Tematy ogólne

Czyli wszystko poza alt_name=Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta do wycofania?

Nie powinno to być zrobione jako relacja route=road?

Na grupie Facebook były uwagi do punktu 1, czyli DW 713.
Padały argumenty że według Zarządu Dróg i Transportu m. Łódź ta droga ma w obrębie miasta nadal głównie obsługiwać ruch przede wszystkim międzyosiedlowy.
Drugim argumentem było to że zjazdy z autostrady nie rozpoczynają automatycznie dróg primary.
Moim zdaniem powyższe godne dalszego przedyskutowania tutaj.

713 wciąż pozostaje najszybszym i najwygodniejszym dojazdem z autostrady do Łodzi - o wiele lepszym niż krajowa 72. Myślę, że pobożne życzenia Zarządu Dróg niewiele tu zmieniają, co mamy trzypasmową drogę bez żadnych “utrudniaczy ruchu”. Jak nie jestem zwolennikiem mody na podnoszenie kategorii dróg tak Łódź, moim zdaniem, jest w porządku (no może bym usunął jedną czy dwie secondary, ale to drobnostki)

Odniosłem wrażenie, że DW713 jest tam primary ze względu na połączenie z innymi drogami krajowymi o tej kategorii - na zachód i północ od Łodzi. Czyli że chodzi o spójność.
Patrząc jednak na Poznań widzę, że to są zmiany (primary jako wjazdy do miast), które szalona_entropia wprowadzał już 2 lata temu. Nie wiem, czy to było przedyskutowane, ja utknąłem na etapie secondary jako wjazdy do miast :slight_smile:

Niezależnie od tego alt_name na drodze też można dodać.

@Constrado zamieścił wyjaśnienie, niestety tylko na facebooku. Czuje się skrzywdzony. Zgłosił sprawę do DWG.

“[…]nadałem prawidłowe kategorie dróg w oparciu o badania terenowe, wywiad z lokalną społecznością, mapy rządowe oraz wlasną wiedze, ponieważ brałem udział przy remoncie tych drog, i to co jest na OSM, nie odzwierciedla tego w terenie jak jadę autem, polska społecznośc OSM ma to za nic , źle zmapowane są również numery drog krajowych , niestety znam wiele osob , które odeszły od OSM na rzecz HERE i TARGEO , właśnie ze względu na takie postępowanie, nawet gdyby nie ja , nie było prawidłowej granicy na morzu, droga ma być primary bo jeden użytkownik : https://www.openstreetmap.org/user/szalona_entropia tak uważa który nawet na codzien nie mieszka w tym mieście, zmapowałem dobrze drogę to bez słowa wyjaśnień użyto rewertera[…]”

Nie wypowiem sięco do innych dróg, ale łódzka W-Z jest u nas “Primary” przynajmniej do Jana Pawła (wiaduktu ) ze względu na sposób oznaczania dróg w takim przypadku zmiana primary → secondary tym bardziej nie na miejscu, że Aleja Tadeusza Kościuszki ma znacznie mniejsze natężenie ruchu (50 %) i też jest secondary, czyli wypadało by zmienić w całym mieście? To trochę bzdura.

Właściwie to jest trochę racji w słowach Constrado - nie powinno się od tak revertować zmian cichaczem, a czasem widzę że reverter jest używany na lewo i prawo bez informowania kogokolwiek o czymkolwiek.
Ale z drugiej strony, lepiej było zrobić kilka mniejszych zmian i opisać dlaczego ten kawałek jest zmieniony, zamiast robić edycję na pół Polski z opisanymi losowymi źródłami (które nawet nie wiadomo czy i w jakim stopniu były wykorzystane).

Poinformowanie problematycznego mapującego o wycofaniu jego zmian za często kończy się awanturą lub powtórnym wprowadzeniem zmian i wojną edycyjną Siedzenie cicho się sprawdza - większość mapujących się nie orientuje, że ktoś ingerował w ich edycje.

Oczywiście, najpierw powinna być dyskusja, a zmiany jako jej rezultat. W przypadku tak dużych zmian tak słabo opisanych najlepiej jest wrócić do punktu startu i zacząć dyskusję.

Dyskusja była na FB - tylko z tego co czytałem wiele osób miało wątpliwości, a Constrado zrobił to mimo tych wątpliwości. Zgadzam się częściowo z jego argumentami, motywacja była także “szlachetna” tylko wykonania - kolosalny zestaw zmian oraz pominięcie wątpliwości osób które bezpośrednio znają poszczególne drogi powoduje, że zasłużył na revert.

Rewert był OK - ale powinno się przynajmniej napisać w zestawie zmian a problemach z tą edycją…

Tym bardziej jeśli się na forum zaczyna edycję omawiać.

a czy Constado zagląda na Forum?

Kiedyś na pewno tak.

zupełnie z innej Beczki, kolega pobił rekord ilość obiektów powala warto by to przejrzeć.Kaczor wygląda na import budynków z Bdot …

Jak dla mnie, niestety, kolejny przykład łamania zasad OSM i strony budynki.openstreetmap.org.pl.
User wysyła zestawy zmian po kilka tysięcy obiektów co parę minut. Stąd, szanse, że zostały one przejrzane jest praktycznie równa 0…

Robi to cały czas … sprawdzam włąśnie jeden z ostatnich

Teraz co minutę wchodzi zestaw zmian.

Myślę że już powoli czas pomyśleć o tym żeby dostęp do budynki.openstreetmap.org.pl był na login + password dla wybranych użytkowników , rozumiejacych co to znaczy “sprawdź dane przed tym jak je wyślesz”. Niestety, wychodzi na to że samo apelowanie na stronie to za mało, a przybywa userów którzy bezrefleksyjnie wgrywają tysiące adresów i/lub budynków :frowning:

On nie używał tej strony to kolejny problem … bo teraz narzędzie budynki będzie się bardzo powoli aktualizowało. Przymuli je bardzo …