Błędne numery dróg w dolnośląskim?

I o 362 mi chodziło - ją wszak wskazuje uwaga i wg uchwały tej drogi ma nie być w ogóle.

Edit:
Natomiast sprawa drogi 356 jest całkiem prosta - to jest/była droga wojewódzka z powodów militarnych i takie drogi we Wrocławiu nie posiadają widocznego oznakowania. W ostatnim czasie oficjalnie je pozbawiano kategorii wojewódzkiej.

Zarówno uwaga jak i ten temat ewidentnie dotyczą drogi 356, ale skoro sprawa jest prosta i tej drogi nie ma, to ją wywalę i zmienię w 362 (wg nowej mapki) jak tylko znajdzie się dłuższa wolna chwila :slight_smile: (obecnie w osm 356 urywa się przy Jerzmanowickiej i przechodzi w 362).

marco406: Ogólnie w OSM ważniejsze jest oznakowanie w terenie niż urzędowe papiery (dlatego też zwróciłem się do lokalsów, bo sam nie jestem w stanie tego sprawdzić), dlatego, jeśli są znaki na DW323 i DW333, to jest to w porządku. Jest co prawda grupa “formalistów”, która zmienia numery “według papierka”, ale skoro nikt się do tej pory nie przyczepił, to ja bym nie ruszał.

Z tym oznakowaniem DW323 w terenie to jest obecnie raczej skromnie - są drogowskazy w obrębie węzłów Lubin Południe i Legnica Północ ale próżno ich szukać w samym Lubinie, na S3 za Legnicą czy w pobliżu Bolkowa (przynajmniej od strony DK3/DK5, jak w samym Bolkowie to sprawdzę jak będę w tych okolicach za następnym razem).

Nie rozumiemy się chyba.
Twoja uwaga jest na drodze 362 a nie 356 i dlatego podałem takie linki, a nie inne. Być może pechowo trafiłeś uwagą nie tam, gdzie chciałeś.
Jednakże zalinkowana uchwała dotyczy zarówno drogi 362 jak i 356. Nie wiem dlaczego na mapce uwzględniono 362 a nie 356, na logikę to przynajmniej na obszarze Wrocławia również nie powinno być 362, bo los tych dróg jest ze sobą powiązany.

Nie pisałem też, że drogi 356 nie ma, tylko że nie jest oznakowana w terenie. To, czy jej nie ma, trzeba ustalić - czyli określić, czy ta uchwała wywarła już skutki. A to zależy od tego, czy Wrocław zaliczył odcinki tych dróg do dróg gminnych. Zapewne tak.

I teraz - jeśli te drogi już nie są wojewódzkie, to ref dla nich należy umieścić w old_ref.
Jeśli nadal są, to dla 356 ref należy przerzucić do unsigned_ref, a dla 362 - ustalić czy ta droga była oznakowana w terenie czy nie. Mi się wydaje że przynajmniej na terenie Wrocławia oznakowana nie była.

Edit:
To ta uchwała z Wrocławia - http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=LXII/1444/18
Oznacza to, że w mieście od 2020 nie ma DW362 oraz DW356.

Do ewentualnej weryfikacji jest też DW331 między Polkowicami a Rynarcicami. W wykazie DSDiK jest nadal, według kaskadowego przekazywania dróg traci kategorię i staje się drogą powiatową, na mapie ma kategorię obniżoną na tertiary ale dalej z numerem 331. W terenie sprawdzę jutro po pracy.

EDIT:
Oznakowanie DW331 jest w terenie, widziałem w Tarnówku i Rynarcicach.

Chciałem ustawić uwagę na skrzyżowaniu, gdybym wiedział, że przesunięcie pineski delikatnie w lewo zmieni jej sens z pewnością celowałbym lepiej :wink:

Napisałeś, że droga nie jest oznakowana i nie jest już drogą wojewódzką, a to jest równoznaczne z jej “niebyciem”. Więc sprawa 356 jest oczywista - nie ma jej - problemem jest 362, której przebieg jest różny nawet w oficjalnych papierach. Na mapie sięga ona do autostrady, ale w wykazie kończy się na nieistniejącej 356. Czy wiesz może coś o jej oznakowaniu? Być może wystarczy wywalić ją z Wrocławia, a w reszcie zostawić?

Hmm, to już drugi raz przypisujesz mi stwierdzenie, które nie padło :slight_smile: A ja specjalnie użyłem wtedy sformułowania “to jest/była droga wojewódzka”, gdyż nie znałem jej statusu.

