Są tam wymienione 4 schematy tagowania (Different tagging schemas) w tym PTv1, PTv2 oraz nowego Refined Public Transport Schema zaproponowanego w 2018, który ma niby eliminować wady poprzedników i ułatwiać edycję. Chyba nie jest jeszcze zatwierdzony.
Jeśli chodzi o wykorzystanie to zauważyłem, że OsmAnd nie potrafi routować po schemacie PTv1. Używa tylko PTv2. Zacząłem więc w nim edytować, chociaż muszę przyznać, że jest to dość żmudna praca.
Bo po v1 nie da się routować, dlatego powstał v2 - tyle że w nim całą mitręgę dostosowania do nawigowania przerzucono na mapujących.
W Osmandzie ta nawigacja jest tylko na pokaz - nie ma tam rozkładów jazdy uwzględnionych, ani nawet takich prostych tagów jak interval i opening_hours w relacji linii.
Najlepiej użyć podkładu “polska.e-mapa.net: Buildings” i stamtąd odrysowywać.
Jeśli budynek jest nowy i jeszcze go tam nie ma, to można narysować przybliżony obrys ze zdjęć lotniczych, np. z Geoportalu.
Gwoli wyjaśnienia, dlaczego @maro21 pisze, że przybliżony obrys?
Bo będzie siłą rzeczy rysowany po linii dachu, podczas gdy podkład “polska.e-mapa.net: Buildings” podaje obrys o ile dobrze pamiętam na wys. 1 metra od ziemi.
Stad też będziesz widział różnice w obrysach między zdjęciami satelitarnymi/lotniczymi a obrysami urzędowymi.
Warto zauważyć, że jeśli zdecydujesz się kiedyś na używanie innych edytorów niż ID (np. level0 lub JOSM) będziesz mógł skorzystać z bardziej „hurtowej” metody dodawania budynków z bazy BDOT serwowanej na https://budynki.openstreetmap.org.pl.
Witam,
Czy ktoś może mnie oświecić w jaki sposób / kiedy aktualizują się mapy w OSMAND? Zauważyłem, że aktualizacje map pojawiają się raz na miesiąc w okolicach 1-go dnia miesiąca. Od początku grudnia wrzucałem nowe drogi i inne poprawki do OSM, teraz powiła się aktualizacja mapy która mnie interesuje (Świętokrzyskie) z datą 1.01.2021. Zainstalowałem ją i nie ma tam żadnej drogi którą dodałem. Czy możliwe, że jest aż taka obsuwa czasowa czy może problem tkwi w czymś innym?
Zasadniczo zmiany powinny być juz widoczne.
Spróbuj może ściągnąć mapę bezpośrednio z http://download.osmand.net/list.php
i podmień plik w katalogu OSMAnd (powinien być gdzieś w okolicy Android/data/net.osmand/files).
OsmAnda mam opłaconego, także to nie powinno być problemem.
Sprawdziłem i pierwsze zmiany do OSM wrzucałem 12-13 grudnia. Żadna z nich nie jest widoczna w OsmAnd.
Ściągnąłem ten plik i jest to dokładnie ten sam plik który mam na karcie. Aktualizacja pojawiła się dzisiaj po południu, ale jest datowana na 1.01.2021.
Byłem przekonany, że to oznacza, że są w niej wszystkie dane wprowadzone do końca grudnia.
No cóż, chyba pozostaje czekać następny miesiąc z nadzieją, że w końcu się pojawią.
Obwodnice zwykle nie mają urzędowo ustalonej nazwy ani nie są oznakowane w terenie, ale często są to nazwy powszechnie używane. Więc jest to ok, oczywiście jeśli taka nazwa istnieje i jest używana (np. w lokalnych artykułach). Nie wydaje mi się, żebyśmy mieli inne zasady dla ekspresówek/autostrad niż dla pozostałych dróg.
Zgadza się. Należy więc sprawdzić, czy “Północna obwodnica GOP” na to się łapie i jeśli tak, zostawić. Z tego co widzę, to raczej tak, a wschodnia wersja ma nawet stronę na wikipedii.