Prośba o import adresów

Nie każdy ma ambicję zmapowania całej Polski. Wielu chce tylko dopieścić swoją okolicę. Proponowane przeze mnie zmiany są właśnie dla takich osób.

Podzielam zdanie @tomczk żeby nie wyłączać tych warunków. Ewidentnych braków jest jeszcze na tyle sporo, że jest co robić.
Pojedyncze nie wychwycone braki zawsze można zmapować wprost z wms-ów a te warunki jednak dość dobrze zapobiegają dublowaniu adresów.

Wyjątkowo zgodzę się z marafem!
Może chociaż wyłączyć je na tydzień i zobaczyć jak działa, a potem wrócić do poprzedniego stanu?

A można te pojedyncze braki znaleźć automatycznie?

By ty zrobić, trzeba wiedzieć, gdzie taki brak jest. Ich znajdowanie to jedna z postawowych funkcji https://budynki.openstreetmap.org.pl.
A ręczne przeglądanie okolicy i porównywanie wizualne danych z osm z podkładem wms jest wykonalne tylko dla małych obszarów.

Tego właśnie nie widzę - nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której te dwa warunki eliminują duplikat.
Duplikaty eliminuje “taka sama nazwa miejscowości, ulicy i nr porządkowy oraz odległość geometrii do 150 metrów” (zakładam tu, że to też obejmuje adresy z pustą nazwą ulicy, czyli tylko z addr:place i addr:houseumber).

Jest jeszcze trzeci, wątpliwy warunek “odległość geometrii do 5 metrów”. Znam sytuacje, w którym ma sens, ale to są jednostkowe przypadki i dotyczą gmin z bałaganem w adresach.

Proszę pociągnąć nowe adresy dla Niemstowa w gminie Cieszanów. Z tego co widzę nie ma już numeracji przyporządkowanych do nazwy “Niemstów Osiedle” a jest sam Niemstów, i wiele numeracji uległo w rejonie zmianie
http://cieszanow.e-mapa.net/
https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.26181/23.04518

Chyba cominutowa aktualizacja padła :confused:

Nie, wszystko jest ok. Tak zawsze jest w sobotę, kiedy aktualizuje się baza. Zauważ że liczba w “kafle pozostałe do przetworzenia” cały czas spada. A trochę ich jest.

Przykłady problemów to sytuacje gdzie jest różnica między nazwą ulicy w TERYT (pomijając różne nazewnictwo ulic typu “Józefa Piłsudskiego” “Marszałka Józefa Piłsudskiego” “Marszałka Piłsudskiego” nie wspominając o skrótach to śmieszny przypadek znalazłem gdzie gmina nadała nazwę ulicy “LG Electronics” i nawet tak jest w uchwale gminy, ale w teryt z jakiegoś powodu wpisali to jako po prostu “LG”) i w OSM albo sytuacja kiedy ktoś ręcznie zmapował budynek i dodał do niego numer i ten budynek z numerem jest kawałek oddalony od ulicy, a w PRG punkt adresowy jest przy granicy działki czyli prawie przy samej ulicy.

Mogę zmniejszyć trochę zasięg “- taki sam numer porządkowy i odległość do 50 metrów” oraz przerobić jakoś “- punkt adresowy prg trafia w budynek osm lub jest w odległości maksymalnie 15 metrów od niego oraz ten budynek osm ma jakikolwiek numer porządkowy”, żeby np też sprawdzało czy jest taki sam numer porządkowy.

A no i jeszcze rzecz która mi wyszła na wstępnej wersji strony… połowa Świnoujścia albo Szczecina mi wyskakiwała jako nieuzupełniona pomimo, że w OSM adresy były. Po sprawdzeniu okazało się, że adresy mają tylko ulicę i numer porządkowy, a nie mają podanej miejscowości w tagach. Myślałem nawet, że to błąd który trzeba by poprawić, ale na wiki ktoś napisał, że jest to dopuszczalny sposób zapisu adresów (bez miejscowości), bo Nominatim i tak dopasuje i po co zapychać bazę tekstem. To chyba był nawet oryginalny powód dla którego dodałem tę regułę, że jak numer porządkowy się zgadza i jest lokalizacyjnie blisko to pewnie ten sam adres.

