Pytania początkujących

+1, choć ja bym dał minimalnie inne:

seasonal=summer i opening_hours=Jun 11-Aug 30

Jazy https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaz
oznaczamy waterway=weir
Zapory https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_wodna
oznaczamy waterway=dam
A jak stopnie wodne? https://pl.wikipedia.org/wiki/Stopie%C5%84_wodny
Np. we Włocławku jest dam https://www.openstreetmap.org/#map=17/52.65660/19.13444
Ale Stopień Wodny Smolice to już weir https://www.openstreetmap.org/way/325893137

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway%3Dweir “Water can still flow over the top.”

Dodałem do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:waterway%3Dweir “Od zapory wodnej odróżnia go to że woda, przynajmniej częściowo, w normalnych warunkach przepływa górą struktury.”

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway%3Ddam " A dam normally does not have water flowing over the top of it."

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:waterway%3Ddam już ma "w celu spiętrzenia wody bez przepływu wody górą. "

Utworzyłem https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Stopie%C5%84_wodny

To we Włocławku mamy weir czy dam? Woda tam przepływa górą czy nie - https://www.youtube.com/watch?v=1oywrn_G_hA ?

Przepływa środkiem struktury - na górze jest chyba droga.

Ja bym powiedział że jest tam zapora (uwaga! NIE jestem w tej dziedzinie ekspertem)

Praktycznie w każdym stopniu wodnym woda przepływa środkiem struktury, a na górze jest droga/kładka/rurociąg itp. Dla mnie to bardziej zapora.

Powinno chyba być: Pl:Tag:waterway:water step, a nie Pl:Stopień wodny
W szablonie, po prawej stronie można dać tłumaczenie na “Stopień wodny”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stopie%C5%84_wodny : " Składają się najczęściej z jazu, hydroelektrowni, przepławki dla ryb oraz śluzy."

Patrząc na stopnie wodne w Polsce, to faktycznie to są takie wieloelementowe konstrukcje. Czyli jaz wchodzi w skład stopnia wodnego. A stopień wodny można by zaznaczać osobno, jako obszar lub relację z elementami wchodzącymi w jego skład.

Po angielsku to się nazywa “barrage” :wink:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barrage_(dam)

Wydaje mi się że to nie jest to samo, interwiki są błędne. Ale nie jestem pewien.

A termin “water step” nie istnieje chyba ( https://duckduckgo.com/?t=canonical&q=%22water+step%22&ia=web ). To bylby potworek typu “thanks from mountain”.

Chodziło mi o poprawną formę nazwy strony: Pl:Tag:waterway:cośtam

Błąd w walidatorze JOSM “Brakujący znacznik - boundary=administrative bez admin_level” dotyczy linii które są otagowane jako boundary=administrative i należą do relacji również boundary=adm… ale już z odpowiednim admin_level. Czyli mamy właściwie dwa razy oznaczoną linię. Co z tym robimy? Biorę po 200 złotych z konta każdej drużyny i słucham Państwa.

Zasadniczo ignorujemy taki błąd. W Polsce przyjęła się konwencja dodawania admin_level do samej relacji pozostawiając na liniach ją tworzących jedynie boundary=administrative.

Czy znacie jakiś łopatologiczny samouczek (może być po angielsku) tworzenia tras autobusowych JOSM? Jestem w trakcie mapowania przystanków i punktów zatrzymania autobusów w Ciechanowie i w następnym etapie chciałbym zrobić linie autobusowe.

Ja kasuję boundary=administrative z lini, dane na relacji w pełni wystarczą - a same boundary=administrative na lini i tak nie wystarczy do robienia map.

Można też kliknąć prawym w JOSMie na raport i zignorować całą klase błędu.

A w czym przeszadza boundary=administrative na linii że to kasujesz ? :confused:
Z tego co pobieżnie sprawdziłem inne społeczności OSM wszędzie dopisują ten tag do linii , również w stylu domyślnym boundary=administrative się renderuje.

Samo boundary=administrative się nie renderuje, potrzebny jest do tego admin_level<=10. Zapewne nie tylko osm-carto tak robi i to może tłumaczyć praktykę dodawania tego tagu do linii - brak widocznych negatywnych efektów.

Relation:route

Wydaje mi się, że powyższy link jest bardzo uproszczoną informacją jak tworzyć linie autobusowe. Bardziej szczegółowy opis ale niestety w języku angielskim znajduje się tutaj: Wiki Buses.

