Теґування адміністративного поділу в Україні

Відповідно до п. 6-1 Перехідних положень ЗУ “Про місцеве самоврядування”:

  1. сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов’язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;

  2. якщо територія розформованої територіальної громади включена до територій кількох сформованих територіальних громад, кожна з цих громад стає правонаступником належних розформованій територіальній громаді:

нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок, розташованих на території сформованої територіальної громади;

речей, призначених для обслуговування відповідних об’єктів нерухомого майна і пов’язаних з цим майном спільним призначенням (у тому числі у зв’язку із здійсненням відповідних повноважень або наданням послуг). Належність речей, призначених для обслуговування кожного об’єкта нерухомого майна і пов’язаних з цим майном спільним призначенням, визначається на підставі останньої суцільної інвентаризації;

прав засновника (учасника) юридичної особи, заснованої розформованою територіальною громадою (у тому числі в особі відповідної сільської, селищної, міської ради), якщо місцезнаходженням такої юридичної особи є населений пункт, включений до території відповідної сформованої територіальної громади;

  1. майнові зобов’язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами;

Права та обов’язки це не організаційна структура. А старостинські округи саме організаційна структура, а не адміністративна чи територіальна, бо відповідно до ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села

Для прикладу, щоб вам було зрозуміліше, це як з реформою Офісу генерального прокурора, була утворена нова юрособа, і треба було приймати заново рішення для організаційно-штатної роботи, утворення відділів. Відділи, що були в Генеральній прокуратурі ніхто не скасовував окремо рішенням, вони втратили свою чинність разом із припиненням юрособи в якій вони були. А те що якісь громади утворюють округи або призначають в, як вони думають, існуючі округи старост це порушення закону, тому що в нашій країні закони не читають, а слухають, що кажуть чиновники

Замість “межі міст зі спеціальним статусом, які визначаються законами України.” краще відразу прописати м. Київ та м. Севастополь, а так все ок.

В Криму і на окупованій території, поки пропоную нічого не міняти, оскільки нові райони і громади там будуть де-юре і де-факто, лише після виборів за нашими законами

Прикінцеві та перехідні положення, як ті, що були с 23.07.2020, так і ті, що набули чинности 06.12.2020 не суперечать наявності старостинських округів, що були утворені відповідними радами в ОТГ до завершення каденції та не вимагають їх ліквідації. Вказано лише про припинення повноважень сільських, селищних, міських рад та голів.
Де саме зазначено, що старостинський округ це організаційна структура чи адміністративна/територіальна? В законах я бачу лише опис зі статті #1. Там немає згадки про те, що Ви кажете.
В нової каденції, дійсно, у рад немає повноважень утворювати нові старостинські округи, та вони й цього не роблять. Не розумію, про які незаконні рішення Ви кажете.

Не бачу сенсу зараз сперечатися про старостинські округи. Подивимось що буде у новому Законі «Про місцеве самоврядування» і вирішимо. Ось чернетка статті що нас цікавить:

Джерело: https://www.facebook.com/decentralizationUkraine/videos/3643139405709234/

На території Києва та Севастополя існує (існуватимє) власна міська територіальна громада, а в районах міст самостійні громади не утворюються на відміну від районів областей, які є представниками спільних інтересів громад району.

То ж не має сенсу прирівнювати райони Києва та Севастополя до районів областей, до того ж вони є районами міст з районним поділом, так само як і райони інших міст.

Оновив перше повідомлення, додав рекомендації щодо застосування теґів для країни, областей (АРК + Київ та Севастополь) та районів областей.

Громади

Громади є базовою складовою теперішнього адміністративного устрою України. Разом з територіями державного підпорядкування (на яких громади не утворені - Чорнобильська зона відчуження та інші див на https://atu.decentralization.gov.ua/#mapa)) мають покривати територію України без прогалин.

На поточний момент громади не утворювались на території Криму, тож там зараз найменшою адмін одиницею є райони АРК.

Територія громад мапиться так само як і території вищого адміністративного рівня: лінії меж гуртуються у зв’язок Relation:boundary, їм призначаються відповідні ролі outer - зовнішнім межам, inner - внутрішнім межам, за наявності анклавів інших громад.

До ліній меж громад теґи адміністративного поділу не додаються. Достатньою та вичерпною вимогу є наявність відповідних теґів на зв’язку.