LG i LG Electronics to dwie różne ulice :slight_smile:
https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.0264/16.8894

A to mój błąd przepraszam :slight_smile:
Ale co ktoś myślał jak nazywał dwie ulice tak podobnie w jednej miejscowości…

Punkty adresowe w gminie Szemud uzupełnione - przybyło 701 punktów.

Widziałem, że te zmiany już wprowadziłeś w życie. W efekcie tego cały Szczecin został zasypany “fałszywymi brakami”.

  1. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że starsze adresy (z czasów poprzedniego SIP-u miasta) w PRG są często umieszczone nie na budynku, a np. przy brzegu działki. Na szczęście, w nowym SIP-ie w zasadzie wszystkie adresy są na budynkach, a te nowododane mają już identyczne położenie w PRG (zapewne poprzedni SIP nie był kompatybilny z EMUiA i adresy były dodawane osobno dla dwóch baz).
  2. Zauważyłem również, że pojawiły się “brakujące” adresy, gdy adres jest przypisany do dużego budynku (mimo tego, że numer i nazwa ulicy pokrywają się z PRG).
  3. Są także także “braki” w przypadku oficyn, ze względu na zapis adresu. W PRG zapis to [numer]-OFICYNA, [numer]-OFICYNY, [numer]-OFICYNAPRAWA i [numer]-OFICYNALEWA; natomiast w OSM i miejskim SIP’ie to [numer]-OF i [numer]-OFOF.

W związku z tym, może dobrym kompromisem byłaby odległość 25 metrów od punktu z PRG?
No i jeszcze trzeba coś zrobić z tymi oficynami… Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ o ile w przypadku -OFICYNA = -OF i -OFICYNY = -OFOF, to -OFICYNAPRAWA ≠ -OF i -OFICYNALEWA ≠ -OFOF → występuje to zamiennie (o ile położenie adresu z PRG jest prawidłowe).

Jestem otwarty na zmiany warunków używanych przez system :slight_smile: jeżeli kilka osób się zgodzi co do jakiejś wartości to przestawię.

Ad. 2
Jeżeli podasz mi konkretny przypadek to będę mógł sprawdzić co tam się stało, ale często jest tak, że adres jest jako punkt i w jednym źródle ten punkt jest np przy wejściu, a w innym na środku i dla większego budynku ta różnica może wynosić ponad 15 metrów.

Ad. 1, 3
No tutaj wydaje mi się, że gmina powinna sprawdzić, czy nie muszą poprawić tego w PRG. To gminy zasilają PRG. Czasami zdarza się, że w PRG zostaną jakieś stare obiekty z poprzednich importów, albo gmina po prostu nie robi importów do PRG przez lata i są tam stare dane.
SIP stanowi raczej źródło najbliższe obowiązującemu stanowi prawnemu, więc może oni te adresy oficyn pozmieniali tylko nie zrobili aktualizacji w PRG.

Może mógłbyś napisać do nich maila z prośbą o wyjaśnienie tych rozbieżności?
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5331443
http://geoportal.szczecin.pl:9090/gpt4/?permalink=29005599

https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.89/53.425785/14.553919
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.73/53.4818056/14.5405483
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.12/53.394031/14.526674

Sprawę rozbieżności zapisu adresów oficyn zgłosiłem poprzez geoportal.gov.pl. Na razie nie wysłałem zgłoszenia przez SIP miasta, ponieważ mam wrażenie, że nikt ich nie obsługuje :/. Kiedyś zgłosiłem tam sprawę szczecińskich adresów na terenie sąsiedniej gminy, ale do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi, a te adresy nadal tam wiszą (o dziwno nie ma ich w PRG!)…


Jeszcze małe sprostowanie, odnośnie lokalizacji adresów między SIP-em a PRG: po dokładniejszym sprawdzeniu zobaczyłem, że adresy nadal nie pokrywają się dokładnie. Jednak mam wrażenie, że od czasu nowego SIP-u różnica odległości jest mniejsza (chyba nadal nie ma pełnej synchronizacji z PRG i adresy są dodawane osobno do dwóch baz [?]). Jako ciekawostkę można wspomnieć, że automatyczną synchronizację z PRG oferują np. SIP-y w *e-mapa.net (iMPA).

