Prośba o import adresów

Dodałem link do Wikipedii. Nie jestem pewien co o tym sądzić ale nie jest to coś chyba jakieś kompletnie i całkowicie błędnego.

Strona sądu dla Nowej Huty, teryt, MSIP i znaki podają taką formę. Ustawy teź zwykle tak piszą, lub pomijają znaki całkowicie. Pewnie wersja z poprawnymi znakami gdzieś krąży, ale się nie spotkałem.

Nie jestem pewny co to jest, ale moźe da się to otagować na wzór Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Bo na pewno miasto to nie jest. https://www.openstreetmap.org/relation/8269826

Węzeł usunąłem (to żadne miasto), relację poprawiłem (to nie była granica administracyjna).

Takie błędy poprawiamy.

Te też poprawiamy, chyba że lokalni mapujący ustalą coś innego - tak właśnie się stało w Krakowie kilka lat temu - https://www.openstreetmap.org/note/476689

Punkty adresowe dla wsi Niemstów i reszty gminy Cieszanów zaktualizowane.

Hm no mój argument był, że jak standaryzujemy ulice to numery też można, więc nie wiem jak był nietrafiony, ale mniejsza.

Zaktualizowałem https://budynki.openstreetmap.org.pl

Zmieniłem eksport i numer porządkowy jest podawany tak jak jest oryginalnie. Swoją drogą to gminy ciekawie czasami do tego podchodzą np tu: https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5351437

Dodałem także mapowanie nazw ulic z form terytowych do OSM-owych. Z tym, że mapowanie wziąłem z tej strony: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Gsapijaszko/punktyadresowe_import, a widzę, że większość form tam jest odwrotna do tego czego ja używałem (imię nazwisko vs nazwisko imię). Tutaj pełna lista obecnie używanych mapowań: https://github.com/openstreetmap-polska/gugik2osm/blob/master/processing/sql/ddl/street_names_mappings.sql. Jak macie kolejne propozycje mapowań do dodania to piszcie mi tu albo na grupie facebookowej OSM: https://www.facebook.com/groups/500589303317858/permalink/3643614415681982/ albo na Githubie: https://github.com/openstreetmap-polska/gugik2osm/issues/12. Swoją drogą mam pewne wątpliwości, czy dobrze to zrobiłem, bo w Płocku np jest Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego, a na OSM jest aleja Józefa Piłsudskiego… Nie powinno być Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego? Czy w różnych miastach różnie są te ulice zmieniane?

Naprawiłem też trochę błędów w przygotowaniu danych, które znalazłem. Mam nadzieję, że nie dodałem żadnych nowych.

Mam sporo zacięcia do aktualizacji adresacji, ale ta miejscówka mnie przerasta - wzywam Wielkiego Importera! :wink:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=12.51/51.4084/19.68162

Co tu importować, większość to fikcja, czy dokładniej - adresy planowane, które w większości nie zmienią się w budynek.
Całe miasto jest pocięte na wąskie działki, stąd taka liczba adresów.

To fakt, że miasto jest nieźle poszatkowane, ale nie dyskryminujmy niezabudowanych działek! :wink:
Założenie, że ‘w większości nie zmienią się w budynek’ uważam za błędne - nie ma ku temu żadnych przesłanek.
Wyprowadźcie mnie z błędu, ale na https://polska.e-mapa.net/ i https://budynki.openstreetmap.org.pl/ nie są wykazywane adresy fikcyjne czy planowane, tylko rzeczywiście urzędowo nadane.
Tu przykład braków i błędów występujących w OSM na tym obszarze: https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.11/51.420664/19.665801

Część urzędowo nadanych adresów jest fikcyjna. Teoretyczny przykład: adresy nadane na bagnie które jest w dodatku ścisłym rezerwatem i terenem zalewowym.

Np. adresów na https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.45/51.392925/19.651009 nie warto importować bo na razie nie ma czego tam adresować a jak zbudują tam coś i przesuną adresy na budynki to takie “dane” będą wtedy tylko utrudniać porządny import.

Wysłałem do nich maila z pytaniem, czy to co widać na ich geoportalu i w PRG to wszystko to są rzeczywiście nadane adresy czy część z nich jest planowana tylko źle eksportują do PRG/pokazują w swoim geoportalu. Jestem ciekaw co odpowiedzą.

W budynki.openstreetmap.org.pl pokazuję tylko to co ma status “istniejący” lub “w budowie”.

Ok, dzięki, czekamy zatem na informację zwrotną.
Jednak - poza oczywistymi przypadkami adresowania bagien czy rezerwatów - nie mogę zgodzić się z tym, że nie warto importować adresu, jeśli figuruje w PRG. Zdarza się, że punkt adresowy nie leży w obszarze budynku, ale zwykle jest umiejscowiony na właściwej działce.
Adres niezabudowanej działki może być przydatny. Choćby do tego, żeby go podać kierowcy koparko-ładowarki lub betoniarki, która będzie przygotowywać teren pod budowę lub wylewać fundamenty budynku.

Również nie rozumiem kiedy adres jest fikcyjny a kiedy nie ? :stuck_out_tongue:
Adres nadany urzędowo i widniejący w PRG zmienia się w „realny” dopiero kiedy jest budynek ?
Wszak we Wrocławiu (1,2) czy w Krakowie (1,2) również zmapowane są adresy które (przynajmniej na razie) lądują w „szczerym polu” i kto wie kiedy i czy w ogóle zmienią się w budynek, zatem są one… fikcyjne ?

