Z tego co wiem jest jedynie kilka w ten sposób otagowanych węzłów. Ale podpisuję się obiema rękami. Niepotrzebnie utrudnia to czytanie mapy (zwłaszcza gdy jedziesz na nawigacji i mapa jest przybliżona na tyle, że nie widać początku highway_link), plus jest bardzo rzadko stosowane.
PS. Ta odpowiedź dotyczy motorway i trunk, dla dróg niższej kategorii sytuacja jest nieco bardziej skompikowana.
niestety całe zachodniopomorskie tak wygląda, czyli S6, S3…ostatnio to zauważyłem jadąc autem i szczerze mówiąc się troszkę pogubiłem, bo na nawigacji nie wyglądało to zbyt czytelnie np: https://www.openstreetmap.org/#map=16/53.5900/14.8637
Btw to mi też się to nie podoba i mogę pomóc w usuwaniu tych kolorowanek.
Kiedyś poprawiałem geometrię na S22 (droga ekspresowa jednojezdniowa) i mam pytanie. Obecnie jest jako trunk, czy to jest poprawne? Jeżeli nie, to jak powinna być otagowana?
Edit: Kurcze, szkoda, że mój post został zaakceptowany tak późno…
Ten węzeł jest tak właściwie otagowany błędnie, bo ani “ani od znaku do znaku”, ani cała łącznica. Takiej metody tagowania (czyli secondary_link dla łączincy do secondary i trunk_link dla łącznicy do trunka) w ogóle nie stosujemy i nigdy nie stosowaliśmy.
A potem powstają takie dziwactwa jak dojazd do https://www.openstreetmap.org/way/241832030 prowadzący przez motorway_link. Tymczasem to zwykła droga, dojechać i dojść może tam każdy.
Nic podobnego. To dawno temu proponowana przez Zibiego metoda i spotykana wówczas dość często.
Najbardziej sensowna - wg mnie - bo jasno informuje, do której drogi się dojedzie.
Zgadza się, zapis ten to jest sedno mojej propozycji.
Jeśli dana łącznica prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway, to powinna być w całości (tzn. na całym odcinku, który prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway) otagowana motorway_link.
Znalazłeś błędnie oznakowany węzeł. To jest do poprawy.
Ale to też dobra ilustracja do tego zagadnienia. Motorway_link powinno być tylko do zjazdu na OUA.
Proponuję nie wymyślać jakichś nowych metod, tylko dostosować się do zasad mapowania w pozostałych państwach europejskich.
Znam oryginalny temat z dyskusją o węzłach i doskonale wiem, że Zbigniew (i nie wiem czy ktoś jeszcze) tak tagował i była taka propozycja, ale nie przeszła. Obecny system został wówczas przez autora nagłówka na wikipedii skwitowany tak:
O ile w całości zgadzam się z postem otwierającym, to tagowanie _linkiem do zjazdu nie uważam za dobre. To jest tylko zjazd, a nie skrzyżowanie, do tego zamykany bramą, teoretycznie niedostępny dla osób postronnych. I teoretycznie “normalny użytkownik” drogi wjeżdżając na skrzyżowaniu nie powinien zawracać na wjeździe do obwodu.
Nazwa głupia, ale chyba tak samo oficjalna, jak fragmenty ekspresówek w Warszawie mające nazwy aleja Armii Krajowej, aleja Legionów Piłsudskiego, aleja POW, ulica Toruńska itd. A6 to ref, a nie nazwa. Na takie nazwy nadawane lokalnie nakładać się mogą jednak jeszcze nazwy rządowe jak Autostrada Wolności i Autostrada Bursztynowa.
Przypominam, że to jest autostrada z lat 30-stych więc nazwa Autostrada powstała pewnie kiedy była to jedyna autostrada w okolicy a nikt jeszcze nie marzył o A6 czy innych takich numeracjach :-).
Zrobię tak: przejrzę i uzupełnię tę stronę, dodam przykłady https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Highway_link
(Nawiasem mówiąc, strona wygląda na niezbyt dobre tłumaczenie z angielskiego i nie ma tam wzmianki o “specyficznych zasadach” stosowanych na polskich mapach.)
Te “kolorowanki” w zachodniopomorskim pewnie wynikają z tego, że użytkownik sobie przyjął za cel postawienie granicy między highway a drogą innej katogorii dokładnie w miejscu, w którym drogowcy wbili znak, że zaczyna się autostrada. Także miał swoją logikę i uzasadnienie, aczkolwiek nie mam zawiaru tej logiki bronić, bo też wolałbym to dociągnąć jak na innych węzłach w Polsce.
https://www.openstreetmap.org#map=17/52.16889/21.20419 - Jeśli chodzi o ten węzeł to ja się bawiłem z S2 przed otwarciem i cały czas ten węzeł bym wręcz w całości na “czerwone” trunk. Jednak tuż po otwarciu ktoś stwierdzić, by te łącznice pod wiaduktami dać na żółto. Jednak zczaiłem o co chodziło. Edytujący rozumie to jako drogi lokalne, wyłączone spoza łącznic ekspresowych. W sensie jeśli wyznaczamy trasę w ten sposób: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=52.16975%2C21.20352%3B52.16942%2C21.20289
to żeby nawigacja nie prowadziła przez łącznice trunk. W rezultacie tak zostawiłem i niczego nie zmieniałem, bo to znowu się objawia kwestia interpretacji danego autora
Najwięcej trudności sprawiają mi koniczynki. Zwłaszcza takie gdzie krzyżują się drogi róznych klas. Tak jak tutaj https://www.openstreetmap.org#map=17/53.09459/17.89648. ten węzeł w Bydgoszczy to jest w ogóle jakis skomplikowany, bo tam jeszcze jakies drogi lokalne dochodzą. Często nie wiem czy kolor danej łącznicy jest dobry czy jednak zły, czasem to nie ma logiki. Jedna z tych łącznic była zresztą edytowana naprzemiennie przez dwóch użytkowników, bo każdy chciał postawić na swojej wersji XD