W Poznaniu podobnie:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.13/52.398731/16.948855
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=16.25/52.415167/16.951346

Warszawa:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=16.62/52.193287/20.867434

I jeszcze raz Szczecin:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.38/53.414848/14.547314

Może lepiej było by schodzić stopniowo co 10 metrów i sprawdzać jaki to ma efekt? Zatem skoro było 50 to proponuję 40 metrów.

Sprawdziłem linki i w każdym przypadku wychodzi ponad 15 metrów od numerku na mapie (który zakładam jest w miejscu centroidu budynku) do punktu.
http://ttomasz.owncube.com/index.php/s/DW5AQs64zyZ9dkB

Normalnie takie przypadki wyłapałaby zasada: “adres się zgadza i jest w odległości 150 m”, ale tutaj właśnie wchodzi to o czym wcześniej wspominałem… adres w osm nie ma tagu ani addr:city ani addr:place, jest tylko podana ulica i numer. Tak więc przy porównaniu “Szczecin plac Orła Białeg 2” z “plac Orła Białego 2” komputer stwierdza, że to nie jest to samo. Ja się z takim schematem adresowym do mapowania nie zgadzam, ale wiki dopuszcza.

Co do zgłaszania nie wiem jak ludzie z GUGiK (geoportal) to traktują, kiedyś byli raczej oporni w samodzielnych interwencjach i odsyłali do gmin, które te dane tworzą. Nie wiem jak gmina obsługuje zgłoszenia w SIP, ale można po prostu wysłać im też pytanie mailem, albo jako pismo ogólne w ePUAP.

Poznań:
św. Rocha vs świętego Rocha i druga ulica podobnie, to jest do rozwiązania gdybym kiedyś znalazł czas i motywację do zrobienia: https://github.com/openstreetmap-polska/gugik2osm/issues/12

Warszawa:
Jana Onufrego Zagłoby vs Zagłoby (kod teryt 25353)

Szczecin:
odległość > 15m no i nie ma tagu addr:city, więc adresy się nie spasowują

Może rozwiązaniem byłoby pominięcie weryfikacji addr:city i addr:place (lub tylko addr:city) dla warunku “adres się zgadza i jest w odległości 150 m”?
Wydaje mi się, że bardzo rzadko nazwa miejscowości byłaby niezgodna z adresem z PRG; chyba większość różnic występuje w przypadku numerów domów i nazw ulic. W przypadku zmiany granic jakiejś miejscowości powinno się raczej przeprowadzić kompleksowy import, niż dodać tylko nowe adresy korzystając z tej strony.

Można też zwiększyć warunek odległości między punktem z PRG a punktem/centroidem z OSM. Przychylam się też do propozycji @szydzio, że najpierw może warto spróbować z różnicą odległości w postaci 40 m, którą w zależności od efektów będzie można później dalej zmniejszać/zwiększać.

Ostatnią opcją byłoby masowe dodanie addr:city do wszystkich adresów w Szczecinie, jednak uważam, że nie jest to konieczne - wszystkie wyszukiwarki i nawigacje korzystające z OSM, z którymi miałem styczność, bez problemu rozpoznają miasto w adresie na podstawie granic.

Zobaczymy co i kiedy odpiszą… Jeśli skierują do gminy, to napiszę maila. Jeśli nic z tego wszystkiego nie wyjdzie, to chyba będzie trzeba kompletnie zignorować braki w oficynach :laughing: W Szczecinie raczej ich brakuje (kiedyś zostały zaimportowane wszystkie adresy bezpośrednio z miejskiego SIP-u), a nowych chyba już nie przybywa. Nie zauważyłem, aby w innych miastach stosowano takie oznaczenie.

OF w adresach na pewno jest jeszcze stosowane w Jeleniej Górze + Legnicy.