Γενική Συζήτηση/General Discussion

According to https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:oneway, oneway=yes with oneway:bus=no means that the oneway restriction does not apply to buses, and buses may go in either direction.

According to that exact above wiki page: “oneway:moped=no for a one-way streets where mopeds are allowed to drive in the opposite direction”. It says “allowed”. (replace mopeds with buses).
Anyway, this does not explicitly restrict other vehicles to access the opposite bus lane. But in our case, other vehicles are not allowed to access the opposite bus lane.
Believe me, i have studied in depth the keys that i have used.

And even if oneway:bus=no indeed implies that there is a two way road only for buses and one way for all other vehicles, it does not render in devices that can render lanes. I have just checked that in a simulator, but anyone can see that too in josm if he enable the “Lane and Road Attributes” paint style.

Κανείς δεν αρέσκεται σε θεωρίες συνωμοσίας. Ο άνθρωπος σου μίλησε με βάση του πως λειτούργησες εσύ εδώ μέσα. Και αν θέλεις να επιτεθείς σε κάποιον, να επιτεθείς μόνο σε μένα και σε κανέναν άλλον. Και την “θεωρία συνωμοσίας” την ξεκίνησα δημόσια εγώ (αν και το υποψιάζονταν και άλλοι).
Λοιπόν, εδώ είμαι, κάνε επίθεση σε μένα, και μόνο σε μένα, ελεύθερα.
Το ότι άλλαξες usernames είναι σίγουρο, και μην ξεχνάς ότι είμαι μηχανικός υπολογιστών. Και αυτό φυσικά σημαίνει ότι ίσως μπορώ να καταλάβω αν άλλαξες usernames.
Είσαι πολύ άτυχος που έπεσες στην περίπτωση.
Εδώ είμαι λοιπόν…αν και είχα αποφασίσει να μην σου απαντάω, δεν πρόκειται να επιτρέψω επιθέσεις σε άλλους που δεν φταίνε, Εγώ φταίω . Κάνε επίθεση σε μένα ελεύθερα.

Εντάξει, γίνατε φιλαράκια αλλά μην το παρατραβάς.
Να μείνετε στην ανταλλαγή ψήφων και φιλοφρονήσεων, μέχρι εκεί.
Από εκεί και πέρα, όποιος αναφέρεται άμεσα ή έμμεσα σε εμένα, οφείλω να του απαντήσω προσωπικά και όχι σε εσένα.
Να στο κάνω λιανά και με quote:

Ειδάλλως να στα στέλνει με pm να τα κάνεις copy-paste από τον λογαριασμό σου.
Όσο για την ειδίκευσή σου, είναι ό.τι πιο άσχετο έχει να κάνει με το να με κατηγορείς πως βρήκες πως άλλαξα όνομα.
Αλίμονο σε αυτούς που μεταδίδεις την παιδεία σου!

το bulling εσύ το κάνεις…θα πρεπε να σε αγνοούμε πλήρως

Σοβαρά τώρα?
Θες να σου μετρήσω πόσες φορές με προσέβαλε ο αλάνθαστος;
Ποιο είναι το bullying που έκανα;
Που απαντάω στον harikar (που γίνατε και οι 3 σας φιλαράκια) και παρεμβαίνει ο άλλος!?

παρακαλώ να σταματήσει όλο αυτό με τα φιλαράκια και τις κλίκες, το κοπανάς από την πρώτη μέρα

μπήκες εδώ, ήθελες να περάσεις την άποψη σου με το έτσι θέλω και επειδή τα 3 από τα 4 άτομακά διαφώνησαν κάθετα, άρχισες να λες οτι κάναμε κλίκα

τα έχουν κάνει κι άλλοι αυτά με ψεύτικα προφιλ, δεν ήταν προσωπική επίθεση, επίσης αν αφήναμε άτομα που δεν συμμετέχουν στο φορουμ να ψηφίσουν θα είχαμε άλλα θέματα

