Теґування адміністративного поділу в Україні

andygol! Ради Бога! Не смешивайте населенные пункты и громады.
Многие путались в этом простом вопросе, нынче есть шанс всех распутать.

Даже если в громаде всего одно село, посёлок или город, это совершенно разные вещи.
Территория, подвласная громаде, в общем случае простирается за границу населенного пункта. Обычно туда попадают дополнительно поля, леса, водоемы,…

Бюрократы тоже не всегда различают эти понятия, но даже у них они всё-таки различаютя.

К тому же в OSM надо придерживаться определений, данных в OSM, а не бюрократическим ошибкам и путаницам .

Річ в тому, що в кожній країні можуть бути власні відмінності в схемах теґування і зараз ми обговорюємо не те як десь в Польщі, Німеччині, Японії чи десь ще, а те як ми збираємось мапити адміністративний (та згодом територіальний) устрій саме в Україні. І тут саме час внести ясність для чого використовувати теги place=*, а для чого type=boundary + boundary=administrative саме в Україні.

Як, я наводив вище, не треба забувати й про Вікіпедію, де можна прямо посилатись на об’єкти ОСМ. Так місто Житомир має власну сторінку у вікі з мапою на основі ОСМ - https://uk.wikipedia.org/wiki/Житомир, а Житомирська міська територіальна громада має власну сторінку і на неї також добре додати посилання на відповідний об’єкт в ОСМ - https://uk.wikipedia.org/wiki/Житомирська_міська_громада. Щоб мати можливість це зробити потрібно мати два таких об’єкти в ОСМ - один саме місто Житомир (place=city + name=Житомир), інший - Житомирська міська територіальна громада - (type=boundary + boundary=administrative + admin_level=8). І не завжди територія міста буде збігатись з територією міської територіальної громади. Але територія міста має входити до складу (топологічно) території відповідної громади. Те саме й з іншими підлеглими громаді населеними пунктами.

Ще раз наведу цитату з Закону

Виходить, що територіальні громади це найнижча ланка державної ієрархії, далі, райони в містах та старостинські округи - це вже рівень місцевого самоврядування. А місцеве самоврядування це для нас поле не пахане і місце де можна довго чи не дуже сперечатись.

Зараз пропоную обмежитись саме рівнем громад і виробити спільні правила, а потім вже продовжити обговорення того, що робити і як мапити місцеве самоврядування.

Так от у мене і є бажання розплутати цей клубок. Те як це наведено в Законі вносить більшу плутанину ніж мало б бути.

На наш кадастр без сліз дивитись не можна. Як би там все було чікі-пікі ми б тут ці обговорення не затівали :wink: .

З усім цим я погоджуюсь але не бачу тут причин не позначати межі НП як place + boundary=administrative. Цей об’єкт можна вказати у Вікіпедії незалежно від того яку комбінацію тегів на ньому використано.

Хочу наголосити саме на тому що місцеве самоврядування теж використовує межі що вирішують питання адміністративного характеру, навіть якщо в їх назві є слово “територіальні” (якщо мова про кадастрові межі).

В схемах тегування безперечно є відмінності, і про це згадується, наприклад, на сторінці тегу admin_level:

Значення цього ключа призначені для інтерпретації з огляду на місцеві реалії.

Проте тег boundary=administrative і тим більше place=* мають чітке призначення і не передбачають такої інтерпретації. Ми не повинні вигадувати нові застосування просто тому що “а у нас буде прийнято так”.

Якщо це питання стоїть на заваді прийняттю рішення про рівень громад та вироблення спільних правил - я не проти відкласти його на потім, але не хочу щоб на етапі обговорення було ухвалене рішення про використання тегів не за призначенням. Інакше кажучи, те що межі НП повинні позначатися як boundary=administrative - треба враховувати вже зараз, а який їм потрібен admin_level (і чи потрібен взагалі) - дійсно можна вирішити пізніше.

