Pytania początkujących

Ja kasuję boundary=administrative z lini, dane na relacji w pełni wystarczą - a same boundary=administrative na lini i tak nie wystarczy do robienia map.

Można też kliknąć prawym w JOSMie na raport i zignorować całą klase błędu.

A w czym przeszadza boundary=administrative na linii że to kasujesz ? :confused:
Z tego co pobieżnie sprawdziłem inne społeczności OSM wszędzie dopisują ten tag do linii , również w stylu domyślnym boundary=administrative się renderuje.

Samo boundary=administrative się nie renderuje, potrzebny jest do tego admin_level<=10. Zapewne nie tylko osm-carto tak robi i to może tłumaczyć praktykę dodawania tego tagu do linii - brak widocznych negatywnych efektów.

Relation:route

Wydaje mi się, że powyższy link jest bardzo uproszczoną informacją jak tworzyć linie autobusowe. Bardziej szczegółowy opis ale niestety w języku angielskim znajduje się tutaj: Wiki Buses.

Ostatnio poprawiałem 1 trasę autobusową (linia 126 w Gdańsku) i polecam Ci tagowanie pod PTv2, gdyż jest prostsze i bardziej intuicyjne. Chyba JOSM w tym temacie będzie bardzo wygodnym programem ale innych nie testowałem. Podstawowe zasady z tego co zrozumiałem z wiki polegają na tym, że:

  1. Najpierw tworzę wszystkie potrzebne przystanki
    ** na drodze highway=* tworzę węzeł z miejscem zatrzymania autobusów z następującym tagowaniem (może być ich więcej, np. ref, ref:ztm, itd., itp.):
bus=yes
name=<nazwa przystanku>
public_transport=stop_position

** w miejscu, gdzie pasażerowie oczekują na autobusy robię obszar lub węzeł z co najmniej takimi tagami (może być ich więcej, np. shelter, bin, bench, ref, ref:ztm, itd., itp.):


name=<nazwa przystanku>
highway=bus_stop
public_transport=platform

Edit: 2021-03-09 - zmieniłem lokalizację tagu ‘highway=bus_stop’ - powinien on jednak być razem z obiektem public_transport=platform (lokalizacja słupka przystanku)

  1. Teraz tworzę relację otagowaną w taki sposób:
type=route
route=bus
name=Bus 126: Żukowo Urząd Gminy => Wrzeszcz PKP
from=Żukowo Urząd Gminy
to=Wrzeszcz PKP
network=ZTM Gdańsk
public_transport:version=2
ref=126

(każda linia powinna mieć oddzielną relację dla każdego kierunku przejazdu, jeśli część trasy jest w niektórych przejazdach inna, to dla każdej zmienionej trasy również powinny być stworzone oddzielne relacje - linia 126 ma np. 4 warianty)

  1. W oknie edycji relacji dodaję kolejne przystanki od początku linii autobusowej do jej końca w następującym układzie:
 * rola 'platform'
name=Przystanek 1
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 1
public_transport=stop_position

 * rola 'platform'
name=Przystanek 2
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 2
public_transport=stop_position

itd - kolejne przystanki do końca linii

Pierwszy przystanek może mieć rolę ‘stop_entry_only’ oraz ‘platform_entry_only’
Ostatni przystanek może mieć rolę ‘stop_exit_only’ oraz ‘platform_exit_only’

  1. Na koniec dodaję do relacji odcinki dróg w kolejności takiej, jak jedzie autobus, czasami można dodać ten sam odcinek 2 razy, gdy autobus musi np. zawrócić na rondzie i pojechać jakiś odcinek trasy po tej samej jezdni.

Tak to wygląda w JOSM:

To chyba wystarcza na sam start. Po utworzeniu relacji można zweryfikować na overpass, czy plan linii jest zrobiony prawidłowo. Moja linia jako graf wygląda tak: linia 126 graf, linia 126 trasa

Właśnie doczytałem, że powinno dodatkowo utworzyć się dodatkową relację route_master, której jeszcze nie utworzyłem ale powinna mieć ona wszystkie warianty linii jako członków relacji - no i utworzyłem taką dla linii Bus 126.

Tagowanie public transport PTv2 to żmudna, skomplikowana i męcząca praca. Łatwo to tam jest tylko przy prostych przypadkach.
Niestety mapujący dowiaduje się na tym na samym końcu - gdy wykona całą pracę i po jakimś czasie trzeba linie zaktualizować - po np. zmieniły się trasy lub w międzyczasie ktoś zepsuł - a psuje to się łatwo i niechcący.

Czyli 4 osobne relacje do aktualizacji :slight_smile: I to przy jednej linii.

Nie można, ale trzeba dodać 2 razy. A czasem więcej razy, jeśli taka jest trasa autobusu. Łatwo się pomylić, bo trzeba zachować prawidłową kolejność odcinków.
Nie można tu liczyć na sortowanie w JOSMie, bo ono nie jest w stanie niektórych przypadków automatycznie rozwiązać, a dodatkowo jest tam jakiś bug i potrafi zapsuć nawet prawidłowo ułożoną trasę.

Na koniec - jeśli miasto udostępnia trasy w GTFS to cała ta robota to strata czasu. GTFS jest nie do pobicia.

