Współpraca z ZDM Warszawa - drogi rowerowe

Czy ktoś podjął rozmowę z ZDM w sprawie tej licencji?

https://antyweb.pl/google-mapy-dla-rowerzystow-dokladniejsze/

:smiley:

Ja z nimi rozmawiam

Dostałem paczkę, wygląda na to, że przebiegi są w plikach SHP.
Jest też plik dbf, ale na pierwszy rzut oka zawiera listę odcinków z opisem rodzaju infrastruktury.

Co my możemy z tym teraz zrobić?
Lista plików:
rowery.cpg
rowery.dbf
rowery.prj
rowery.sbn
rowery.sbx
rowery.shp
rowery.shx

EDIT: Cały powyższy zestaw to warstwa rowerowa z ArcGIS.

Ja bym zaczął od otwarcia pliku *.shp w JOSMie za pomocą wtyczki Opendata aby zobaczyć na ile dane ratusza pokrywają się z danymi OSM.

Cały ten zestaw plików stanowi jedną całość, którą programy GIS czytają łącznie. W szczególności plik .dbf zawiera atrybuty poszczególnych odcinków, a plik .shp ich geometrię (położenie), .cpg to określa kodowanie stosowane w pliku .dbf, a .prf określa odwzorowanie, w jakim zapisane są współrzędne. Pozostałe pliki to indeksy.

Te same dane ratusza można zobaczyć również na mapa.um.warszawa.pl, a nawet otworzyć w JOSM-ie albo innym programie gisowskim z miejskiego WMS-a, więc bez otwierania tego shape’a wiadomo, że są to dane dobrej jakości jeśli chodzi o geometrię acz mogą się tu i ówdzie nie zgadzać z OSM jeśli chodzi o zakres (kwestia aktualności danych z obu stron, a także definicji, na podstawie których decyduje się, czy dany odcinek uwzględnić w tym zbiorze miejskim, albo czy należy otagować go jako cycleway) i atrybuty. Pod względem aktualności i atrybutów takich jak nawierzchnia można się spodziewać błędów w obie strony.

Pierwszym krokiem rzeczywiście może być ręczne porównanie danych w wybranych, reprezentatywnych miejscach. Wydaje się zresztą, że całą integracja tych danych to robota, którą trzeba przeprowadzić ręcznie. Podejrzewam, że dane te są w układzie współrzędnych 2000, więc mogą się pojawić jakieś przesunięcia, gdy wyświetlimy je w JOSM-ie (na pewno będzie ostrzeżenie). Jeśli dane miejskie nie będą pasowały przestrzennie do danych z OSM czy Geoportalu, będzie trzeba je przeliczyć na inny układ w QGIS-ie albo innym programie gisowskim. Czy da się jakoś określić symbolizację zaimportowanych z shape’a obiektów w JOSM-ie?

JOSM wspiera inne (w tym polskie) układy współrzędnych. Nie ma chyba potrzeby używać QGIS-a.

Gdzie ja mogę te pliki położyć tak, żebym nie tylko ja mógł je otworzyć JOSM-em?

Ja jestem wciąż zainteresowany tymi danymi, ale najpierw pytanie, czy przekazano je oficjalnie na kompatybilnej licencji? A to, czy można je położyć w jakimś szerzej dostępnym miejscu, zależy od warunków, na jakich zostały przekazane.

Odezwij się do mnie w tej sprawie. Widziałem, że wszedłeś na Discorda - może być tam.

https://github.com/openstreetmap-polska/trasy_rowerowe_warszawa

Link do danych pozyskanych przez rmikke. Chwała mu!

Dziękuję, ale jak z licencją? Można ich używać?

To dane publiczne, więc … na początku przyszłego roku postaram się z nimi skontaktować w imieniu OSM Polska. Zobaczymy co tam jescze ciekawego mają dla nas :wink:

Mateusz już ponad dwa miesiące temu zaznaczył:

O ile wiem, nic tu się nie zmieniło. Domyślne warunki wykorzystania informacji publicznej danych mapowych Biura Geodezji UM Warszawa były dyskutowane i są, o ile dobrze rozumiem, niekompatybilne. Ten zestaw danych w .shp obejmujący konkretnie trasy rowerowe dostaliśmy zresztą nie od BGiK tylko od ZDM, ale na jakiej licencji, nie wiadomo.

No faktycznie trochę zagmatwane te warunki wykorzystania.
Podsumowując sprawy związane z licencją proponuje:

  • Zobowiązuje się do kontaktu z ZDM w imieniu OMS Polska po nowym roku, postaram się uzyskać potwierdzenie lub zgodę na wykorzytanie danych na zasadach zgodnych z ODbl

  • Ostatnio spotkałem się z taką licencją kilka razy między innymi w Poznaniu (Orto), może wystarczyło by dodać takie źródło na stronie stronie o licencji - Współtwórcy

  • Wydaje mi się, że uzyskane dane można wykorzystać podobnie jak te od szlaków turystycznych, czyli oznaczamy przebieg trasy, a dane są wykorzystane do weryfikacji przebiegu.

Jestem po rozmowach. BGiK nie jest właścicielem tych danych tylko ZDM, więc tu nie dotyczy nas temat licencji innej niż ZDM. Dla porządku prawnego zaproponowałem podpisanie czegoś co to sformalizuje pomiędzy OSM Polska a ZDM. Pytałem, czy mają jeszcze dane, które można by zintegrować - rozejrzą się :smiley:

Potrzebujemy minimum 14 dni na wymianę i ustalenia tekstów porozumienia. Czy ktoś chce brać udział w w tym, najpierw w pomocy formalnej potem w integracji danych? Ścieżki rowerowe mamy już więc można się szykować to ich aktualizacji i integracji z OSM

Od strony formalnej mogę pomóc. A czy ZDM zaproponuje jakieś konkretne rozwiązanie albo tekst porozumienia?

Zadzwoń do mnie, albo złap mnie na DS, w wolnej chwili. Obgadamy temat.

Jak już zaznaczałem, poedytować trochę w ramach integracji chciałbym. Nieco korekt DDR i nowych tras (zwłaszcza kontrapasów i kontraruchów) naniosłem w ostatnim czasie, stąd w ogóle zainteresowanie tematem. Do dogadania kwestia, jak ta integracja miałaby wyglądać. Problem jest taki, że raz wszystko można przejrzeć, ale w przyszłości lepiej byłoby zajmować się tylko różnicami.

Postaram się jak najszybciej ogarnąć szczegóły z ZDM, jestem umówiony na Piątek na rozmowę. Zobaczymy co i jak. Są otwarci co do rozmów o kwestie licencyjne oraz ogólnie udostępniania zasobów. Ustalenia będą pojawiały się w tym wątku na bieżąco, natomiast jeśli chcesz aktywnie w temacie brać udział, łap mnie na DS. Pewnie podczas piątkowego spotkania będzie gorąca dyskusja na ten temat.