Ostatnio poprawiałem 1 trasę autobusową (linia 126 w Gdańsku) i polecam Ci tagowanie pod PTv2, gdyż jest prostsze i bardziej intuicyjne. Chyba JOSM w tym temacie będzie bardzo wygodnym programem ale innych nie testowałem. Podstawowe zasady z tego co zrozumiałem z wiki polegają na tym, że:

  1. Najpierw tworzę wszystkie potrzebne przystanki
    ** na drodze highway=* tworzę węzeł z miejscem zatrzymania autobusów z następującym tagowaniem (może być ich więcej, np. ref, ref:ztm, itd., itp.):
bus=yes
name=<nazwa przystanku>
public_transport=stop_position

** w miejscu, gdzie pasażerowie oczekują na autobusy robię obszar lub węzeł z co najmniej takimi tagami (może być ich więcej, np. shelter, bin, bench, ref, ref:ztm, itd., itp.):


name=<nazwa przystanku>
highway=bus_stop
public_transport=platform

Edit: 2021-03-09 - zmieniłem lokalizację tagu ‘highway=bus_stop’ - powinien on jednak być razem z obiektem public_transport=platform (lokalizacja słupka przystanku)

  1. Teraz tworzę relację otagowaną w taki sposób:
type=route
route=bus
name=Bus 126: Żukowo Urząd Gminy => Wrzeszcz PKP
from=Żukowo Urząd Gminy
to=Wrzeszcz PKP
network=ZTM Gdańsk
public_transport:version=2
ref=126

(każda linia powinna mieć oddzielną relację dla każdego kierunku przejazdu, jeśli część trasy jest w niektórych przejazdach inna, to dla każdej zmienionej trasy również powinny być stworzone oddzielne relacje - linia 126 ma np. 4 warianty)

  1. W oknie edycji relacji dodaję kolejne przystanki od początku linii autobusowej do jej końca w następującym układzie:
 * rola 'platform'
name=Przystanek 1
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 1
public_transport=stop_position

 * rola 'platform'
name=Przystanek 2
public_transport=platform
* rola 'stop'
name=Przystanek 2
public_transport=stop_position

itd - kolejne przystanki do końca linii

Pierwszy przystanek może mieć rolę ‘stop_entry_only’ oraz ‘platform_entry_only’
Ostatni przystanek może mieć rolę ‘stop_exit_only’ oraz ‘platform_exit_only’

  1. Na koniec dodaję do relacji odcinki dróg w kolejności takiej, jak jedzie autobus, czasami można dodać ten sam odcinek 2 razy, gdy autobus musi np. zawrócić na rondzie i pojechać jakiś odcinek trasy po tej samej jezdni.

Tak to wygląda w JOSM:

To chyba wystarcza na sam start. Po utworzeniu relacji można zweryfikować na overpass, czy plan linii jest zrobiony prawidłowo. Moja linia jako graf wygląda tak: linia 126 graf, linia 126 trasa

Właśnie doczytałem, że powinno dodatkowo utworzyć się dodatkową relację route_master, której jeszcze nie utworzyłem ale powinna mieć ona wszystkie warianty linii jako członków relacji - no i utworzyłem taką dla linii Bus 126.

Tagowanie public transport PTv2 to żmudna, skomplikowana i męcząca praca. Łatwo to tam jest tylko przy prostych przypadkach.
Niestety mapujący dowiaduje się na tym na samym końcu - gdy wykona całą pracę i po jakimś czasie trzeba linie zaktualizować - po np. zmieniły się trasy lub w międzyczasie ktoś zepsuł - a psuje to się łatwo i niechcący.

Czyli 4 osobne relacje do aktualizacji :slight_smile: I to przy jednej linii.

Nie można, ale trzeba dodać 2 razy. A czasem więcej razy, jeśli taka jest trasa autobusu. Łatwo się pomylić, bo trzeba zachować prawidłową kolejność odcinków.
Nie można tu liczyć na sortowanie w JOSMie, bo ono nie jest w stanie niektórych przypadków automatycznie rozwiązać, a dodatkowo jest tam jakiś bug i potrafi zapsuć nawet prawidłowo ułożoną trasę.

Na koniec - jeśli miasto udostępnia trasy w GTFS to cała ta robota to strata czasu. GTFS jest nie do pobicia.