http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/actbymonths
Na przykład rok 2018 miesiąc Lipiec i uchwała 5239
i mamy http://www.domymiejskie.pl/
Aby zbudować jakikolwiek obiekt w Polsce, czy to publiczny czy prywatny, trzeba mieć zgodę gminy. Jest to ujęto w odpowiednich dokumentach dostępnych online.
Wygląda to mniej więcej tak. Na radzie gminy podjęta zostaje uchwała o wyrażeniu zgody na zajęcie działek o konkretnych numerach pod budowę budynków lub dróg. Następnie jest to ogłoszone online. Do jakiegoś tam terminu można to chyba kwestionować sądownie.
To jakaś piramidalna bzdura. Żeby zbudować dom trzeba mieć pozwolenie na budowę, które wydaje starosta, a nie gmina, i którego przeważnie się w internecie nie publikuje. Jeśli nie ma planu miejscowego trzeba mieć jeszcze najpierw decyzję o warunkach zabudowy, którą wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, której też co do zasady się nie publikuje w internecie. Żadną z tych decyzji nie zajmuje w szczególności rada gminy, bo to idzie nawet w dziesiątki tysięcy rocznie i nic innego by nie robili. Decyzje co do niektórych inwestycji publicznych mogą z różnych powodów być publikowane w internecie, ale nimi też raczej nie zajmuje się rada gminy.
Zalinkowana uchwała Dz.U.Woj.Mał. 2018 Nr 5239 dotyczy nadania nazwy ulicy i nie wiąże się zupełnie ze zgodą na jakiekolwiek przedsięwzięcie budowlane, ani dotyczące tej ulicy, ani tym bardziej powstającego przy niej osiedla. Co jest w PDF-ie nie wiem, bo się nie otwiera.
Od kilku lat można też budować “na zgłoszenie”. Składa się projekt i jeśli starostwo nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni to można zacząć budowę. Takie zgłoszenia są publikowane przez starostwo w necie.
Wgląd we wnioski i decyzje budowlane zapewnia też Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ale trzeba mniej więcej wiedzieć, czego się szuka. Jest do tego także warstwa w Geoportalu, ale wygląda, że coś niedomaga.
Przepraszam za wprowadzające w błąd informacje.
Mieszkam już w Polsce dłuższy czas, ale dalej mylą mi się władze lokalne, gmina, wojewoda, starostwo, itd.
Właściwie to najczęściej otwieram powyższą http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/
co mi daje: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek/8383a617-1727-46ac-b1cf-f6adb9030ebd/
Czasami na stronach gminnych też są różne plany budowy.
Sprawę rozbieżności zapisu adresów oficyn zgłosiłem poprzez geoportal.gov.pl. Na razie nie wysłałem zgłoszenia przez SIP miasta, ponieważ mam wrażenie, że nikt ich nie obsługuje :/. Kiedyś zgłosiłem tam sprawę szczecińskich adresów na terenie sąsiedniej gminy, ale do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi, a te adresy nadal tam wiszą (o dziwno nie ma ich w PRG!)…
Wysłałem do Urzędu Miasta Szczecin maila z pytaniem, która wersja (of vs oficyna) jest poprawna i z czego wynikają te rozbieżności. Dostałem dzisiaj taką odpowiedź:
W odpowiedzi na Pańskiego e-maila chciałbym uprzejmie poinformować, że:
Poprawna jest wersja występująca na portalu krajowym prowadzonym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (np. 18-oficyna – pełna nazwa).
Zgodnie z informacją uzyskaną w Wydziale Informatyki Urzędu Miasta Szczecin, który odpowiada za prowadzenie miejskiego portalu mapowego, mapa ta stanowi mapę poglądową. Przy tworzeniu mapy - ze względu na strukturę tabeli opisowej (ograniczona ilość miejsca) został przyjęty zapis w formie skróconej (np.18-of), umożliwiającej jednakże odróżnienie budynków oficyn od budynków frontowych.
Ostatnie zasilenie zbioru PRG danymi adresowymi nastąpiło w dniu 27 listopada 2020r, poprzez zaktualizowanie bazy PRG plikiem przyrostowym przez firmę SYSTHERM-INFO Spółkę z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Przekazywanie zbiorów danych oraz aktualizacja bazy PRG dla obszaru miasta Szczecin dokonywana jest raz w miesiącu przez ww. firmę, na podstawie udzielonego upoważnienia.”
Wysłałem do Urzędu Miasta Szczecin maila z pytaniem, która wersja (of vs oficyna) jest poprawna i z czego wynikają te rozbieżności. Dostałem dzisiaj taką odpowiedź:(…)
Na wstępie: Wielkie dzięki za zaangażowanie!
[sarkazm] Ja nadal wyczekuję odpowiedzi na moje zgłoszenie w GUGiK-owym geoportalu. Bo przecież na pewno ktoś się nim zajął i wcale nie przepadło! [/sarkazm]
Mamy więc potwierdzenie odnośnie prawidłowości zapisu.