Для позначення сільських, селищних та міських територіальних громад застосовуються наступні теґи:

type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=8 + name=<Назва> громади, де

  • type=boundary - означає тип елементу даних - зв’язок Realtion:boundary,

    • boundary=administrartive - уточнювальний теґ, означає що межа є адміністративною межею,

      • admin_level=8 – уточнювальний теґ, за допомогою якого зазначається рівень в ієрархії адміністративного устрою;
  • name=* - назва громади.

Назва (значення теґу name=*) має містити назву самої громади, тип громади (сільська, селищна або міська) та слово “громада”.

Повна офіційна назва громади, так як вона зазначається в Статуті громади (відповідній Постанові КМУ про утворення громади, на порталі Верховної Ради) додається в значення теґу official_name=. Бажано додавати посилання на джерело офіційної назви, URL-посилання на відповідний офіційний документ - source:official_name=, щоб можна було перевірити та уточнити офіційну назву. Прохання не посилатись на документи старіші за дату останніх місцевих виборів 25.10.2020, на яких обирались депутати до рад нових громад.

Наприклад

Назви іншими мовами, за потреби додаються до теґу name:xx=, де xx - iso-код відповідної мови. Бажано також додавати назву українською в значення теґу name:uk=, вона має збігатись із значенням теґу name=*.


Якщо немає зауважень шодо позначення самого рівня admin_level=8 пропоную обговорити питання:

  • назва, що писати в теґ name
  • офіційна назва - official_name
  • назва іншими мовами, чи взагалі вони потрібні, якщо так які є варіанти.

Згоден з Вами, на цей час немає віднінностей між ними; та й сам проголосую за admin_level район міста зі спеціальним статусом = admin_level район міста з районним поділом. Але це не повинні вирішувати лише ми з Вами, є спільнота.

Проти admin_level=8 для тергромад, тому що нижче э ще райони міст, старостинські округи, міськради, селищні, сільські ради (АРК та Севастополь) та населенні пункти, які потребують 3 рівня admin_level. Пропонована схема #2 (forum, wiki). Використовувати admin_level=11 не бачу причин, тому що у Вашій схемі залишаються не зайняті admin_level=3, 5, 7, 9, не зрозуміло для чого.

Стосовно назв, пропоную використовувати також short_name для скороченної назви, наприклад: Глoбинськa міськтергромада

Якщо міськтергромада ще більш-менш звучить, то сільтергромада та селтергромада взагалі кострубаті. Думаю що краще не використовувати теґ short_name.

Щодо admin_level=8 не маю заперечень.

Громада це найнижчий поділ і вже немає всього цього, що ви згадуєте - немає ніяких рад нижче за ради громад, крім хіба що рад районів в містах з районним поділом, для яких, як і для старост достатньо admin_level=10.

Ваша мета використати (не за призначенням) теги, що використовуються для опису адміністративно ієрархії, щоб тільки було видно межу підпорядкованих громаді населених пунктів, зрозуміла.

Як я писав вище, їх межа і так буде показуватись, якщо ви окреслите їх та включити до складу зв’язку старостинського округу з admin_level=10. Для позначення топонімів та іменованих територій використовується теґ place=* + name=*, про що ви самі згадували вище.

Вибрав цитати про адміністративно-територіальний устрій з посібника «Адміністративно-територіальний устрій країн Європейського союзу» Національної академії державного управління при Президентові України. Корисно для всіх хто читає цю гілку і хоче детальніше розібратися:

Джерело: Адміністративно-територіальний устрій країн Європейського Союзу : навч. посіб. / за заг. ред. Ю. В. Ковбасюка, М. К. Орлатого. — К. : НАДУ, 2015. — 628 с.

Сподіваюся що цитати з посібника, нарешті, знімуть питання термінології:

Дякую darkonus за чудову знахідку. Саме це весь останній час я намагаюсь донести до інших учасників обговорення.

Громада це не найнижчий поділ. Територія громади може бути поділена на райони міста та на старостинські округи. Крім того у тергромадах є населені пункти, які використовуються в адміністративних цілях. Крім того у АРК та Севастополі є міськради, селищні ради, сільради, які будуть існувати до повернення територій, та вони можуть бути нижче (адміністративно-територіально) районів міста.

Старостинські округи можуть бути розміщені у районі міста. Район міста не може бути у старостинському округу.
Це підстава розділяти райони міста та старостинські округи на різні admin_level, де район міста буде вище, ніж старостинський округ.