Użyłeś też dość jednoznacznego “W ostatnim czasie oficjalnie je pozbawiano kategorii wojewódzkiej”. Wciąż też nie rozumiem czego więcej potrzebujemy, żeby stwierdzić że nieoznakowana droga, która pozbawiono kategorii drogi wojewódzkiej nie jest droga wojewódzką

To nie jest jednoznaczne, jest tu “pozabawiano” a nie “pozbawiono”. To również był zabieg celowy.

Chętnie bym pogadał na sprawy językowe gdyby nie to, że nie ma żadnego znaczenia dla dyskusji, bo wciąż nie ma żadnego znaku ani ustawy która by wskazywała na to, że jest to droga wojewódzka…

Zaraz, przecież pisałem już tutaj, że to nie są drogi wojewódzkie na obszarze Wrocławia i podałem linka do uchwały miejskiej. Dlaczego DSDiK twierdzi, że 362 jest na terenie Wrocławia - nie wiem. Wg mnie refy obu dróg (przy 362 tylko w granicach Wrocławia) - należy wrzucić do old_ref i zamknąć uwagę.

Dodane:
A wg ZDiUM, który zarządza drogami na terenie Wrocławia, w przypadku 356 i 362 nic się nie zmieniło i nadal są to drogi wojewódzkie. I to jest stan na bieżący miesiąc.
Jak widać na danych urzędowych nie można polegać.

Dlatego zawsze byłem zwolennikiem tagowania wg oznakowania, bo jednak urzędowy papier przyjmie wszystko… Być może opcją jest wrzucenie tych dróg na terenie Wrocławia do unsigned_ref?

Edit: Wygląda na to że wszystkie problemy już są rozwiązane/wyjaśnione. Dzięki za współpracę :slight_smile:

Jechałem dziś do Legnicy i popatrzyłem jak to z tym oznakowaniem. I tak, na wszystkich nowych tablicach powstałych przy budowie S-3 czyli w rejonie węzłów i na rondzie koło cmentarza widnieje DW323. Natomiast na starym przebiegu DK-3 dalej zostały tablice z czerwoną 3 i E65. Myślę, że to kwestia czasu i stare oznakowanie zostanie zaklejone.

Nowe nazewnictwo już nawet funkcjonuje w mediach: https://legnica.naszemiasto.pl/samochod-owinal-sie-wokol-drzewa-kierowca-przezyl-zdjecia/ar/c1-7367393

I z ostatniej chwili… 3 dni temu Olga | Janosik usunęła z mapy numer drogi i relację DW323 na odcinku Lubin-Bolków opierając się na mapie DSDiK: https://www.openstreetmap.org/changeset/91516665#map=10/51.1733/16.1617

Będzie zmiana numeracji dróg wojewódzkich…
https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/z/zarzadzenia-generalnego-dyrektor_36266/zarzadzenie%2049%20zalacznik.pdf

https://www.skyscrapercity.com/threads/dolno%C5%9Bl%C4%85skie-infrastruktura-drogowa.313438/post-171258333

Czy wiadomo, kiedy planują zmianę/umieszczenie oznakowania w terenie?

To już chyba nie ma znaczenia, szalona_entropia już zmienił wszystkie numery dróg na nowy porządek.

Ma znaczenie, bo znów się zaczną skargi, że numery dróg w OSM nie odpowiadają tym, które widać przy drodze.

Spróbuj to wytłumaczyć osobom, które zmieniają numery 3 sekundy po pojawieniu się ustawy (a czasem i ustawa nie jest potrzebna) :wink:

Zarządca dróg też już zaktualizował na swojej stronie (choć jeszcze nie w całości, zapomniał np. o DW320)
https://dsdik.wroc.pl/infrastruktura/wykaz-drog-wojewodzkich-na-dolnym-slasku.html

Przy okazji wyjaśniło się, że DW362 i DW356 nie zostały zlikwidowane.

Zaczynam mieć wątpliwości co do poprawności tych danych na mapach DSDiK-u. Chociażby DW320 i DW363, które ewidentnie są w zarządzeniu GDDKia https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/z/zarzadzenia-generalnego-dyrektor_36266/zarzadzenie%2049%20zalacznik.pdf, są nieobecne na wykazach DSDIK-u (są zaznaczone jako planowane do nadania numeru). Za to DW356 i DW362, które zniknęły z zarządzenia GDKKiA wciąż są na wykazie DSDIK-u…