Jeśli tak uważasz to powinieneś odklikać takie adresy poprzez funkcję, którą udostępnił @tomczk, czyli “Jeżeli obiekt nie istnieje lub nie nadaje się do importu zgłoś go”, w przeciwnym wypadku ktoś prędzej czy później i tak je wrzuci.

Wyklikanie tego wymaga rozwiązania RECAPTCHy dla każdego puntu adresowego. A potem i tak pojawia się

Myślę, że przez adresy fikcyjne koledzy rozumieją takie, które są zarezerwowane w planie numeracji, ale jeszcze formalnie nie nadane.
Dobrze to widać np. na https://rokietnica.e-mapa.net/, gdzie te fikcyjne (zarezerwowane) są oznaczone kolorem zielonym, a nadane niebieskim.

Wydaje mi się, że mapujemy obiekty trwałe “na ziemi”.
Czyli, adres dodajmy do obiektu który powstał lub jest w trakcie budowy.
Adresy bez obiektów powinny zostać usunięte. Zawsze je możemy dodać, bez problemu, później.

PS. Obiekty które mają powstać w danym roku, są opisane szczegółowo w uchwałach gminnych, dostępnych na ich, oficjalnych, stronach.

Kto ma te budynki tam budować i to w takiej ilości, jakie to sugerują puste adresy? Przecież Piotrków Trybunalski się wyludnia.

W jaki sposób kierowca trafi na taką działkę? Adresu nie widać w terenie, wokół jest ciąg kolejnych wąskich niezabudowanych działek, więc nie da się zgadnąć lokalizacji na podstawie sąsiednich budynków, a pytani lokalsi też ich nie znają - dokładnie z tych samych powodów.
Kierowcy, jeśli używa GPSa, podaje się współrzędne geograficzne, czy wręcz link do Google Maps. Trafia bez pudła.

W Polsce adresy są wiązane z budynkami i nie można tak sobie nadać adresu pustej działce. Ale istnieje przepis, który pozwala gminom na zapas, hurtem nadać adresy sąsiednim działkom do zabudowy. Przy czym nie istnieje żaden limit czasowy na taką zabudowę.

We Wrocławiu od wielu lat nowe adresy się pojawią tylko wtedy, gdy ma być niedługo lub trwa budowa. Taki jest właśnie adres [2] - i ja takie adresy od razu importuję.
W podanym miejscu jest zresztą plac budowy, tyle że nie zaznaczony jeszcze na osm.

Kiedyś miasto nadawało adresy na zapas. Takich adresów jest wciąż dużo i je ich w większości nie ruszam - to jest właśnie przypadek adresu [1]. Tam zresztą szykowało się na budowę - teren oczyszczono, ogrodzono (byłem tam gdy to robiono) i zmieniono ułożenie adresów i jeśli dobrze pamiętam - uzupełniono o kilka brakujących.

No właśnie – jak zatem w praktyce przy imporcie urzędowo-nadanych punktów adresowych weryfikować czy budowa się już zaczęła czy nie i czy można taki adres wrzucać lub czy jeszcze się wstrzymać?
Z orto ? – była nieaktualne i/lub słabej jakości.
Z KIEG: budynki ? Bywa niezaktualizowane (na Osiedlu Scandi według tej warstwy nie ma jeszcze ani jednego budynku) czasami też i błędne.
Pozostaje zatem wycieczka w teren i sprawdzenie na własne oczy. OK – to bardzo „ground truth”-owe ale realnie do przeprowadzenia tylko w swojej najbliższej okolicy i na małą skalę. Powinienem zatem importując gminę gdzieś trzy województwa dalej wsiąść w auto, przejechać 500km i zweryfikować każdą wątpliwą posesję? Tym trybem uzupełnienie braków adresowych potrwa ze dwie, trzy dekady a i tak będą po tym czasie białe plamy – to będą te miejsca gdzie zwyczajnie nie ma zaangażowanych lokalnych maperów a dla ościennych jest za daleko. :frowning:
Myślę, że trochę rozjeżdżamy się z tym jak rozumiemy import. To z definicji zaciągnięcie danych z zewnętrznych źródeł a nie mapowanie z GPS-em w ręku. Z wszystkimi tego plusami (szybkość i ilość danych) ale też i minusami (gdzie nie gdzie jakość czy „fikcyjność” tych danych). Skoro jednak społeczność w Polsce akceptuje wykonywanie importów adresowych (a nie ma tygodnia żeby próśb o importy nie było przynajmniej kilka) to trzeba mieć również świadomość, w jakich realnie ramach jesteśmy w stanie się poruszać.

Adres z natury swojej jest tworem wirtualnym, materializowanym w postaci budynku.
Jeśli zatem cześć adresów figurujących w PRG nie ma oparcia w postaci budynku, to należałoby zablokować nowe oraz zweryfikować i oczyścić wszystkie importy wytrwale realizowane przez kolegę @szydzio. Konsekwencje takiego podejścia opisał chwilę temu @szydzio.

Do tego dochodzą jeszcze sytuacje wyburzenia budynków. Tu przykład: https://www.openstreetmap.org/node/6147529625. Był i nie ma. I nie wiadomo czy będzie. Czy po wyburzeniu powinniśmy usunąć adres - żadnej tabliczki z numerem ani budynku tam nie ma.

rePS. Szczerze mówiąc, nie spotkałem się z taką ewidencją, ale jeśli tak jest to raczej dotyczy to budynków publicznych, a nie prywatnych czy firmowych.

Ja bym wstrzymał się tam gdzie ewidentne jest że importujemy coś nadane na zapas.