Για να μήν ανοίξω καινούργιο νήμα, θα το ποστάρω εδώ (επειδή έχει τίτλο Γενική Συζήτηση)

Παρατηρώ οτι πολλοί χρήστες (οι περισσότεροι δεν συμμετέχουν στο φόρουμ, αλλά το διαβάζουν) δεν αφήνουν περιγραφικά σχόλια στα edits τους.
Παιδιά, τα σχόλια, έστω και μικρά του στυλ “name changed” βοηθούν όλους μας να καταλάβουμε την πρόθεση του κάθε edit.
Παρακαλώ να αφήνετε περιγραφικά σχόλια. Επίσης είναι κανόνας του OSM, δεν είναι δικός μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

so here i am, a romanian lorry driver based in the UK, i ve been all over Greece countless times, delivering to several greek companies, i decided to join openstreetmap after seeing so many things wrong in maps all these years. I am happy to be a member of this community, as long as it stays healthy and civilized.

I am glad that you finaly joined Greek Section.

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να περάσουμε τους τετραψήφιους αριθμούς εκτάκτου ανάγκης των εκάστοτε αυτοκινητοδρόμων;
Μιλάω για τα 1075 για ΑΘΕ, 1077 για Εγνατία Οδο κ.ο.κ.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency%3Dphone

emergency=phone
και phone=******* ?

Οι ετικέτες που αναφέρθηκαν είναι για συσκευή τηλεφώνου εκτακτης ανάγκης.

Για ετικέτα στον ίδιο τον αυτοκινητόδρομο, αν σε αυτό αναφέρεσαι, καλύτερο μάλλον θα ήταν:
phone:emergency = 1075 (π.χ)

Άλλα δεν ξέρω αν θα τους πρόσθετα, εκτός αν αναρτώνται σε κάποια πινακίδα στον ίδιο αυτοκινητόδρομο.

Εφόσον κάμποσοι αυτοκινητόδρομοι έχουν σε διάσπαρτα σημεία τους πινακίδες των αριθμών έκτακτης ανάγκης, τότε έχει λογική να το προσθέσεις στον ίδιο τον αυτοκινητόδρομο, θεωρώ.

Είναι επίσημοι τηλεφωνικοί αριθμοί που υπάρχουν ανερτημένοι σε πινακίδες ανά τακτά διαστήματα.
Το οξύμωρο, ανεξαρτήτως με το αν θα πρέπει να αναρτηθεί ή οχι, είναι πως αν και είναι αριθμοί εκτάκτου ανάγκης, έχουν κανονική χρέωση.

Δεν ξέρω τι εννοείς με “ειδικό δρόμο”, άλλα μπορείς εύκολα να βρεις ποιος έκανε την τροποποίηση.

  1. Zoom στον χάρτη ώστε να φαίνεται το προβληματικό κομμάτι του δρόμου.
  2. Από την στήλη με τα εικονίδια δεξιά πατάς εκείνο που μοιάζει με σάντουιτς (layers).
  3. Επιλέγεις “map data” και περιμένεις να χρωματιστούν μπλέ οι δρόμοι και άλλα σημεία στον χάρτη. ΜΗΝ το επιχειρήσεις σε περιοχή με πολλά δεδομένα, πιθανό να κολλήσει ο firefox/chromium.
  4. Κάνεις κλικ πάνω στον δρόμο που ενδιαφέρεσαι.
    5 Αριστερά θα σου εμφανίσει ποια/ος έκανε την πιο πρόσφατη αλλαγή. Για να βρεις το σωστό άτομο, ελέγχεις από το ιστορικό (κάτω αριστερά: view history) να δεις ποι@ άλλαξε την ετικέτα που σε ενδιαφέρει (μπορεί να είναι όποιο άτομο έκανε την πιο πρόσφατη αλλαγή, μπορεί να είναι κάποιο άλλο).
  5. Αν θεωρείς ότι όντως έκανε κάτι λάθος, προτείνεται να της/του αφήσεις ένα δημόσιο σχόλιο στο changeset που εισήγαγε την αλλαγή και να ρωτήσεις με τι σκεπτικό την πραγματοποίησε.

