Samo boundary=administrative się nie renderuje, potrzebny jest do tego admin_level<=10. Zapewne nie tylko osm-carto tak robi i to może tłumaczyć praktykę dodawania tego tagu do linii - brak widocznych negatywnych efektów.
Wydaje mi się, że powyższy link jest bardzo uproszczoną informacją jak tworzyć linie autobusowe. Bardziej szczegółowy opis ale niestety w języku angielskim znajduje się tutaj: Wiki Buses.
Ostatnio poprawiałem 1 trasę autobusową (linia 126 w Gdańsku) i polecam Ci tagowanie pod PTv2, gdyż jest prostsze i bardziej intuicyjne. Chyba JOSM w tym temacie będzie bardzo wygodnym programem ale innych nie testowałem. Podstawowe zasady z tego co zrozumiałem z wiki polegają na tym, że:
Najpierw tworzę wszystkie potrzebne przystanki
** na drodze highway=* tworzę węzeł z miejscem zatrzymania autobusów z następującym tagowaniem (może być ich więcej, np. ref, ref:ztm, itd., itp.):
** w miejscu, gdzie pasażerowie oczekują na autobusy robię obszar lub węzeł z co najmniej takimi tagami (może być ich więcej, np. shelter, bin, bench, ref, ref:ztm, itd., itp.):
Edit: 2021-03-09 - zmieniłem lokalizację tagu ‘highway=bus_stop’ - powinien on jednak być razem z obiektem public_transport=platform (lokalizacja słupka przystanku)
Teraz tworzę relację otagowaną w taki sposób:
type=route
route=bus
name=Bus 126: Żukowo Urząd Gminy => Wrzeszcz PKP
from=Żukowo Urząd Gminy
to=Wrzeszcz PKP
network=ZTM Gdańsk
public_transport:version=2
ref=126
(każda linia powinna mieć oddzielną relację dla każdego kierunku przejazdu, jeśli część trasy jest w niektórych przejazdach inna, to dla każdej zmienionej trasy również powinny być stworzone oddzielne relacje - linia 126 ma np. 4 warianty)
W oknie edycji relacji dodaję kolejne przystanki od początku linii autobusowej do jej końca w następującym układzie:
* rola 'platform'
name=Przystanek 1
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 1
public_transport=stop_position
* rola 'platform'
name=Przystanek 2
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 2
public_transport=stop_position
itd - kolejne przystanki do końca linii
Pierwszy przystanek może mieć rolę ‘stop_entry_only’ oraz ‘platform_entry_only’
Ostatni przystanek może mieć rolę ‘stop_exit_only’ oraz ‘platform_exit_only’
Na koniec dodaję do relacji odcinki dróg w kolejności takiej, jak jedzie autobus, czasami można dodać ten sam odcinek 2 razy, gdy autobus musi np. zawrócić na rondzie i pojechać jakiś odcinek trasy po tej samej jezdni.
Tak to wygląda w JOSM:
To chyba wystarcza na sam start. Po utworzeniu relacji można zweryfikować na overpass, czy plan linii jest zrobiony prawidłowo. Moja linia jako graf wygląda tak: linia 126 graf, linia 126 trasa
Właśnie doczytałem, że powinno dodatkowo utworzyć się dodatkową relację route_master, której jeszcze nie utworzyłem ale powinna mieć ona wszystkie warianty linii jako członków relacji - no i utworzyłem taką dla linii Bus 126.
Tagowanie public transport PTv2 to żmudna, skomplikowana i męcząca praca. Łatwo to tam jest tylko przy prostych przypadkach.
Niestety mapujący dowiaduje się na tym na samym końcu - gdy wykona całą pracę i po jakimś czasie trzeba linie zaktualizować - po np. zmieniły się trasy lub w międzyczasie ktoś zepsuł - a psuje to się łatwo i niechcący.
Czyli 4 osobne relacje do aktualizacji I to przy jednej linii.
Nie można, ale trzeba dodać 2 razy. A czasem więcej razy, jeśli taka jest trasa autobusu. Łatwo się pomylić, bo trzeba zachować prawidłową kolejność odcinków.
Nie można tu liczyć na sortowanie w JOSMie, bo ono nie jest w stanie niektórych przypadków automatycznie rozwiązać, a dodatkowo jest tam jakiś bug i potrafi zapsuć nawet prawidłowo ułożoną trasę.