W takim razie, czy w OSM powinien być zastosowany pełny zapis, czy jednak pozostaniemy przy skrótach (np. ze względu na długość zapisu takiego adresu)?
Ja raczej skłaniałbym się do zapisu z PRG - szczególnie dlatego, że jest on bardziej szczegółowy i jednoznaczny niż “-of" i "-ofof”.
Oczywiście, w przypadku zmiany zapisu, deklaruję swoją chęć do dostosowania wszystkich adresów tego typu w mieście. W zasadzie, nie potrzebuję do tego żadnych danych oprócz pliku .shp z PRG (który już pobrałem), a także jakiejś kwerendy do Overpass-a, która znalazłaby wszystkie adresy, które w addr:housenumber mają wartość [numer]-of i [numer]-ofof (na to nie mam pomysłu…).
Potwierdziła się też moja teoria odnośnie tego, że zmiana adresu w SIP-ie nie powoduje automatycznej zmiany w PRG. Jak widać, SYSTHERM-INFO co miesiąc zasila PRG na podstawie (konwersji?) pliku przyrostowego z SIP.
jakiejś kwerendy do Overpass-a, która znalazłaby wszystkie adresy, które w addr:housenumber mają wartość [numer]-of i [numer]-ofof
Dzięki
Kompletnie zapomniałem, że wystarczyło użyć znaku „~”. Muszę sobie powtórzyć informacje o Overpass-ie z wiki
Czy ktoś ogarnąłby adresy w tej miejscowości https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.7783/22.3185? Ja się tu już pogubiłem. Włączyłem sobie wartswę z adresami PRG, ale brakuje na niej np. adresów dla domów, które w OSM mają adres, są przypisane podwójne adresy dla tych samych domów. Może ktoś z Was coś tu ogarnie?
Miejscowość Bystrzyca zaktualizowana. Faktycznie jest spore zamieszanie w adresach w tej gminie, widać, że aktualne adresy są raczej pielęgnowane w Geoportalu powiatu łukowskiego, podczas gdy do PRG wgrywane są niestety zdublowane adresy.
Mamy więc potwierdzenie odnośnie prawidłowości zapisu.
W takim razie, czy w OSM powinien być zastosowany pełny zapis, czy jednak pozostaniemy przy skrótach (np. ze względu na długość zapisu takiego adresu)?
Ja raczej skłaniałbym się do zapisu z PRG - szczególnie dlatego, że jest on bardziej szczegółowy i jednoznaczny niż “-of" i "-ofof”.
Kilka lat temu widziałem zdjęcie budynku z takim adresem w Szczecinie i na tabliczce była wersja skrócona.
Kiedyś można było nadawać adresy pustym działkom, niektóre gminy nadawały wtedy adresy wszystkim działkom jakim mogły np w gminie Lesznowola mnóstwo pól ma własne adresy. Po nowelizacji ustawy w 2012 nie jest już to możliwe. Ale stare adresy już nadane w dużej części zostały. Czasami jak już zaczną powstawać nowe domy przy ulicach dotychczas bez budynków a z adresami to gmina kasuje wszystkie stare adresy i nadaje zupełnie nowe. Czasami gmina aktualizuje adres np z 5a do 5A już istniejącemu budynkowi a czasami tego nie robi : P nie wiem na jakiej zasadzie to działa.
https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/595577,dzialka-bez-budynku-nie-dostanie-juz-adresu.html
Tak samo po tym rozporządzeniu adresy o tym samym numerze z tą samą małą literą (nadane na podstawie starej ustawy) i wielką literą(na podstawie nowej) są traktowane jako zupełnie inne.
Przykład:
https://www.openstreetmap.org/way/532589615
https://www.openstreetmap.org/way/779898614
Inny adres nadany na postawie starej ustawy, którego dziś nie można byłoby nadać:
https://www.openstreetmap.org/way/659094139
Kiedyś można było nadawać adresy pustym działkom, niektóre gminy nadawały wtedy adresy wszystkim działkom jakim mogły np w gminie Lesznowola mnóstwo pól ma własne adresy. Po nowelizacji ustawy w 2012 nie jest już to możliwe.
Rozporządzeń o nadawaniu numerów porządkowych było kilka i były między nimi zawsze zauważalne różnice - raz coś wolno było robić, innym razem nie,
Jednak przynajmniej od powojnia było ograniczenie nadawania adresów tylko do działek z zabudową lub przeznaczonych do zabudowy.
Przy czym kiedyś wymagano, by każda taka działka, nawet niezabudowana, dostała adres. Potem zniesiono ten obowiązek. Może stąd w niektórych miejscowościach jest tak dużo adresów na niezabudowanych działkach.
Tak samo po tym rozporządzeniu adresy o tym samym numerze z tą samą małą literą (nadane na podstawie starej ustawy) i wielką literą(na podstawie nowej) są traktowane jako zupełnie inne.