Знаю що повторююсь, але, все-таки.

Адміністративні межі показують право тих чи інших органів влади діяти на певних територіях. Адміністративні межі — особливі межі. Andygol пропонує чітку й однозначну схему для позначення таких меж.

Інші пропозиції не містять чітких пояснень які бувають межі й що вони означають. Не пояснюють різницю між адміністративними та територіальними межами. Хоч убийте, не розумію які переваги від зв’язку boundary=administrative на територіальних межах населених пунктів :slight_smile: Альтернативні схеми пропонують створювати такий зв’язок, але не пояснюють що він означатиме без admin_centre чи без теґу admin_level.

Поки що до схеми andygol були зауваження: «немає вимоги в законі», «немає чіткого визначення у вікі». Але ж ми й зібралися тут щоб деталізувати вікі.

Все вірно. Це стосується в тому числі і меж населених пунктів - вони показують право органів місцевого самоврядування діяти на певних територіях. Різниця між адміністративними і територіальними межами з точки зору OSM незначна - і ті, і інші є межами які орган влади затвердив для прийняття адміністративних рішень. Для цього у вікі є спеціальний тег - boundary=administrative. Звичайно, адміністративні і територіальні одиниці мають різні рівні повноважень - і для позначення цього теж є спеціально призначений тег - admin_level=*.
Тег place, з іншого боку, позначає фактичні перевірювані межі об’єктів що мають власну назву (якщо вони є) - наприклад, межі острівця place=islet. Межі з кадастру - це не фактичні межі НП, а його “формальні” межі з документації. Саме це показуватиме тег boundary=administrative - що це умовна межа а не фактична.

Важливо розуміти що “деталізація Вікі” повинна відбуватися з огляду на погоджені практики спільноти - це не привід нехтувати ними і вигадувати тегам застосування просто тому що “так то ж в Німеччині, а у нас буде інакше”. Як згадувалося вище, є теги які передбачають різне застосування в різних країнах, проте у більшості випадків має сенс дотримуватися послідовності внесення даних в OSM.

Якщо правильно розумію, то щодо визначень адміністративного устрою до рівня громад розбіжностей серед учасників обговорення немає.

Як я і писав це раніше, пропоную застосовувати наступні значення admin_level=* для позначення відповідного рівня в ієрархії адміністративного підпорядкування.

Значення теґу admin_level=*

| **Адміністративна одиниця**                               | **admin_level** |
| --------------------------------------------------------- | --------------- |
| - Країна                                                  | admin_level=2   |
| - Область, Автономна республіка Крим,                     | admin_level=4   |
|   міста Київ та Севастополь                               |                 |
| - Райони областей                                         | admin_level=6   |
| - Територіальні громади (міські, селищні та сільські)     | admin_level=8   |
| - Райони в міських громадах, містах Київ та Севастополь   | admin_level=10  |
|   та старостинські округи в селищних/сільських громадах   |                 |
|   (за наявності)                                          |                 |

Тепер поговорімо про складові громад: райони в містах та старостинські округи.

Райони в містах

Кілька цитат з Закону

Закон визначає систему місцевого самоврядування в Статті 5.

Тож районна рада в місті, в містах з районним поділом, є наступним рівнем в адміністративній ієрархії, після рівня громади. Для позначення території районів в містах буде використовуватись admin_level=10, як найнижчий щабель адміністративної складової. Нижче за район в місті йде тільки орган самоорганізації населення, але він не є суб’єктом адміністративного управління. Таким чином застосування admin_level=10 для районів в містах є цілком логічним.

Зі статті 14 виходить, що ради громад можуть делегувати частину власної компетенції органам самоорганізації населення, які в цьому випадку виступають як медіатор між населенням та радою громади. З одного боку вони є представниками мешканців, а з іншого - представниками ради громади, але не є самостійними, а ні в прийняті рішень, а ні в їх реалізації. Тож, територію на яких вони діють не виділяємо в окремий адміністративний рівень.

