JOSM - różne sprawy, porady

Jak się robi ten łuk? Jakimś skrótem?

Łuk zdaje się jest w pluginie Utilsplugin2.

Po włączeniu podkładu Ortofoto WMTS domyślny podkład OSM Carto jest dziwnie skalowany, przez co krawędzie są strasznie poszarpane.

JOSM w sieci z UTM+deszyfracja SSL

Tak trochę z własnego wyboru na dłużej będę w sieci gdzie ruch jest filtrowany z deszyfracją SSL (edukacyjna sieć OSE).
Po zainstalowaniu certyfikatu przeglądarki nie mają problemów, natomiast JOSM wywalił się przy komunikacji z api.openstreetmap.org:

PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target

Domyślam się, że srodowisko JAVA potrzebuje oddzielnie skonfigurować certyfikat - tylko jak? Ktoś z tym już walczył?

Musisz zaimportować do Javy potrzebny certyfikat.
Służy do tego polecenie keytool. Certyfikat w formacie .cer

Dzięki, działa

https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/312279936-Nowe-miasta-od-2021-r—zmiany-na-mapie-administracyjnej-Polski.html

Szykują się zmiany jak co roku :slight_smile:

Podobno mamy zgodę na dostęp do prawie wszystkich danych z Geoportalu.
Można w takim razie dodać całą listę WMS’ow do JOSM abyśmy mogli sobie wybierać te które używamy.

Jakich konkretnie brakuje? Pomijając stare orto i nieaktualne topo.

Czy da sie w JOSM zrobic lustrzane obicie obiektu, lub linii?
Przydatne by to bylo przy blizniakach,lub jak obecnie, gdzie jedna czesc budynku jest oswietlona, a druga jest w cieniu i nie widac krawedzi, a wyglada, ze druga czesc dachu jest lustrzanym odbiciem.

https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Action/Mirror

Włączyłeś tryb zaawansowany?

Dzieki. Ten tryb experta za malo rzuca sie w oczy i nawet nie wiedzialem, ze takie cos jest.

Zdaje się, że Włodek na swoim streamie od razu zalecił jego włączenie :wink:

Podrzuc linka do tego streama, bo moze moje kolejne pytanie juz tam jest ;-), a chodzi mi o obrot obiektu o dany kat, najczesciej o 90 stopni.

A tak przy okazji. Po co wogole jest ten tryb zaawansowany. Poza kilkoma dodatkowymy narzedziami, nie zauwazylem tam nic ciekawego, chyba, ze gdzies glebiej w opcjach.

Chyba przy pobieraniu pokazuje się zakładka z dostępem do Overpass Turbo. I dostęp do większej ilości opcji.

Jak u was dziala josm? U mnie od kilku tygodni wywala sie i to dosc czesto, a czasami, to nawet na dzien dobry po uruchomieniu zawiesza sie i pomaga jedynie potraktowanie go killem. Mam wersje 17428, wiec wyglada na to, ze to najnowsza wersja.

Może masz za mało RAM przydzielone do JOSM a ładujesz kilka wtyczek, które go zapełniają?

U mnie działa bez problemu, co prawda, chwilę czekam aż się wszystko w nim załaduje ale nawet przy dużych edycjach i z podkładami rastrowymi nie mam z nim problemu. Odpalam z JOSM.jnlp ale wiem, że kiedyś ustawiałem większą ilość RAM w jakimś pliku konfiguracyjnym i teraz po starcie Java Launcher zajmuje mi 2.5GB RAM.

Mozliwe, bo ostatnio zainstalowalem kilka wtyczek do testow, ale nie pamietam, czy wczesniej tez sie wywalal, wiec ciezko stwierdzic, czy to moze byc ten problem.
A gdzie mozna to zmienic pod Linuksem? Uzywam wersji josm-tested.

Przypisanie większej ilości RAM (tutaj 4GB) np. z linii poleceń w terminalu :

java -Xmx4000M -jar *ścieżka* josm-tested.jar

Rozumiem, ze to tylko na obecna sesje, a nie na stale?
A daloby sie na stale?