Droga gruntowa czasami zamknięta

Pierwszy raz z czymś takim się spotkałem:
Dziś potrzebowałem dojechać samochodem w miejsce znajdujące się przy drodze gruntowej łączącej 2 drogi asfaltowe. Zacząłem od strony na której natrafiłem na rozpięte w poprzek drogi druty ze szmatkami (żeby były widoczne) ograniczające koniom przejście między dostępnymi dla nich terenami po obu stronach tej drogi - druty były zamocowane tak, że nie zauważyłem łatwego sposobu ich rozpięcia, więc pojechałem naokoło wracając do miejscowości w której drogi asfaltowe się łączyły.
Czy takie miejsce można jakoś sensownie oznaczyć na mapie?

Podaj lokalizację tego problemu, ponieważ drogi z zasady tworzą sieć, więc teoretyczne rozpatrywanie dróg, ścieżek w oderwaniu od sieci drogowej okolicy mija się z celem.

Biorąc pod uwagę, przedstawione przez ciebie szczątkowe informacje zrobiłbym prawdopodobnie tak:
Jeśli to chwilowa blokada i nie ma innych oznaczeń w terenie to nic bym nie zmieniał.
Jeśli natomiast podejrzewałbym, że to jest droga na terenie prywatnym i właściciel dodatkowo w pewnych przypadkach może sobie nie życzyć, lub nie życzy sobie ruchu, parkowania obcych aut (dodając swoje prywatne oznaczenie w przypadku braku zgody na znak B-2) to dodałbym właściwe oznaczenie (w razie potrzeby) rozpatrując inwidualnie ruch pieszy, rowerowy i samochodowy (w razie potrzeby).

Z opisu brzmi to jak access=permissive

Nie, z opisu brzmi to jak access=private.

Ja zrozumiałem, że przegroda jest dla koni i każdy może przejść, byle zamknął za sobą.
Skłaniałbym się więc ku access=permissive.

Ja z kolei zrozumiałem że to bardzo tymczasowa przegroda i normalnie da się tam przejść.

“Dziś potrzebowałem dojechać samochodem”
“natrafiłem na rozpięte w poprzek drogi druty ze szmatkami (żeby były widoczne)”
“nie zauważyłem łatwego sposobu ich rozpięcia, więc pojechałem naokoło wracając do miejscowości w której drogi asfaltowe się łączyły.”

Przegroda jest taka, że samochodem nie da się przejechać i nie wygląda na przystosowaną do ciągłego rozpinania i zapinania.
Skoro samochodem nie można to i rowerem się nie da (chyba że rowerzysta uda pieszego).
Pieszo się zapewne da - pod drutem, ale pojawia się pytanie, czy to na pewno bezpieczne i czy właściciel terenu na pewno nic nie miałby przeciwko temu - skoro zagrodził przejście.

W OSM bezpieczny sposób zmapowania tego to access=private. Możnaby rozważyć dodanie foot=permissive, ale dla tego trzeba by mieć jednak jakąś podstawę.

Autor wątku w ogóle nie wspominał o tym, czy przeszkoda jest stała czy tymczasowa ani czy był tam pierwszy raz czy kolejny :wink:

No przepraszam za nadmierne rozpędzenie się. Może poplątało mi się z bardzo podobnym wątkiem na liście mejlowej…

Jeśli to trwała bariera lub częsta to access=private jest zdecydowanie lepsze (+foot=permissive jeśli są podstawy).