Якщо до складу міської територіальної громади входять крім самого міста інші населені пункти, а саме місто має районний поділ, райони в місті утворюються лише в межах міста. Вони не мають покривати всю територію громади або міста. У міської громади можуть бути території, які підпорядковуються напряму раді міста, утворюючи таким чином прогалини в покритті території міста районами.

Старостинські округи

Старостинській округ утворюється для покращення доступу жителів громади до адміністративних послуг в межах їх сіл та селищ. Один старостинський округ може об’єднувати кілька сіл та селищ в межах території таких сіл (без прилеглих до них сільськогосподарських угідь, лісів й таке інше). Так само як і райони в містах, старостинські округи не мають покривати всю територію громади без прогалин. Територія по за межами старостинських округів керується безпосередньо виконавчими органами громади. Старостинські округи в містах не утворюються.

Відповідно до положень статті 51, старости є членами виконавчих комітетів відповідних рад, крім виконавчих комітетів районних рад в містах.

Староста на відміну від депутатів відповідних рад не є виборною посадою, хоча він і є особою яка представляє сіла та/або селища.

Через те що старостинські округи, утворюються по за межами міст та є переважно сільськими/селищними утвореннями, і вони не перетинаються з районами міст, їх можна розмістити на тому ж самому щаблі адміністративної ієрархії що й райони в містах та застосовувати до них admin_level=10.

Показати можна звісно все що завгодно, головне щоб це мало сенс та мало чітку приналежність та стосувалось відповідного об’єкта в даних ОСМ. А не так, що говоримо про громаду, а посилаємось на місто, селище, село чи навпаки.

Тут треба уточнити про які населені пункти йдеться.

Бо в старих, назвемо їх, практиках населені пункти, всі без розбору радили відносити до 9-го рівня і виходила рекурсія, коли, наприклад, місто Харків (вся території міста) мало admin_level=6, в той самий час само місто було позначено як admin_level=9 та й на додачу включалось до складу одного із районів міста, який було позначено admin_level=7. Насправді місто не може входити до складу району міста, який сам є частиною міста та підпорядковуються міській раді - районна рада не може бути над міською радою ;). Це, однозначно була помилкова практика і такого в нових правилах треба позбутись.

Означають межу населеного пункта.

boundary=administrative


Це не так, вони можуть перетинатися з районами міст.

В старих практиках місто (1) могло входити до складу района міста (2), тому що місто (1) - це населений пункт, а район міста (2) це частина АТО міста обласного підпорядкування, яке могло та включало інши населені пункти (дивиться КОАТУУ за пошуковим запитом “МІСТА, ПІДПОРЯДКОВАНІ … МІСЬКРАДІ”, “СЕЛИЩА МІСЬКОГО ТИПУ, ПІДПОРЯДКОВАНІ … МІСЬКРАДІ”, “НАСЕЛЕНІ ПУНКТИ, ПІДПОРЯДКОВАНІ … МІСЬКРАДІ”, “СЕЛА, ПІДПОРЯДКОВАНІ … МІСЬКРАДІ”).
У Харкові (як у місті обласного підпорядкування) не було інших населених пунктів у підпорядкуванні, але вони були у інших містах, а зараз у міськтергромадах. Тому орієнтуватися виключно на Харків не є добрим рішенням.

Mazda05, мені здається що я трохи зрозумів вашу точку зору. У вашій схемі номери admin_level не означають підпорядкованість. Тому що окремій районній у місті раді не може бути підпорядкована територія всього міста. А у вас так і виходить: район міста (8) » все місто (10).

Вкладеність територій номери admin_level у вас також не означають: райони міста (8) покривають все місто (10). За логікою мало б бути навпаки.

Але ж міськраді, а не районній у місті раді. Та й після реформи це вже не так важливо, тому що міськрада зараз відповідає за всю територію міської громади.