Co do tras autousów - mam spore wąpliwości. W Krakowie jest mnóstwo nieaktualnych i nie wartych poprawiania. Jeśli coś się z tymi danymi robi na serio to i tak trzeba mieć rozkłady jazdy (GTFS).

Choć ABStreet tego używa :slight_smile:


Dublowanie tagowania, mylące nowych (i nie tylko nowych), walidatory narzekają na brakujący admin_level, bez admin_level nie ma wykorzystania i tak.

W stylu domyślnym co jest otagowane na liniach nie ma żadnego wpływu na pokazywanie granic. boundary=administrative się renderuje, ale na podstawie relacji, a nie lini.

Z tego co wiem to tagowanie na liniach jest robione tylko dodatkowo i z rozpędu.

Ja jeszcze dorzucę ten link, który mnie przynajmniej wiele wyjaśnił:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Public_transport

Są tam wymienione 4 schematy tagowania (Different tagging schemas) w tym PTv1, PTv2 oraz nowego Refined Public Transport Schema zaproponowanego w 2018, który ma niby eliminować wady poprzedników i ułatwiać edycję. Chyba nie jest jeszcze zatwierdzony.

Jeśli chodzi o wykorzystanie to zauważyłem, że OsmAnd nie potrafi routować po schemacie PTv1. Używa tylko PTv2. Zacząłem więc w nim edytować, chociaż muszę przyznać, że jest to dość żmudna praca.

Jest jeszcze instrukcja na stronie Osmanda: https://osmand.net/blog/guideline-pt

Do sprawdzania poprawności polecam OSM Inspectora.
Jak widać, linia 126 w Gdańsku rzeczywiście jest dobrze zrobiona :slight_smile:

Dodane:

Bo po v1 nie da się routować, dlatego powstał v2 - tyle że w nim całą mitręgę dostosowania do nawigowania przerzucono na mapujących.
W Osmandzie ta nawigacja jest tylko na pokaz - nie ma tam rozkładów jazdy uwzględnionych, ani nawet takich prostych tagów jak interval i opening_hours w relacji linii.

Witam, w mojej okolicy znajduje się znaczna ilosc niezmapowanych budynków.

Budynki w Polsce powinno się mapować ze zdjęć satelitarnych, czy raczej z jakiejś rządowej/samorządowej bazy danych?

Pozdrawiam

Najlepiej użyć podkładu “polska.e-mapa.net: Buildings” i stamtąd odrysowywać.
Jeśli budynek jest nowy i jeszcze go tam nie ma, to można narysować przybliżony obrys ze zdjęć lotniczych, np. z Geoportalu.

Gwoli wyjaśnienia, dlaczego @maro21 pisze, że przybliżony obrys?
Bo będzie siłą rzeczy rysowany po linii dachu, podczas gdy podkład “polska.e-mapa.net: Buildings” podaje obrys o ile dobrze pamiętam na wys. 1 metra od ziemi.
Stad też będziesz widział różnice w obrysach między zdjęciami satelitarnymi/lotniczymi a obrysami urzędowymi.
Warto zauważyć, że jeśli zdecydujesz się kiedyś na używanie innych edytorów niż ID (np. level0 lub JOSM) będziesz mógł skorzystać z bardziej „hurtowej” metody dodawania budynków z bazy BDOT serwowanej na https://budynki.openstreetmap.org.pl.

Dzięuję serdecznie za poradniki :slight_smile: Czyli na razie skupiam się na przystankach.

Z innej beczki: jak mapować punkty skupu złomu, jako recycling, przemysł?

Ja bym to opisał tak (zgodnie z wiki):

amenity=recycling
recycling:cans=yes
recycling:metal=yes
recycling:scrap_metal=yes
recycling_type=centre

Dodam że obie metody mapowania są OK, choć strona z budynkami do importu może być dużo bardziej efektywna.

Jaka wartość operator:type=* pasuje do fundacji i stowarzyszeń? Czy jest to ngo?

Witam,
Czy ktoś może mnie oświecić w jaki sposób / kiedy aktualizują się mapy w OSMAND? Zauważyłem, że aktualizacje map pojawiają się raz na miesiąc w okolicach 1-go dnia miesiąca. Od początku grudnia wrzucałem nowe drogi i inne poprawki do OSM, teraz powiła się aktualizacja mapy która mnie interesuje (Świętokrzyskie) z datą 1.01.2021. Zainstalowałem ją i nie ma tam żadnej drogi którą dodałem. Czy możliwe, że jest aż taka obsuwa czasowa czy może problem tkwi w czymś innym?

Pozdrowienia
P.B.

Zależy to od wielu rzeczy, zaczynając od tego że w Osmand można wykupić szybszą aktualizację (z tego się utrzymują).

Genrerowanie map może trochę poczekać, jeśli jednak wrzucane było na początku grudnia to jestem zaskoczony, tak długo trwać nie powinno.

Zasadniczo zmiany powinny być juz widoczne.
Spróbuj może ściągnąć mapę bezpośrednio z http://download.osmand.net/list.php
i podmień plik w katalogu OSMAnd (powinien być gdzieś w okolicy Android/data/net.osmand/files).

Chyba ngo