Podejrzane są wszelkie drogi oznaczone D-40 z dużym ruchem samochodowym z prędkościami bliższymi 40 km/h niż 20 km/h, na których piesi karnie trzymają się chodników lub pobocza. Często mają one formę wydzielonego odcinka D-40/D-41 z drogi wyższej kategorii, jak w powyższych przykładach.
Oraz “Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.” O tym wielu zapomina - dotyczy kierowców jak i zarządców dróg.
Wygląda na to że ten znak pełni tam rolę ograniczenia prędkości do 20 + ułatwienie dla tłumów wychodzących z pobliskiego kościoła (że pieszy ma pierwszeństwo na drodze).
Patrząc na stopnie wodne w Polsce, to faktycznie to są takie wieloelementowe konstrukcje. Czyli jaz wchodzi w skład stopnia wodnego. A stopień wodny można by zaznaczać osobno, jako obszar lub relację z elementami wchodzącymi w jego skład.
Błąd w walidatorze JOSM “Brakujący znacznik - boundary=administrative bez admin_level” dotyczy linii które są otagowane jako boundary=administrative i należą do relacji również boundary=adm… ale już z odpowiednim admin_level. Czyli mamy właściwie dwa razy oznaczoną linię. Co z tym robimy? Biorę po 200 złotych z konta każdej drużyny i słucham Państwa.
Zasadniczo ignorujemy taki błąd. W Polsce przyjęła się konwencja dodawania admin_level do samej relacji pozostawiając na liniach ją tworzących jedynie boundary=administrative.
Czy znacie jakiś łopatologiczny samouczek (może być po angielsku) tworzenia tras autobusowych JOSM? Jestem w trakcie mapowania przystanków i punktów zatrzymania autobusów w Ciechanowie i w następnym etapie chciałbym zrobić linie autobusowe.