Ви знову плутаєте район міста в межах населеного пункту-адміністративного центру і район міста міської територіальної громади.
Район міста міської територіальної громади може включати інші населені пункти та старостинські округи в повному обсязі.

Є і міськраді, і районній у місті раді. Дивиться КОАТУУ детальніше

Mazda05
Досить важко зрозуміти вашу ідею коли ви озвучуєте лише частину ваших думок. Можна попросити вас робити це в розгорнутому вигляді, будь ласка.

Все, що я написав вище, основане на положеннях Закону Про місцеве самоврядування в Україні, на який ви самі давали посилання. Тож давайте вже виходити саме з нього і не перескакувати не те як було.

Де в законі сказано, що

?

Усім привіт!
Мене звати Марія і я працюю в українській ІТ-компанії та займаюсь парсером українських адрес з відкритих реєстрів.

Наприклад, маючи рядок “Україна, 02175, місто Київ, ВУЛИЦЯ ХАРКІВСЬКЕ ШОСЕ, будинок 121/3” парсер видає результат:
країна: “Україна”,
індекс: “02175”,
тип міста: “місто”,
назва міста: “Київ”,
вулиця: “вулиця Харківське Шосе”,
номер будинку: “121/3”

Даний приклад є одним з найлегших. Насправді ж там трапляються дуже складні адреси + оскільки ніякої структури у записі даних в реєстр немає, то регулярні вирази не працюють достатньо добре для вирішення цієї задачі і я використовую машинне навчання.

Але ми б хотіли використовувати дані також з OSM. А для цього необхідне розуміння структури даних в OSM (admin_level).
Я знайшла на вікі їх опис:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dadministrative#3.E2.80.9311_admin_level_values_for_specific_countries

Але бачу, що тут ще йде активне обговорення структури.

Скажіть, будь ласка, чи варіант з вікіпедії ще не затверджений та буде змінюватись?

Може ви неуважно читали, але про міста та міські громади тут немає жодної згадки.

Покажіть де написано що вони можуть перетинатись?

Доброго дня, Марія.

Те що зараз є у вікі ОСМ на жаль не відображає поточного стану речей. В цій гілці зараз триває обговорення як же позначити новий адміністративно-територіальний устрій. Поки що, як можна бачити, у спільноти немає єдиного бачення на те як це робити. Якщо у вас є якісь думки з цього приводу було б добре їх почути. (Так би мовити, погляд людини зі сторони)

Я вже ж схиляюсь до того, що громади краще позначати admin_level=7, оскільки зараз громади стали набагато більшими, тому логічніше, щоб рендерились з вищим admin_level. Стосовно старостинських округів, то зараз нинішній закон не передбачає їх створення, можуть лише просто призначати старост, це позиція Міністерства РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ. Цілком можливо, що скоро внесуть зміни і старостинські округи розмежують і цілком можливо вони будуть відмінні від районів у місті, тому думаю краще для районнів у місті admin_level=9, а там побачимо, що буде із старостинськими округами може їх також admin_level=9, а можливо треба буде admin_level=10

Відповідь Мінрегіон
https://docs.google.com/document/d/1UCOLpOixAEVKukce1S2q9rSj7LoUCnLNn0i1_7hy6u0/edit?usp=sharing

Піраміда адміністративного устрою в Україні має у свої основі територіальні громади та державні території (напр. Дністровський лиман, Куяльницький лиман, Чорнобильська Зона Відчуження та інші). Громади можуть утворюватись як в межах одного села, селища чи міста, так і бути об’єднанням кількох населених пунктів з єдиним адміністративним центром.

Громади входять до складів районів, а райони до складу відповідних областей.

Якщо ми говоримо про адміністративний поділ, то ми маємо тут на увазі яким чином відбувається керування (адміністрування) територіям. Згідно зі статтею 6 Конституції України

Також Конституція гарантує місцеве самоврядування.

