Ostatnio zająłem się tymi terenami w OSM, ale z racji, że nawet Ortofoto Geopozu z 2018 z prześwitującymi drzewami nie jest idealne, a ja bywam w tamtych okolicach tylko od czasu do czasu, to proszę o ew. poprawki (ew. korekta ścieżek, dodanie brakujących ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych/ map itd.)
Ostatnio natknąłem się na przygotowany przez Geopoz zbiór danych o placach zabaw i boiskach sportowych. Zawiera odpowiednio 1269 i 1013 obiektów, (w tym wiele ukrytych na dziedzińcach) wraz z informacją o dostępności i właścicielu.
Dane są wrzucone w maproulette:
Place zabaw: https://maproulette.org/browse/challenges/15321
Place sportowe: https://maproulette.org/browse/challenges/15322
Tak, możemy kopiować, było o tym niedawno w sąsiednim wątku.
Zarząd Stowarzyszenia dostał w tym zakresie potwierdzenie mailowe od Michała Michałowskiego, kierownika Działu Rozwoju i Wdrożeń SIP Geopoz.
Informacje są udostępniane jako dane publiczne.
O, jak można kopiować to największego problemu nie ma (pisałem o tym bo nie pamiętałem o tym konkretnym pozwoleniu a na wycofywanie importów schodzi więcej czasu niż na ich zrobione).
Ale dalej warto się zapytać przed wrzuceniem na MR zadania typu “kopiujcie z tego”
Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.
Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty
2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku
Około miesiąca temu ukończyłem uzupełnianie i przeglądanie poznańskich adresów po dawnych importach usuwając przy tym stosy dubli, poprawiając lokalizację punktów adresowych a przy okazji także obrysy budynków. Zasadniczo na koniec listopada 2020 nie było w Poznaniu braków adresowych w stosunku do bazy PRG.
Poznań wygląda fajnie. Jedyne do czego się przyczepię to tagowanie pod render - chodniki i ddr jako place, tłuczeń pod torami jako rumowisko skalne i słupy sieci trakcyjnej jako słupy linii średniego napięcia. Np. w tym miejscu są te trzy błędy - https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41325/16.95772
Kiedyś ktoś pozamieniał nazwy poznańskich parków ucinając z nich imiona, np. z “Park Fryderyka Chopina” na “Park Chopina”. Co o tym myślicie? Czy była gdzieś na forum dyskutowana kwestia poprawnego tagowania tego typu obiektów?
Tak, to jest jedyny wyjątek jaki znam. Podchodzę do sprawy pragmatycznie - jest wiele osób zajmujący się jezdniami i choć to jest niezgodne z definicją, to trzeba by było solidnie się nad tym zastanowić i przygotować systemowo do takiej rewolucji, a nie poprawiać ulicę po ulicy. W przypadku pozostałych obiektów nie wymaga to żadnej rewolucji.
Wiem, że aktualna pogoda nie zachęca do przejażdżek rowerem, a stacje z rowerami miejskimi w Poznaniu są teraz nieaktywne, ale może ktoś zechciałby zająć się zaktualizowaniem mapy pod tym względem, tj. zmapowaniem brakujących punktów oraz dodaniem ich wszystkich do załączonej relacji.
Aktualizacja stacji PRM na tę chwilę: dodane lokalizacje + aktualizacja relacji.
Aktualizacja [ref] w trakcie.
Dwie stacje są oznaczone jako nieaktywne [disused:amenity] w związku z remontami - do weryfikacji, czy to aktualne.