U nas (Kalisz) jest park/cmentarz żołnierzy radzieckich, przylega on do parku przez rzekę, ale w sumie nie da się powiedzieć czy to cmentarz czy park, są normalnie alejki wzdłuż rzeki i ulic, a pomiędzy są mogiły, jakaś armata na postumencie, monument itd. Obszarowo się nie da oddzielić obu, no może park przylega do ulic i rzeki, a mogiły nie.
Ok, poprawię się. Rzadko zdarza się taka sytuacja To bardziej wyjątek od reguły. Jak dla mnie, jeśli tylko skrajny grób byłby z 10 metrów od skrajnego drzewa, to ja osobiście uznałbym, że cmentarz i las nie zajmują dokładnie takiego samego obszaru i starałbym się je oddzielnie narysować. To tak teoretycznie mówiąc
Ale można sobie wyobrazić sytuację, w której ten sam obszar wykorzystywany jednocześnie jest jako sklepy (landuse=retail) i biura (landuse=commercial).
To prawda, zdarzało mi się mieć mały dylemat w takiej sytuacji. Podobnie może być w przypadku budynków (tag building=*), które mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie np. mieszkalną oraz usługową/handlową, ale wolę określić wtedy dominujący użytek, a dodatkowymi tagami to doprecyzować już.
A pod co? Pod XML? Żeby sobie te tagi wydrukować i powiesić nad łóżkiem w ramce? Tak, wiem, wolność rządzi, nie mapujemy pod nic, jeśli narzędzia tego nie uznają tym gorzej dla narzędzi i w ogóle walcie się gisowcy na ryj, bo nasza racja to święta racja. Tylko nie płakać, że wolontariuszy mało i zastosowań też.
+1
Myślę, że problemem tutaj jest fakt, że cmentarz to landuse, ponieważ landuse sugeruje, że w danym miejscu jest tylko jeden (zagospodarowanie terenu). Może powinniśmy to tagować jak atrakcję turystyczną?
A np wyszukiwanie? To jest baza, można z tym wiele rzeczy robić, np renderować RÓŻNE mapy. Jeden chce mapy lasów, inny cmentarzy, odpowiednio tylko mapnik ustawić.
A w jaki sposób niby średniki pomagają w wyszukiwaniu? Akurat “cmentarz w lesie” czy “cmentarz w połowie w lesie” to klasyczny przykład na zapytanie przestrzenne. Within, contains, overlaps, touches i tak dalej. Nie trzeba do tego żadnych półśrodków. Za to cholernie utrudniają właśnie renderowanie różnych map i sprawiają, że para się tym zaledwie garstka ludzi.
Myślę, że problemem tutaj jest fakt, że cmentarz to landuse, ponieważ landuse sugeruje, że w danym miejscu jest tylko jeden (zagospodarowanie terenu). Może powinniśmy to tagować jak atrakcję turystyczną?
Teoretycznie można by używać jeszcze amenity=grave_yard, ale to zasadniczo co innego niż landuse=cementery, więc byłoby to typowe naginanie danych pod rendering. Ale amenity z landuse można miksować, tylko landuse z innym landuse nie można. Swoją drogą dlaczego cementery jest landuse a grave_yard – amenity jest dość niezrozumiałe…
Swoją drogą dlaczego cementery jest landuse a grave_yard – amenity jest dość niezrozumiałe…
W sumie powinno być leisure lub bardziej poważnie historic (jako miejsce pamięci lub coś takiego), lecz i ten tag trochę nie pasuje.
Kiedyś nad tym siedziałem i ponoć wykładnia jest taka, że grave_yard było stworzone początkowo jako POI dla małych cmentarzy przykościelnych których nie dało się tagować obszarem.
Jak dla mnie amenity=grave_yard jest tagiem od czapy, bo takie z tego amenity jak i leisure.
Kiedyś nad tym siedziałem i ponoć wykładnia jest taka, że grave_yard było stworzone początkowo jako POI dla małych cmentarzy przykościelnych których nie dało się tagować obszarem.
No tak. I powstało jeszcze w czasach, gdy amenity=* było intensywnie nadużywane. Wszystko się wtedy ładowało jako amenity Więc może należałoby to uznać za deprecated…
bardziej poważnie historic (jako miejsce pamięci lub coś takiego), lecz i ten tag trochę nie pasuje.
W sumie, historic=cementery można by używać do starych, nieaktywnych lub porzuconych cmentarzy. Ale do nowych, takich jak ten przy Kiełczowskiej we Wrocławiu to raczej nie pasuje
Jeszcze jeden pomysł: można by jeszcze wykorzystać tag landcover=*, więc mielibyśmy landuse=cemetery, lancover=trees (czyli teren pokryty drzewami ale wykorzystywany jako cmentarz).
