Tematy ogólne

Robi to cały czas … sprawdzam włąśnie jeden z ostatnich

Teraz co minutę wchodzi zestaw zmian.

Myślę że już powoli czas pomyśleć o tym żeby dostęp do budynki.openstreetmap.org.pl był na login + password dla wybranych użytkowników , rozumiejacych co to znaczy “sprawdź dane przed tym jak je wyślesz”. Niestety, wychodzi na to że samo apelowanie na stronie to za mało, a przybywa userów którzy bezrefleksyjnie wgrywają tysiące adresów i/lub budynków :frowning:

On nie używał tej strony to kolejny problem … bo teraz narzędzie budynki będzie się bardzo powoli aktualizowało. Przymuli je bardzo …

Wystarczyłby limit maksymalnej liczby pobieranych obiektów, ja np. staram się nie pobierać więcej niż 200, więcej trudno przejrzeć za jednym razem.

Limit w tej chwili jest maks 50k budynków i 50k adresów na eksport. Mogę go zmienić jak jest potrzeba.

Ja bym zmienił, to dużo więcej niż ma sens.

1000 by wystarczyło:)

Nie bo byle miejscowość to od 1k do 7k

To w końcu import ma być z weryfikacją czy bez?

Chciałbym ogłosić, że jutro planowane jest rozpoczęcie głosowania nad sposobem mapowania węzłów drogowych

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#W.C4.99z.C5.82y_drogowe_-_G.C5.81OSOWANIE

Podsumowanie

Głosowanie trwało przez 15 dni od 15 lutego 2021 do 1 marca 2021. Oddano 19 głosów.

Metoda A uzyskała 17 głosów (89,47%)
Metoda B uzyskała 1 głos (5,26%)
Metoda C uzyskała 1 głos (5,26%)

W wyniku głosowania przyjęto metodę następującą:

*Łączniki pomiędzy drogami o różnych kategoriach są przypisane do drogi o wyższej klasyfikacji. Oznacza to, że na przykład wszystkie łącznice węzła pomiędzy drogą kategorii highway=trunk a drogą kategorii highway=primary powinny zostać oznaczone jako highway=trunk_link. Nie powinno się dzielić łącznika dróg na dwie części i przypisywać jednej z nich do drogi o wyższej klasyfikacji, a drugiej do drogi o niższej klasyfikacji. *

Najnowsza aferka z Lasami Państwowymi, w której bardzo dużą rolę odgrywa niedokładność odwzorowania części lasów w OSM:

https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/posts/10159339986347630

Nie widzę roli OSM w tym.

Dane są oparte o Bank Danych o Lasach, nie OSM.

Wizualizacja sugeruje planowaną wycinkę drzew w miejscach. które w rzeczywistości pokryte są trawą lub łąkami. Podkład tej wizualizacji to OSM, i bardzo często te trawy i łąki są u nas zmapowane i wyświetlane jako lasy (drzewa), co widać po porównaniu ze zdjęciami lotniczymi. Niestety ta niedokładność mapy wprowadza ludzi w błąd. Gdyby pokrycie terenu było zmapowane dokładniej, to często nie wyglądałoby to aż tak groźnie jak sugeruje nałożenie tych czerwonych pól na OSM.

https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

̶T̶o̶ ̶m̶o̶ż̶e̶ ̶m̶o̶ż̶n̶a̶ ̶b̶y̶ł̶o̶b̶y̶ ̶d̶o̶d̶a̶ć̶ ̶s̶p̶r̶a̶w̶d̶z̶e̶n̶i̶e̶ ̶t̶e̶g̶o̶ ̶t̶y̶p̶u̶ ̶m̶i̶e̶j̶s̶c̶ ̶j̶a̶k̶o̶ ̶z̶a̶d̶a̶n̶i̶e̶ ̶M̶a̶p̶R̶o̶u̶l̶e̶t̶t̶e̶?̶
Wszedłem w link, jednak dane OSM są jak najbardziej w porządku!
Problem całej afery leży gdzie indziej. Ta mapa ma budzić zamieszanie i lęk u ludzi zamkniętych (uwięzionych) w domach, bo pokazuje półprawdę.

Skąd ta pewność?

Przeglądnąłem mapę w swojej okolicy, i bardzo dobrze pokrywa się z tym co zmapowałem w terenie. Nawet fajnie się renderuje, bo już wycięty obszar (który oznaczam landuse=clearcut) miksuje się z kolorem nakładki na różowo, a ten planowany do wycinki pozostaje zielony. Jedynie kształty wycinek są nieco różne, ale to zrozumiałe, jak się rysuje z pamięci czy GPS. BDL też podobno zawiera nieścisłości. Duże rozbieżności są tam, gdzie obowiązywał stary PUL (Plan Urządzenia Lasu) na lata 2010-2020. Wczoraj byłem nawet obejrzeć tego typu miejsce. Rosną sobie 20cm sosenki i jak rozumiem, według definicji Lasów Państwowych cykl wycinek/rębni się zakończył i jest tam już nowy las do pozostawienia na kolejne kilkadziesiąt lat:

Tymczasem w rozumieniu potocznym to nawet nie jest młodnik (landuse=scrub) co raczej szkółka leśna (landuse=plant_nursery). Łatwo taki obszar pomylić z łąką lub polem uprawnym. Nawet gdybyśmy się wszyscy zgodzili co do sposobu tagowania (a do tego daleka droga: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=57017&p=4)), ogarnięcie takich szczegółów zmieniających się co kilka miesięcy w skali całego kraju wygląda na niewykonalne. Za mało nas jest…

Popraw obrazek - do Dropboxa nie da się hotlinkować. Wstaw na imgur albo postimg.cc

Nie rozumiem. Nie widzisz go w poście?