Prośba o import adresów

https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.89/53.425785/14.553919
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.73/53.4818056/14.5405483
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.12/53.394031/14.526674

Sprawę rozbieżności zapisu adresów oficyn zgłosiłem poprzez geoportal.gov.pl. Na razie nie wysłałem zgłoszenia przez SIP miasta, ponieważ mam wrażenie, że nikt ich nie obsługuje :/. Kiedyś zgłosiłem tam sprawę szczecińskich adresów na terenie sąsiedniej gminy, ale do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi, a te adresy nadal tam wiszą (o dziwno nie ma ich w PRG!)…


Jeszcze małe sprostowanie, odnośnie lokalizacji adresów między SIP-em a PRG: po dokładniejszym sprawdzeniu zobaczyłem, że adresy nadal nie pokrywają się dokładnie. Jednak mam wrażenie, że od czasu nowego SIP-u różnica odległości jest mniejsza (chyba nadal nie ma pełnej synchronizacji z PRG i adresy są dodawane osobno do dwóch baz [?]). Jako ciekawostkę można wspomnieć, że automatyczną synchronizację z PRG oferują np. SIP-y w *e-mapa.net (iMPA).

W Poznaniu podobnie:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.13/52.398731/16.948855
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=16.25/52.415167/16.951346

Warszawa:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=16.62/52.193287/20.867434

I jeszcze raz Szczecin:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.38/53.414848/14.547314

Może lepiej było by schodzić stopniowo co 10 metrów i sprawdzać jaki to ma efekt? Zatem skoro było 50 to proponuję 40 metrów.

Sprawdziłem linki i w każdym przypadku wychodzi ponad 15 metrów od numerku na mapie (który zakładam jest w miejscu centroidu budynku) do punktu.
http://ttomasz.owncube.com/index.php/s/DW5AQs64zyZ9dkB

Normalnie takie przypadki wyłapałaby zasada: “adres się zgadza i jest w odległości 150 m”, ale tutaj właśnie wchodzi to o czym wcześniej wspominałem… adres w osm nie ma tagu ani addr:city ani addr:place, jest tylko podana ulica i numer. Tak więc przy porównaniu “Szczecin plac Orła Białeg 2” z “plac Orła Białego 2” komputer stwierdza, że to nie jest to samo. Ja się z takim schematem adresowym do mapowania nie zgadzam, ale wiki dopuszcza.

Co do zgłaszania nie wiem jak ludzie z GUGiK (geoportal) to traktują, kiedyś byli raczej oporni w samodzielnych interwencjach i odsyłali do gmin, które te dane tworzą. Nie wiem jak gmina obsługuje zgłoszenia w SIP, ale można po prostu wysłać im też pytanie mailem, albo jako pismo ogólne w ePUAP.

Poznań:
św. Rocha vs świętego Rocha i druga ulica podobnie, to jest do rozwiązania gdybym kiedyś znalazł czas i motywację do zrobienia: https://github.com/openstreetmap-polska/gugik2osm/issues/12

Warszawa:
Jana Onufrego Zagłoby vs Zagłoby (kod teryt 25353)

Szczecin:
odległość > 15m no i nie ma tagu addr:city, więc adresy się nie spasowują

Może rozwiązaniem byłoby pominięcie weryfikacji addr:city i addr:place (lub tylko addr:city) dla warunku “adres się zgadza i jest w odległości 150 m”?
Wydaje mi się, że bardzo rzadko nazwa miejscowości byłaby niezgodna z adresem z PRG; chyba większość różnic występuje w przypadku numerów domów i nazw ulic. W przypadku zmiany granic jakiejś miejscowości powinno się raczej przeprowadzić kompleksowy import, niż dodać tylko nowe adresy korzystając z tej strony.

Można też zwiększyć warunek odległości między punktem z PRG a punktem/centroidem z OSM. Przychylam się też do propozycji @szydzio, że najpierw może warto spróbować z różnicą odległości w postaci 40 m, którą w zależności od efektów będzie można później dalej zmniejszać/zwiększać.

Ostatnią opcją byłoby masowe dodanie addr:city do wszystkich adresów w Szczecinie, jednak uważam, że nie jest to konieczne - wszystkie wyszukiwarki i nawigacje korzystające z OSM, z którymi miałem styczność, bez problemu rozpoznają miasto w adresie na podstawie granic.

Zobaczymy co i kiedy odpiszą… Jeśli skierują do gminy, to napiszę maila. Jeśli nic z tego wszystkiego nie wyjdzie, to chyba będzie trzeba kompletnie zignorować braki w oficynach :laughing: W Szczecinie raczej ich brakuje (kiedyś zostały zaimportowane wszystkie adresy bezpośrednio z miejskiego SIP-u), a nowych chyba już nie przybywa. Nie zauważyłem, aby w innych miastach stosowano takie oznaczenie.

OF w adresach na pewno jest jeszcze stosowane w Jeleniej Górze + Legnicy.

Oho, dzięki za przykłady! Szukałem w największych miastach, a okazuje się że OF’y są także w tych mniejszych :wink:
Przy okazji wychodzi na to, że zapis (z PRG) [numer]-oficyna, itp. nie występują w dużej ilości poza Szczecinem. W Jeleniej Górze wyłapałem tylko zapis [numer]OF, natomiast w Legnicy znalazłem jeden adres “7-7OFICYNA”, reszta ma standardowe (?) [numer]OF.

