Dużo się zmienia na mapie od 1 stycznia 2021 roku.
-10 wsi uzyska status miasta tj Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim, Goraj i Kamionka w woj. lubelskim, Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki w woj. mazowieckim, Dubiecko w woj. podkarpackim, Wodzisław w woj. świętokrzyskim oraz Budzyń i Koźminek w woj. wielkopolskim.
powiat jeleniogórski zmieni nazwę na powiat karkonoski
gmina Sitkówka-Nowiny zmienia nazwę na gmina Nowiny
gmina Bodzanów przenosi siedzibę z Bodzanowa do Chodkowa
zmiana granic Rzeszowa, a także granic kilku gmin.
Inne zmiany to usunięcie kilkuset nazw pól, zagajników, łąk, gór, stawów, wzniesień i lasów, a także zmiana statusu/nazw kolonii, przysiółków i wsi.
Warto by dodać także granice nowych miast, które nie miały ich dotychczas dodanych tj. Wiskitki, Budzyń i Koźminek a także tych które uzyskały status miasta w 2020 roku tj. Lututów i Czerwińsk nad Wisłą.
Już pio2_122 zadeklarował, że mógłby dodać granice Wiskitek z pliku .SHP z PRG, ale warto by w jakiś sposób skoordynować te działania, gdyż liczba tych zmian jest dość duża.
Linki: https://geoforum.pl/news/29390/na-mapie-polski-bedzie-10-nowych-miast-a-jeden-powiat-zmieni-nazwe https://geoforum.pl/news/30086/az-319-nazw-zniknie-z-mapy-polski
Sprawdziłem rozporządzenia do 2013 roku i wsie którym nadano status miasta w poprzednich latach, a brakuje ich granic w osm to miasto Otyń w woj. lubuskim i miasto Sanniki w woj. mazowieckim
Na podstawie doświadczeń z takimi zmianami z ostatnich lat:
Z nowymi miastami nie ma problemu - zawsze są chętni na takie zmiany.
W przypadku zmian granic - do tego potrzebne są nowe granice w przyjaznym formacie - a z tym są problemy. Często na takie granice trzeba czekać kilka miesięcy.
Zmiany/usuwanie nazw fizjograficznych oraz nazw i statusu mniejszych miejscowości - takich zmian w większości nie wprowadzamy. Trudno to wykonać z powodu nieprzyjaznej formy rozporządzenia - brak tam np. w przypadku miejscowości podanego kodu simc, co bardzo utrudnia odnalezienie takiej miejscowości. Poza tym niektórych z nich nie da się znaleźć, bo ich nigdy nie było w OSM:)
Kompletnie martwe. Usunięte nazwy z tego rozporządzenia przechodzą wcześniej odpowiednią procedurę, mającą wykazać, że nie są używane i potrzebne.
Nazwa może być z PRNG ale też z TERYT.
Nie trzeba ich kasować, lepiej dodać prefiks “disused:”.
Lepiej dodać disused:, a piszę to z własnego doświadczenia:
jeśli ktoś inny także będzie próbował wprowadzać te zmiany to będzie mógł łatwo ustalić, że zostały już wprowadzone (i sprawdzić, czy prawidłowo).
pozwala to na łatwe cofnięcie zmian w przypadku popełnienia błędów, a tych trudno uniknąć, gdyż błędy były/są w PRNG i w rezultacie zostały kiedyś zaimportowane do OSM.
Nazwa powiatu i gminy, siedziba gminy Bodzanów oraz status nowych miast już zostały poprawione, pozostały do dodania granice trzech z nich tj. Wiskitki, Budzyń i Koźminek. Zmieniłem nazwy miejscowości a w przypadku zniesionych pozmieniałem znaczniki na locality i dodałem stosowną informację w notatce. Trzeba tylko dodać kolonię Nowe Kunowo (nie znam jej dokładnej lokalizacji) Pozostały do poprawienia obiekty fizjograficzne (jeśli ktoś chce je sprawdzać), a także zmienione granice kilku miast.
Ciekawa rzecz nastąpiła we wsi Ustków: zniesiono tam dwie części wsi - Wzorówka i Września, natomiast adresy w nich nadal mają addr:place z tym właśnie nazwami (w geoportalu także adresy są od tych części wsi).
Granice dodane.
W przypadku Wiskitek prośba o lokalną weryfikację nieparzystych adresów przy ulicy Wspólnej.
Jest to już obszar miejscowości Sokule i Morgi, a po zachodniej stronie ulicy figurują adresy z importu z 2014r.
Nie usuwałem ich, ale kolizje z później dodawanymi adresami i ich brak w wiskitki.e-mapa.net sugeruje, że są do usunięcia.