Chyba się jednak pomyliłem - zasugerowałem się, że była “6” dla 6-kondygnacyjnego budynku i myśłałem, że to liczba kondygnacji i liczba metrów, bo te liczby pasowały do budynku Ale teraz patrzę na inne losowe miejsce i tam są już jakieś inne liczby. A “m” to przecież od “mieszkalny”. No trudno.
W niektórych gminach tak są budynki oznaczane “m1”, “m2” i to wtedy jest liczba kondygnacji.
Czy należy oznaczać skrzyżowanie jezdni z torem tramwajowym jako railway=level_crossing? Właśnie odkryłem railway=tram_level_crossing, ale nie wiem, czy zmieniać, jeśli ten drugi tag ma status ledwie proposed.
Nie, i ten temat był już nawet na forum poruszany.
Opis wskazuje, że ten tag jest pomyślany dla pewnego rodzaju połączeń dróg z torami tramwajowymi - tam, gdzie jest on wyróżniony barierkami, światłami czy znakami “uwaga tramwaj”. W takiej postaci taki tag mógłby być przydatny.
PKP to nie skrót, tylko skrótowiec, ale tu problem jest inny - wiele z tych dworców nie ma już w nazwie “PKP”. Więc zamiast np. “Dworzec PKP Wrocław Główny”, powinno być “Dworzec Wrocław Główny”. Ale trzeba sprawdzić jak jest na budynku napisane, w niektórych miejscach mogły zostać oznaczenia takie jak PKP czy PKS.
Rodzaj budynku to nie jest tag na POI.
Tak jak building=retail nie mówi o tym, że w środku jest sklep, może był, ale budynek nadal jest budką, w której może powstać kolejny sklep.
Czyli żeby wskazać, że budynek dworca obecnie pełni tę rolę, wypadałoby dodać takie building:use? A jeśli np. szkoła jest zmapowana jako osobny amenity=school i osobny building=school, to ten drugi obiekt też potrzebowałby building:use?
Czy highway=living_street można dawać tylko i wyłącznie, gdy jest znak strefy zamieszkania i ten znak “automatycznie” powoduje zmianę tagu drogi? Pytam, ponieważ w Skawinie porobiono fragmenty stref zamieszkania na drogach i po oznakowaniu ich jako highway=living_street kategorie dróg są strasznie niespójnie (patrz: https://www.openstreetmap.org/way/409242662 i https://www.openstreetmap.org/way/26625173)). Czy jest możliwe w tych przypadkach, np. oznaczyć fragment ulicy Batorego jako highway=residental, pomimo tego, że jest to droga w strefie zamieszkania?
Tak to kiedyś wymyśliliśmy i opisaliśmy. Aczkolwiek od tego czasu pojawiły się odcinki dróg w Polsce, gdzie ustawione znaki D-40 budzą wątpliwości co do kompetencji osób decydujących o takim oznakowaniu.
Ja w takich sytuacjach nie zmieniam wartości tagu highway, ale dodaję atrybut living_street=yes.
Nie widzę tam niespójności, na wielu osiedlach można spotkać mozaikę dróg ze znakami D-40 i bez tych znaków.
living_street i residential to są bardzo podobne kategorie, jaki byłby pożytek ze zignorowania tu oznakowania i wprowadzenia residential?
Strefa zamieszkania (living_street) ma nieco inne obwarowania niż droga lokalna (residential), bo np. parkowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach i oczywiście jest ograniczenie prędkości do 20km/h. Dodatkowo piesi mają na niej pierwszeństwo. Wg mnie to nawet dobrze, że rendering jest taki poszatkowany o ile otagowanie jest zgodne ze stanem faktycznym. Jak to mówią w wiki - nie tagujemy pod render
Podejrzane są wszelkie drogi oznaczone D-40 z dużym ruchem samochodowym z prędkościami bliższymi 40 km/h niż 20 km/h, na których piesi karnie trzymają się chodników lub pobocza. Często mają one formę wydzielonego odcinka D-40/D-41 z drogi wyższej kategorii, jak w powyższych przykładach.
Oraz “Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.” O tym wielu zapomina - dotyczy kierowców jak i zarządców dróg.