Swoją drogą, za najbardziej poprawny zapis uważam ten, ze szczecińskiego SIP-u ([numer]-OF i [numer]-OFOF), ponieważ zapis bez odstępu może sugerować, że jest to adres typu [numer]AB, [numer]XY, itd. Gdzieś widziałem całe osiedle domków z adresami tego typu. https://www.openstreetmap.org/#map=18/54.12664/16.16592 - na szybko znalazłem taki, mało “hardcorowy” przykład :stuck_out_tongue:

Z miastami nie byłoby może problemu, ale trzeba by sprawdzić jak z wsiami gdzie nie ma ulic i może być trochę przypadków, gdzie takie same numery są blisko tylko że w oddzielnych wsiach/koloniach/przysiółkach.

Zapis bez addr:city/place utrudnia korzystanie z danych wszystkim ludziom, którzy nie wpisują tego w Nominatim tylko chcą pobrać dane z bazy/plików/api.

Zresztą poprawcie mnie jak się mylę, ale granice przestrzenne miejscowości nie są jakoś dobrze prawnie określone w Polsce, poza miastami które jednocześnie są gminami i można skorzystać z obrysu gminy. W BDOT10k jest warstwa ADMS, która niby to zawiera, ale ostatnim razem jak kilka lat temu na nią patrzyłem to była trochę dziurawa. Więc ja nie wiem skąd w OSM te granice miejscowości są i pytanie ile miejscowości je ma, a ile nie ma.

Co do miejscowości mających adresy z oficynami to na szybko wyszło mi, że w PRG miejscowości gdzie są jakieś numery porządkowe kończące się na “of” to:
simc | msc
---------±---------------
0005167 | Łomianki Dolne
0935802 | Jelenia Góra
0945380 | Zabrze
0954047 | Legnica
0965016 | Opole
0977278 | Słupsk
0977373 | Lębork
0987213 | Oleśnica
0987331 | Strzelin

a miejscowości z numerem porządkowym zawierającym “oficyn” to:
simc | msc
---------±---------
0954047 | Legnica
0977976 | Szczecin

Nie wiem, ale ulica się źle dopasowała przy czyszczeniu PRG.

Z obrazków ciężko mi to potem znaleźć, ale pierwszy wygląda na odległość, a drugi na to że numer 6 był przypisany do budynku i wcześniej to wycinało wszystkie adresy w pobliżu tego budynku.

Wszystkie miasta mają zdefiniowane granice. W przypadku gmin wiejsko-miejskich jest dostępny podział na część miejską i wiejską.
Problem z granicami występuje przy wsiach.

Czyli przy ponad 82% miejscowości w Polsce.

Niestety Nominatim ma tendencję do „gubienia się” przy obiektach położonych blisko granicy relacji co wynika z aproksymacji jaką Nominatim stosuje do określania adresów.
Tutaj przykłady ze Szczecina które mimo zawierania się w obrębie relacji są przez Nominatim przyporządkowywane do innych miejscowości.

Koniec końców Nominatim daje rady je jednak odnaleźć (choć np. Photon w przypadku pierwszych 2 adresów się poddaje) ale bez addr:city może IMHO powstać u użytkowników wątpliwość która miejscowość jest właściwa.
Inną kwestią są też nieprawidłowo wyrysowane granice. Często spotykam niestety sytuacje, w których nawet gminy są wyrysowane (miejscami sporo) niedokładnie i „łapią” miejscowości z ościennych gmin.
Dlatego uważam, że addr:city/addr:place nawet w przypadku wyrysowanych granic nie jest redundantne i zawsze je uzupełniam jeśli są takie braki.

+1

Wychodzi na to, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dodanie addr:city do adresów w granicach Szczecina lub zignorowanie tego tagu przy weryfikacji braków w adresacji.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze argumenty, przychylam się jednak do dodania tagów addr:city. Przy okazji można by uzupełnić kody pocztowe, aby była przy tym jeszcze jakaś wartość dodana :slight_smile: Nie jestem specem od masowych edycji, więc musiałby to zrobić ktoś inny.

A zdarza się, że ulica lub adres należą do miejscowości B, a leżą w miejscowości A. Dlatego moim zdaniem trzeba podawać addr:city lub addr:place w każdym adresie.

+2

addr:city można po prostu dodać. Z addr:postcode już nie jest tak łatwo.

Było dobrze, przed wprowadzeniem zmian na https://budynki.openstreetmap.org.pl/ miałem zaimportowane wszystkie adresy miasteczka, okolicy i kilku innych pobliskich miast. Teraz w okolicy dziesiątki adresów, które już są w OSM.

Ale są w złych miejscach :slight_smile:

Przy okazji: dlaczego na https://budynki.openstreetmap.org.pl wszystkie numery mają zawsze duże litery, jak na tym obrazku? Tak jest w PRG?

No są trochę w złych miejscach, ale kto będzie teraz siedzieć i to sprawdzać. Wcześniej te dane były gotowe od razu do importu.

Na tym przecież polega import?
Jeśli takich adresów nie jest dużo np. 100-200 lub kilkaset, to można spokojnie je zaznaczyć i dodać do listy w JOSM-owym pluginie todo. Potem każdy odhaczyć.

Po co tak utrudniać życie? Było dobrze, to trzeba było popsuć…

Jak mogło być dobrze, skoro numer 72b jest pomiędzy dwoma budynkami bez adresów? Skąd użytkownik danych OSM ma wiedzieć, którego budynku on dotyczy?

Dodane:
https://www.openstreetmap.org/node/2934907502

Dodane2:
W tym mieście jest chaos adresowy, a nie “było dobrze”.