Na koniec - jeśli miasto udostępnia trasy w GTFS to cała ta robota to strata czasu. GTFS jest nie do pobicia.
Co do tras autousów - mam spore wąpliwości. W Krakowie jest mnóstwo nieaktualnych i nie wartych poprawiania. Jeśli coś się z tymi danymi robi na serio to i tak trzeba mieć rozkłady jazdy (GTFS).
Choć ABStreet tego używa
Dublowanie tagowania, mylące nowych (i nie tylko nowych), walidatory narzekają na brakujący admin_level, bez admin_level nie ma wykorzystania i tak.
W stylu domyślnym co jest otagowane na liniach nie ma żadnego wpływu na pokazywanie granic. boundary=administrative się renderuje, ale na podstawie relacji, a nie lini.
Z tego co wiem to tagowanie na liniach jest robione tylko dodatkowo i z rozpędu.
Są tam wymienione 4 schematy tagowania (Different tagging schemas) w tym PTv1, PTv2 oraz nowego Refined Public Transport Schema zaproponowanego w 2018, który ma niby eliminować wady poprzedników i ułatwiać edycję. Chyba nie jest jeszcze zatwierdzony.
Jeśli chodzi o wykorzystanie to zauważyłem, że OsmAnd nie potrafi routować po schemacie PTv1. Używa tylko PTv2. Zacząłem więc w nim edytować, chociaż muszę przyznać, że jest to dość żmudna praca.
Bo po v1 nie da się routować, dlatego powstał v2 - tyle że w nim całą mitręgę dostosowania do nawigowania przerzucono na mapujących.
W Osmandzie ta nawigacja jest tylko na pokaz - nie ma tam rozkładów jazdy uwzględnionych, ani nawet takich prostych tagów jak interval i opening_hours w relacji linii.
Najlepiej użyć podkładu “polska.e-mapa.net: Buildings” i stamtąd odrysowywać.
Jeśli budynek jest nowy i jeszcze go tam nie ma, to można narysować przybliżony obrys ze zdjęć lotniczych, np. z Geoportalu.
Gwoli wyjaśnienia, dlaczego @maro21 pisze, że przybliżony obrys?
Bo będzie siłą rzeczy rysowany po linii dachu, podczas gdy podkład “polska.e-mapa.net: Buildings” podaje obrys o ile dobrze pamiętam na wys. 1 metra od ziemi.
Stad też będziesz widział różnice w obrysach między zdjęciami satelitarnymi/lotniczymi a obrysami urzędowymi.
Warto zauważyć, że jeśli zdecydujesz się kiedyś na używanie innych edytorów niż ID (np. level0 lub JOSM) będziesz mógł skorzystać z bardziej „hurtowej” metody dodawania budynków z bazy BDOT serwowanej na https://budynki.openstreetmap.org.pl.
Witam,
Czy ktoś może mnie oświecić w jaki sposób / kiedy aktualizują się mapy w OSMAND? Zauważyłem, że aktualizacje map pojawiają się raz na miesiąc w okolicach 1-go dnia miesiąca. Od początku grudnia wrzucałem nowe drogi i inne poprawki do OSM, teraz powiła się aktualizacja mapy która mnie interesuje (Świętokrzyskie) z datą 1.01.2021. Zainstalowałem ją i nie ma tam żadnej drogi którą dodałem. Czy możliwe, że jest aż taka obsuwa czasowa czy może problem tkwi w czymś innym?
Zasadniczo zmiany powinny być juz widoczne.
Spróbuj może ściągnąć mapę bezpośrednio z http://download.osmand.net/list.php
i podmień plik w katalogu OSMAnd (powinien być gdzieś w okolicy Android/data/net.osmand/files).
OsmAnda mam opłaconego, także to nie powinno być problemem.
Sprawdziłem i pierwsze zmiany do OSM wrzucałem 12-13 grudnia. Żadna z nich nie jest widoczna w OsmAnd.
Ściągnąłem ten plik i jest to dokładnie ten sam plik który mam na karcie. Aktualizacja pojawiła się dzisiaj po południu, ale jest datowana na 1.01.2021.
Byłem przekonany, że to oznacza, że są w niej wszystkie dane wprowadzone do końca grudnia.
No cóż, chyba pozostaje czekać następny miesiąc z nadzieją, że w końcu się pojawią.