issue, to biorac pod uwage, ze od 3 lat jest otwarty, wiec pewnie nie zostaanie zaimplementowany.

Tworzenie kolejnej aplikacji to kiepski pomysl, bo trzeba by sie przelaczac.

Androida mam 9, a SC 28.1. Znalazlem ta opcje, ale z tego co rozumiem z komunikatu, to to zdjecie bedzie dostepne publicznie, a mi nie o to chodzi. Chodzi mi o zdjecie zrobione lokalnie i nie opuszczajace mojego telefonu.

A gdzie taka notatke sie dodaje na osm? Ta notatka, to jest ta “uwaga” ktora sie dodaje z poziomu osm, czy to cos innego? Nie kojarze, aby mozna bylo dodawac do osm zdjecia.

Kolejny problem, albo jakies usprawnienie potrzebne.
Z pytaniem, czy dany obiekt zostal juz wybudowany, jest drobny problem, bo budynek zostaje oznaczony jako budynek, ale teren wokol niego nadal jest oznaczony jako w budowie. Chodzi tu np o teren przy budowie osiedli mieszkalnych.

Kolejne usprawnienie, ktore by sie przydalo, chyba, ze nie dojrzalem jeszcze takiej opcji.
Przy przystankach (i innnych obiektach) kolejne pytania sa dostepne dopiero po przejsciu przez dane pytanie, ale powinna byc mozliwosc ominiecia danego pytania. PRzykladowo. Z tego co pamietam, najpierw sie pyta o zadaszenie przystanku, potem o wypuklenia (informacja o konczacym sie chodniku) na chodniku dla niewidomych i na koniec pyta sie o lawki.
Na pytanie 1 i 3 mozna odpowiedziec z pewnej odleglosci (np z drugiej strony ulicy), ale na pytanie nr 3 nie mozna odpowiedziec, dopoki nie odpowie sie na pytanie nr 2, ktore wymaga dotkniecia takiego uwypuklenia, zeby miec pewnosc, ze dane uwypuklenie istnieje.

Byloby super, jakby dodac licznik pytan dla danego elementu, np “Pytanie 1/3”

Zdjęcia są przechowywane na serwerze autora SC, a URL do nich znajduje się w utworzonej uwadze. Po pewnym czasie od zamknięcia uwagi fotografie zostają automatycznie usunięte.

A, to szkoda, bo czasem dodawałem je do tagu image= i były dobrym uzupełnieniem.

Kolejny problem z tlumaczeniem.

Ustawienia->Zaawansowane->Wyczysc pobrane zadania
Obecnie jest → “Przydatne gdy zadania się nie są aktualne”
Trochę nie po polsku.

Poza tym, polonistą nie jestem, ale wydaje mi się, że po “Przydatne” powinien byc przecinek, ale klocic sie nie bede o to :).

Jaka jest roznica miedzy tymi pytaniami:

Czy to miejsce jest dostepne dla osob na wozku?
Czy to miejsce jest dostepne dla osob na wozkach inwalidzkich?

PS. Pamietasz o pytaniach i sugestiach? ;-). Jesli jestes zajety, to moge sprobowac uderzyc na strone projektu.

Moim zdaniem dodanie publicznej uwagi powinno być możliwe wyłącznie razem ze zrobieniem zdjęcia miejsca, którego dotyczy uwaga. Sporo uwag ze StreetComplete “wisi” na mapie, bo brak jest szczegółów. Pomimo tego że już ktoś był w tym miejscu i zauważył, że trzeba mapę poprawić, to i tak kolejna osoba musi pojechać w to samo miejsce, żeby jeszcze raz sprawdzić, co się nie zgadza i wprowadzić zmiany na mapę.

Ale na osm nie da sie dodac zdjec i od lat to jakos funkcjonuje. Oczywiscie, ze zdjeciem o wiele latwiej rozwiazac uwage, ale to by musialo byc dodane do osm i obslugiwane przez osm, a nie zewnetrzny serwer. Obecnie, chcac dodac latwo zdjecie, to chyba tylko SC to umozliwia, a z cala reszta, to trzeba by kombinowac. Robic zdjecie, wrzucac na jakis portal ze zdjeciami, dodawac link.

Swoja droga, swietna funkcja, ktora na pewno bardzo ulatwia rozwiazanie problemow na mapie.

Chodziło mi o dodawanie uwag właśnie poprzez SC (bo tej aplikacji dotyczy wątek). Wiadomo, że osoba korzystająca ze SC ma aparat w smartfonie, więc wystarczyłoby, gdyby SC wymuszał zrobienie zdjęcia do zgłaszanej uwagi.

Oj, uwierz. Wymuszanie czegos na uzytkownikach raczej rzadko wychodzi na plus, zwlaszcza, jesli ktos robi to bezinteresownie.

Lepiej, zeby byla jakas uwaga bez zdjecia, niz brak uwagi. Zawsze jest to jakas szansa na naprawe.

Wystarczyłoby sugerować zrobienie zdjęcia, czy wręcza wchodzić w tryb robienia zdjęcia z automatu. Z opcją wyłączenia tego w ustawieniach.

uwaga na podstawie dzisiejszego przypadku: szedłem ulicą zaznaczoną na OSM jako remont:

https://www.openstreetmap.org/way/870412796

ponieważ remont jest ukończony zaznaczyłem to na streetcomplete. Apka prawidłowo zdjęła tagi construction…ale na ulicy została zmieniona nawierzchnia na kostkę brukową, natomiast w tagowaniu został asfalt sprzed przebudowy.

Wniosek: jeżeli użytkownik zgłasza koniec przebudowy powinien dostawać z automatu pytanie czy się zmieniła nawierzchnia lub powinien następować reset ustwaień nawierzchni. Gdybym nie zajrzał w tagi na JOSMie to asfalt by tam może był po wsze czasy :smiley:

Mozesz sprobowac zglosic buga, ale mam watpliwosci, czy go uznaja. Jesli mnie pamiec nie myli, zglosilem w tym watku problem zwiazany z oznaczaniem budynku jako wybudowany. Brakuje niestety pytania, czy teren wokol budynku takze jest nadal w budowie i jak oznaczysz, ze budyne jest skonczony, to teren wokol, nadal jest oznaczony jako w budowie.

To nie wina StreetComplete, tylko użytkownika, który zaznaczył budowę - powinien był usunąć tagi surface, smoothness, lanes, maxspeed itp.

Myślę, że ZNACZNIE lepszy efekt osiagnie się, usuwając te tagi automagicznie przy zaznaczaniu końca remontu w StreetComplete, niż ewangelizując użytkowników, żeby usuwali te tagi przy ustawianiu construction.

StreetComplete też nie zmusisz, żeby to robiło, bo dlaczego? Na jakiej podstawie miałby usuwać coś, co może być poprawne?