Wielkość liter pojawiła się w przepisach dopiero w 1968 roku i było to powtórzone w 2004. Numery różniące się tylko wielkością litery musiałby być wówczas na osobnych działkach, nie mogły być to więc te same adresy.
W dziś obowiązującym rozporządzeniu w ogóle nie pojawia się kwestia wielkości liter. Moim zdaniem z tego wynika, że można stosować małe lub duże litery, a dwa numery różniące się tylko wielkości liter to będzie ten sam adres.
Przypominam też, że Wrocław dziś nadaje adresy z małymi literami.
Inny adres nadany na postawie starej ustawy, którego dziś nie można byłoby nadać:
https://www.openstreetmap.org/way/659094139
Tak, od 2004 w numerach porządkowych nie można stosować polskich literek.
Kiedyś można było nadawać adresy pustym działkom, niektóre gminy nadawały wtedy adresy wszystkim działkom jakim mogły np w gminie Lesznowola mnóstwo pól ma własne adresy. Po nowelizacji ustawy w 2012 nie jest już to możliwe
Dzięki, dobrze wiedzieć że tak jest w prawie.
Jednak w praktyce to chyba się nie sprawdza. Ostatnio dodałem nowy adres do trawnika.
Inny adres nadany na postawie starej ustawy, którego dziś nie można byłoby nadać:
https://www.openstreetmap.org/way/659094139
To litera “ż” jest zabroniona, a “i” nie? Pownni “i” zabronić;)
Wysłałem pytanie do Piotrkowa Trybunalskiego, który był tutaj omawiany wcześniej jako przykład kupy nieistniejących adresów i otrzymałem taką odpowiedź:
Faktycznie w naszej ewidencji jest więcej adresów niż to konieczne. Jest to spowodowane zmiana podejścia do numeracji adresowej nieruchomości. Wcześniejsze przepisy dotyczyły nieruchomości
obecne dotyczą budynków. Tut. organ prowadził taką numeracje dla wszystkich nieruchomości położonych przy ulicach stąd całe zamieszanie. Formalnie można je usunąć - podjęto jednak decyzję o ich pozostawieniu, ponieważ zostały oficjalnie nadane.
Aktualizacja geoportalu krajowego następuje w cyklu 30 dniowym. Ostatnia miała miejsce bodaj 16.12.
Jak używać budynki.openstreetmap.org.pl ?
Wiem o https://budynki.openstreetmap.org.pl/help.html - wyeksportowałem sobie paczkę, otworzyłem w JOSMie.
Ale nie jest to rozpoznane jako dane do wysłania “dysk z zieloną strzałką w górę” nie jest aktywny. Mogę sobie skopiować dane z wartwy do warstwy, wtedy mogę wysłać (ale nie wiem jak skopiować bez przesunięcia).
Wersja “pobieram coś, otwieram paczkę danych” też nie działa.
Przy okazji, czemu adresy zniknęły w Małpolsce?
W JOSM najczęściej robię scalenie dwóch warstw i wtedy wysyłam dane. Opcja jest dostępna pod prawym klawiszem na liście warstw.
Dzięki!
Czy to normalne że wtedy “upload selection” jest niedostępne?
Co do małopolski i brakujących adresów - może to być spowodowane tym że https://www.openstreetmap.org/user/Kosu77 robi import adresów, prawie na pewno bez jakiejkolwiek weryfikacji
Jak używać budynki.openstreetmap.org.pl ?
Wiem o https://budynki.openstreetmap.org.pl/help.html - wyeksportowałem sobie paczkę, otworzyłem w JOSMie.
Ale nie jest to rozpoznane jako dane do wysłania “dysk z zieloną strzałką w górę” nie jest aktywny. Mogę sobie skopiować dane z wartwy do warstwy, wtedy mogę wysłać (ale nie wiem jak skopiować bez przesunięcia).
Aktywna paczka_danych.osm i Ctrl+C potrzebnych obiektów
Deaktywacja paczka_danych.osm
Aktywacja Warstwa danych 1 i wklejanie Ctrl+Alt+V
Z paczka_danych.osm można usunąć skopiowane obiekty gdy kopiujemy partiami.
Podobnie robimy z granicami.
Otwieramy w JOSM nazwaplikuzgramicami.osm
Aktywujemy ten plik i kopiujemy Ctrl+C
Przechodzimy do Warstwa danych 1 i wklejamy Ctrl+Alt+V
Następnie upraszczamy linie Ctrl+Shift+Y usuwając zbyteczne węzły.
Więcej, na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Poradnik_rysowania_granic_wsi_oraz_aktualizacji_granic_gmin, w sekcji Rysowanie granic poszczególnych wsi
Czy ktoś monitoruje te edycje Kosu77 bo teraz znowu mamy ruch na koncie. Teraz usuwa adresy …