Законодавчим органом на рівні громад є представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Ради громад утворюють власні виконавчі органи, які наділяються повноваженнями втілювати рішення ухвалені радами. Таким чином на місцевому рівні відбувається поділ влади на законодавчу та виконавчу. Влада громад поширюється, очевидно, тільки на території, які входять до складу громади.

Громади разом з державними територіями, в межах районів до яких вони ходять, утворюють нерозривне полотно без перекриття між собою.

Одна ділянка не може одночасно входити до складу двох громад!

Громади можуть мати анклави/ексклави, коли ділянка однієї громади повністю оточена територією іншої громади (інших громад). Так само в середині районів можуть бути ексклави інших районів. Так, наприклад, Миргородський район Полтавської області має анклав в середині Лубенського району. Місто Славутич є анклавом в середині Чернігівської області, та входить до складу Київської області, а селище Коцюбинське є анклавом Бучанського району Київської області в місті Києві. (відповідно до інформації з https://atu.decentralization.gov.ua/#mapa))

Кордони та території це два неподільних терміни, які один без одного не мають сенсу. Кордон визначає межу території, а територія визначається своїми межами.

З яких елементів складається адміністративні межі (території).

Земля та водні ресурси (прибережний шельф та акваторія навколо нього) є територією на який поширюється суверенітет України.

Державний кордон - територія України

Державний кордон України складається з ділянок на суходолі та ділянок що проходять по території Азовського та Чорного морів відповідно до міжнародно визнаних меж. Територія України, окреслена лінією державного кордону в ОСМ представлена мультиполігоном, який позначається відповідно теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=2.

Також саму лінію кордону між державами або морського кордону (можна, але необов’язково), позначити тегами boundary=administrartive + admin_level=2 + border_type=territorial

Територія та межі областей

Межі областей позначаються лініями, які об’єднуються у зв’язки type=boundary, для кожної області відповідно, які представляють територію області та позначаються теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=4.

Окремо теґувати лінії меж областей не обов’язково, але у разі потреби можна додати теґи boundary=administrartive + admin_level=4, теґ border_type=territorial не використовується, якщо відрізок межі області також є відрізком державного кордону значення теґу admin_level=2 залишається без змін.

Територія та межі районів

Межі районів позначаються лініями, які об’єднуються у зв’язки type=boundary, для кожного району відповідно, які представляють територію району та позначаються теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=6.

Окремо теґувати лінії меж районів не обов’язково, але у разі потреби можна додати теґи boundary=administrartive + admin_level=6, теґ border_type=territorial не використовується, якщо відрізок межі району також є відрізком межі області значення теґу admin_level=4 залишається без змін.

Територія та межі громад

Межі громад позначаються лініями, які об’єднуються у зв’язки type=boundary, для кожної громади відповідно, які представляють територію громади та позначаються теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=8.

Окремо теґувати лінії меж громад не обов’язково, але у разі потреби можна додати теґи boundary=administrartive + admin_level=8, теґ border_type=territorial не використовується, якщо відрізок межі громади також є відрізком межі району значення теґу admin_level=6 залишається без змін.

В містах з поділом на райони

Межі районів позначаються лініями, які об’єднуються у зв’язки type=boundary, для кожного району відповідно, які представляють територію району та позначаються теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=10.

Старостинські округи

Межі старостинських округів позначаються лініями, які об’єднуються у зв’язки type=boundary, для кожного округу відповідно, які представляють його територію та позначаються теґами:

  • type=boundary + boundary=administrartive + admin_level=10.

Зовнішнім контурам територій у зв’язку type=boundary призначається роль outer, внутрішнім - inner.

Пропонується проводити межі прибережних областей, районів, громад по межі берегової лінії (natural=coastline) та не виключати морські ділянки до складу прилеглих до них адміністративних одиниць; морські території відносити тільки до складу території України.