βλέπω εδώ δεν άλλαξε τπτ, είχαμε πει να μην γίνονται νέες αναρτήσεις για θέματα που μπορούν να συμπεριληφθούν σε ήδη υπάρχοντα

επίσης υπάρχει κάποιος λόγος για το νέο πινακάκι με κατηγορίες δρόμων στο wiki? (από ika-chan, ακριβώς πάνω από το υπάρχον)

τέλος, υπάρχει κάποιος να βοηθήσει με τους νέους δήμους και μετονομασία των δημοτικών/τοπικών κοινοτήτων?

Όπως έγραψα και στο Element, ήδη έχω προσθέσει τους μισούς νέους δήμους, μου λείπουν μόνο Κέρκυρα και Κεφαλλονιά. Μπορώ να το κάνω, αλλά εντός των επόμενων εβδομάδων (λόγω έλλειψης ορίων). Αν κάποιος έχει όρεξη να φτιάξει τα διοικητικά όρια αυτές τις μέρες, ας προχωρήσει.

Από όσες κοινότητες υπάρχουν ήδη, καμία δεν έχει τον προσδιορισμό “δημοτική/τοπική”, οπότε από αυτό δεν υπάρχει θέμα. Θέμα υπάρχει μόνο από την ταξινόμηση βαθμίδας (τα περισσότερα είναι 10, ενώ στην Κρήτη είναι 8). Επίσης, πρέπει να μεταγραφούν ολογράφως (γράφουν “κ.” αντί για το πλήρες “Κοινότητα”). Έχω αρχίσει να διορθώνω κάποιες από τις ήδη υπάρχουσες κοινότητες. Έχει τύχει να πέσω όμως σε 2-3 περιπτώσεις όπου τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ δεν συναύδουν με της ΕΕΤΑΑ όσον αφορά κοινότητες. Σε αυτή την περίπτωση πήγα με βάση την ΕΕΤΑΑ, αφού εκεί αναφέρεται με τα ΦΕΚ.

Επιπλέον, προσθέτω και τις δημοτικές ενότητες, ανάλογα βέβαια με την ύπαρξη των ορίων. Έχω ολοκληρώσει κάποιους νομούς ήδη.

Τέλος, έχω μια απορία σχετικά με τα διοικητικά, αν και λογικά ξέρω την απάντηση. Έδρα, για δημοτικές ενότητες και κοινότητες, ενώ μεν δεν αναφέρονται πια μετά τον Καλλικράτη, πολλές φορές έχουν αναφερθεί από δήμους σε διάφορες διοικητικές περιπτώσεις και γεγονότα. Να προστεθούν λοιπόν και τα admin_center αυτών ή επειδή δεν είναι αυτοδιοικούμενα δεν πρέπει; Μην ξεχνάτε ότι οι κοινότητες εκλέγουν τοπικά συμβούλια, αλλά είναι συμβουλευτικού χαρακτήρα, ενώ οι δημοτικές ενότητες επιτηρούνται από αρμόδιο αντιδήμαρχο, αλλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ορισμένος.

Πάνω στον σχεδιασμό των περιοχών, μήπως δεν θα ήταν σωστό (κυρίως πρακτικά) οι αστικές περιοχές να ορίζονται ανά οικοδομικό τετράγωνο;
Ήθελα να περάσω τα δημοτικά διαμερίσματα αλλά και τα όρια του Δήμου Αθηναίων, αλλά δεν υπάρχει συνοχή στις περιοχές.
Δεν νομίζω πως ένας δρόμος διακόπτει το ύφος της περιοχής.