Do Poznaniaków i okolicy :-)

Praca nad reformą administracyjną kraju idzie pełną parą :wink: https://i.imgur.com/x2fevxE.jpg

Cześć, spojrzycie na adresację tych bloków - czy adresy bez liter są potrzebne?
https://www.openstreetmap.org/note/2217357

Hej!
Funkcjonują adresy zarówno bez litery (dla całego bloku) jak i z literą (dla poszczególnych klatek) .
Te z bez litery przeniosłem z węzła na obrys całego bloku, to powinno załatwić sprawę.

Prośba do osób które często odwiedzają Dębinę:

Ostatnio zająłem się tymi terenami w OSM, ale z racji, że nawet Ortofoto Geopozu z 2018 z prześwitującymi drzewami nie jest idealne, a ja bywam w tamtych okolicach tylko od czasu do czasu, to proszę o ew. poprawki (ew. korekta ścieżek, dodanie brakujących ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych/ map itd.) :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/#map=15/52.3729/16.9259

To moje strony więc z chęcią zerknę i co będę wiedziała to uzupełnię od razu, a czego się nie da to przy najbliższej okazji.

Ostatnio natknąłem się na przygotowany przez Geopoz zbiór danych o placach zabaw i boiskach sportowych. Zawiera odpowiednio 1269 i 1013 obiektów, (w tym wiele ukrytych na dziedzińcach) wraz z informacją o dostępności i właścicielu.
Dane są wrzucone w maproulette:
Place zabaw: https://maproulette.org/browse/challenges/15321
Place sportowe: https://maproulette.org/browse/challenges/15322

Dane źródłowe: https://gist.github.com/kasmar00/ece4a00ac05f934d33d37b4c5fa8868e

Nie usuwałem z maproulette obiektów już istniejących w OSM, ze względu na dodatkowe dane o dostępności, czasie otwarcia itp.

“przygotowany przez Geopoz zbiór danych” - na jakiej licencji są te dane? Czy jesteś pewien że można je kopiować?

Patrz też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines - powinieneś się najpierw zapytać czy można kopiować, potem zacząć kopiowanie

Tak, możemy kopiować, było o tym niedawno w sąsiednim wątku.
Zarząd Stowarzyszenia dostał w tym zakresie potwierdzenie mailowe od Michała Michałowskiego, kierownika Działu Rozwoju i Wdrożeń SIP Geopoz.
Informacje są udostępniane jako dane publiczne.

O, jak można kopiować to największego problemu nie ma (pisałem o tym bo nie pamiętałem o tym konkretnym pozwoleniu a na wycofywanie importów schodzi więcej czasu niż na ich zrobione).

Ale dalej warto się zapytać przed wrzuceniem na MR zadania typu “kopiujcie z tego”

Najwyższy czas na pochwalenie się, co udało się zmapować w nieszczęsnym 2020 roku :slight_smile:

No to po kolei:

Kończący się dziś rok zacząłem od mapowania kilku-kilkunastu niezwiązanych ze sobą miejsc w Poznaniu, które z różnych powodów znalazły się na mojej liście do zrobienia. Były to m.in. kwartały wzdłuż ul. Roosevelta pomiędzy ul. Dąbrowskiego, a ul. Bukowską; Kampus Morasko (część zachodnia i część wschodnia) oraz miejsce, które odegrało w tym roku w życiu Poznania i Wielkopolski bardzo wielką rolę, czyli szpital na os. Rusa.

Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.

Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty :slight_smile:

Potem przyszedł czas na poznańskie place i skwery. Było tego naprawdę sporo, ale z racji, że są to z natury bardzo drobne obszary to wymienię tylko te ciekawsze: plac Asnyka; plac Skłodowskiej-Curie; skwer Kurczewskiego i skwer Policji Państwowej II RP.

Latem skupiłem się na terenach rekreacyjnych, które sam wówczas często odwiedzałem: lasy pomiędzy Antoninkiem, a Kobylepolem (przy okazji zrobiłem też loftowe Osiedle Warzelnia); Dębina; Rusałka i Strzeszynek.

Następnie zająłem się poznańskimi parkami, nad czym nadal pracuję. Do tej pory udało się zmapować m.in. parki Czarneckiego; na os. Chrobrego; Kasprowicza; Jasińskiego i Sołacki.

2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku :slight_smile:

Około miesiąca temu ukończyłem uzupełnianie i przeglądanie poznańskich adresów po dawnych importach usuwając przy tym stosy dubli, poprawiając lokalizację punktów adresowych a przy okazji także obrysy budynków. Zasadniczo na koniec listopada 2020 nie było w Poznaniu braków adresowych w stosunku do bazy PRG. :slight_smile:

Poznań wygląda fajnie. Jedyne do czego się przyczepię to tagowanie pod render - chodniki i ddr jako place, tłuczeń pod torami jako rumowisko skalne i słupy sieci trakcyjnej jako słupy linii średniego napięcia. Np. w tym miejscu są te trzy błędy - https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41325/16.95772

Kiedyś ktoś pozamieniał nazwy poznańskich parków ucinając z nich imiona, np. z “Park Fryderyka Chopina” na “Park Chopina”. Co o tym myślicie? Czy była gdzieś na forum dyskutowana kwestia poprawnego tagowania tego typu obiektów?

Ciekawe, w Warszawie też był taki epizod.

We Wrocławiu również był pewien spór dotyczący nazewnictwa parku :wink:

kocio skracał nazwy, nie tylko w Poznaniu, jego zapytaj. Ja jestem za nazwami z imieniem, nie samym nazwiskiem.

To proste - nazwy w polu name mają być powszechne, a takie oficjalne trafiają do odpowiedniego tagu (official_name).

No tak, ale z drugiej strony z ulicami tak nie robimy, a tryb nadawania tych nazw jest taki sam.

Tak, to jest jedyny wyjątek jaki znam. Podchodzę do sprawy pragmatycznie - jest wiele osób zajmujący się jezdniami i choć to jest niezgodne z definicją, to trzeba by było solidnie się nad tym zastanowić i przygotować systemowo do takiej rewolucji, a nie poprawiać ulicę po ulicy. W przypadku pozostałych obiektów nie wymaga to żadnej rewolucji.

Wiem, że aktualna pogoda nie zachęca do przejażdżek rowerem, a stacje z rowerami miejskimi w Poznaniu są teraz nieaktywne, ale może ktoś zechciałby zająć się zaktualizowaniem mapy pod tym względem, tj. zmapowaniem brakujących punktów oraz dodaniem ich wszystkich do załączonej relacji.

https://poznanskirower.pl/mapa-stacji/
https://www.openstreetmap.org/relation/4814700