Do starych cmentarzy sugeruję landuse=cemetery historic=yes
Do cmentarzy zabytkowych landuse=cemetery historic=heritage ref:nid= heritage=2 itd.
Mariusz: cemetery, nie cementery
Mariusz: cemetery, nie cementery
Dzięki za zwrócenie uwagi Sam jestem zszokowany ile razy to napisałem z błędem
Pozwalam sobie odświeżyć dawno nie ruszane, bo opcja “szukaj” jakoś nic nie daje. W tytule watku mowa o ośrodku wczasowym w lesie, a ciąg dalszy niemal cały o cmentarzach. A mnie spokoju nie daje właśnie ośrodek wczasowy na skraju lasu. Rósł sobie las od kilkudziesięciu lat, między sosnami ktoś wybudował domki i ogrodził. W tej chwili na OSM jest wyłącznie biała plama, bo las dookoła lasy państwowe naniosły, a ośrodek pośrodku nie. Na camp site to się nie nadaje, na pensjonat tym bardziej. Jak by kto miał pomysła, to się nie obrażę.
Rozumiem że wynajmuje się jeden z domków na wczasy?
Oczywiście. Całość jakby w lesie, a zarazem płotem ogrodzona. Żadne landuse mi nie pasuje, tourism też jakoś nie bardzo. Z ulicy za bardzo tam przygodny turysta nie wejdzie.
Oczywiście. Całość jakby w lesie, a zarazem płotem ogrodzona. Żadne landuse mi nie pasuje, tourism też jakoś nie bardzo. Z ulicy za bardzo tam przygodny turysta nie wejdzie.
Jeśli to na terenie zadrzewionym to powinno być też objęte landuse=forest (lub natural=wood).
Co do tagu na to - gdyby była jedna to byłoby to tourism=chalet ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism%3Dchalet )
Ale co do grupy, na razie nie mam pomysłu.
W Rosji używają leisure=resort - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/RU:Tag:leisure%3Dresort
Ale przy tak ogólnym opisie ośrodka to to może być też tourism=guest_house czy nawet tourism=hotel.
Jeśli to na terenie zadrzewionym to powinno być też objęte landuse=forest (lub natural=wood).
Co do tagu na to - gdyby była jedna to byłoby to tourism=chalet
Z tego, co widzę w instrukcjach, to tourism miałby być informacją dla przygodnych turystów, że mogą się zatrzymać. W takich ośrodkach zakładowych czy dawniejszego FWP to raczej średnio możliwe. Zdaje się, że ten resort wchodziłby w rachubę bardziej. A jak to będzie renderowane na mapie?
Jest też opcja, by wstawić landcover=trees. Ale to raczej jako dodatkowy tag. A jak generalnie taki obszar tagować - dalej nie bardzo wiem, a w okolicy już 3 takie miejscówki sobie wypatrzyłem. Rolnik miał pola w nadmiarze, postawił 3 domki, wiatę, ogrodził i ma firmę turystyczną. A na osm póki co “pole uprawne”.
Nieco z boku: inny rolnik na skraju zagajnika plac do paintbalu wykroił. Tego to już zupełnie nie wiem, czy i jak tagować. Miejsce póki co otagowane jako camping.
Z tego, co widzę w instrukcjach, to tourism miałby być informacją dla przygodnych turystów, że mogą się zatrzymać. W takich ośrodkach zakładowych czy dawniejszego FWP to raczej średnio możliwe.
To znaczy, że żadni turyści nie mogą się tam zatrzymywać, tylko pracownicy określonych firm ?
A jak to będzie renderowane na mapie?
Samo leisure=resort nie będzie się renderować, chyba że połączysz to z np. tourism=chalet, który by tutaj wstępnie pasował. Wtedy będzie tak.
Nieco z boku: inny rolnik na skraju zagajnika plac do paintbalu wykroił. Tego to już zupełnie nie wiem, czy i jak tagować. Miejsce póki co otagowane jako camping.
Tutaj pasowałby leisure=pitch + sport=paintball.
Z tego, co widzę w instrukcjach, to tourism miałby być informacją dla przygodnych turystów, że mogą się zatrzymać. W takich ośrodkach zakładowych czy dawniejszego FWP to raczej średnio możliwe.
Np jak jest. tourism=apartment to możliwe że konieczne jest wcześniejsze ustalenie wynajmu.
Jeśli każdy może wynająć - ale czasem z wyprzedzeniem - to nie widzę problemu.
Tutaj pasowałby leisure=pitch + sport=paintball.
+1
Pewnie też fee=yes
Jak się chce to godziny otwarcia można dodać, pewnie ma też nazwę