Саме за призначенням, тег boundary=administrative не відноситься тільки до адміністративної частини адміністративно-територіального устрою (як Ви кажете адміністративно ієрархії), про що прямо зазначено в описі тега:

Те, що Вам це не подобається, давно зрозуміло. Чому - складно сказати. Якщо це через API і вивантажень, то спосіб вирішення Вам вже був запропонований: використання фільтрів за рівнем admin_level.

Це не так, Ви мене з кимось плутаєте.

Цитата з вікі: An administrative boundary. Subdivisions of areas/territories/jurisdictions recognised by governments for administrative purposes.

Переклад: Адміністративна межа. Поділ на області/території/юрисдикції, що використовуються урядами для адміністративних цілей.

Mazda05, як із цих двох речень ви зробили висновок про те що межам населених пунктів потрібен теґ boundary=administrative? І чому ви так хочете включити в схему їхні межі? Якщо ваша мотивація це не їх рендеринг, то що тоді?

Я правильно зрозумів, що ви пропонуєте додавати boundary=administrative лише до меж населених пунктів що є адміністративними центрами?

Адміністративно-територіальний устрій складається із адміністративно-територіальних одиниць. Так, деякі населені пункти можуть бути адміністративно-територіальними одиницями. Наприклад, Прилуцька міська громада повністю складається з території населеного пункту — міста Прилуки. Але переважна більшість селищ та сіл не є адміністративно-територіальними одиницями, тому що вони вже знаходяться у складі адміністративно-територіальної одиниці — громади.


Відповідність опису тега. Я не розумію навіщо намагатися виключити населені пункти з boundary=administrative.

Рендерінг це явище непостійне і невсеосяжне. В одному рендеру рендерится, у іншому ні. Сьогодні рендеріться, завтра ні.
Рендерінг, як і використання API для рендерінгу, не рекомендується як єдиний критерій розмітки згідно рекомендації Good Practice: Do not tag for the renderer.

Якщо хтось вирішив розділити адміністративно-територіальний устрій, який, зауважу, прописаний в законодавстві нерозривно, на адміністративну і територіальну частину, то слід враховувати, що place=* — це не розмітка територіального устрою і не розмітка територіальної частини АТУ, а розмітка місцевостей. boundary=administrative — це не розмітка виключно адміністративного устрою або виключно адміністративної частини АТУ, а розмітка всіх об’єктів, які використовуються в адміністративних цілях. Населені пункти використовувалися і використовуються в адміністративних цілях і на поточний момент, де-факто, розмічені як admin_level=9. Не бачу сенсу їх виключати зі схеми або переводити на рівень admin_level=11, коли є незайняті більш високі рівні.

Методи роботи з API, якщо потрібна лише адміністративна частина АТУ, вже названі вище.

Перш за все межі населених пунктів, що є адміністративними центрами тергромад, старостинських округів, та, у АРК і Севастополі, міськрад, селищних рад, сільрад.
Якщо інші населені пункти будуть використовуватись в адміністративних цілях, наприклад, від населенного пункту буде староста у раді тергромади (без утворювання старокругу) — розмічати цей населений пункт також.

Пропозиція, щодо розмітки boundary=administrative та admin_centre=* у АРК та Севастополі до повернення територій:

АРК:
admin_level — Межі — admin_centre
4 — Автономна Республіка Крим — Сімферополь
6 — Міста республіканського підпорядкування та райони АРК — населений пункт, який є адміністративним центром
8 — Райони міст республіканського підпорядкування та ради, які не підпорядковані іншим радам чи районам міст — у районах: не використовувати; у радах: населений пункт, який є адміністративним центром
9 — Ради, які підпорядковані іншим радам чи районам міст — населений пункт, який є адміністративним центром
10 — Населені пункти — не використовувати

Севастополь:
admin_level — Межі — admin_centre
4 — Севастополь — Севастополь
8 — Райони Севастополя — не використовувати
9 — Ради, які підпорядковані районам Севастополя — населений пункт, який є адміністративним центром
10 — Населені пункти — не використовувати

Переклад: Багато адміністративних меж зараз також мають теґ place=*

Mazda05, це лише констатація теперішнього стану речей на мапі і нічого більше.

Опираючись на розмиті формулювання каші не звариш :wink: У вас є щось вагоміше? Обґрунтуйте ваші висновки щодо boundary=administrative для населених пунктів. Одного речення з нечітким змістом замало.

Населені пункти використовуються в адміністративних цілях. Що саме Ви вважаєте нечітким змістом у цьому?