Prośba o import adresów

Adresy w gminie Kłomnice uzupełnione.

Czy była by możliwość aktualizacji całej Gminy Niwiska woj. podkarpackie, powiat kolbuszowski - zaktualizować numery domów , na mapach są również nie aktualne ulice które nie istnieją jak również są przedłużone w inne miejscowości co nie powinno być. Oraz jeśli jest taka możliwość o naniesienie nowych budynków obrysów które są dostępne teraz w GUGiK żeby już gmina była aktualna - czy potrzeba jakieś dane do zaktualizowania rejestrów ?

Adresy w gminie Niwiska zaktualizowane - przybyło 42 punkty adresowe, 280 nieaktualnych po dawnych importach zostało usuniętych.

W porównaniu z bazą PRG zidentyfikowałem w gminie 4 takie „nadmiarowo nazwane” ulice, które poprawiłem.

@szydzio, @inni importujący

Planuję dołączyć do importowania adresów z PRG, korzystając z https://budynki.openstreetmap.org.pl/

Jakie kroki należy poczynić przy imporcie, poza

  • weryfikacją czy adresy nie dublują już istniejących (być może istniejące zostały zniesione)
  • sprawdzeniem czy adresy mają poprawne położenie (tj. czy celują w budynki czy obok) i poprawić położenie budynków/adresów lub pominąć import
  • co z adresami przypisanych do wyburzonych już budynków? Importować?
  • co z adresami przypisanymi do pustego pola? (być może jeszcze nie nadanymi, nie jestem pewien co jest na ) budynki.openstreetmap.org.pl Czasem są całe drogi polne gdzie nie ma jeszcze budynków a adresy już są przydzielone. Dodawać do OSM czy nie?
  • czy jeśli dane w PRG wyglądają sensownie to czy trzeba robić jakąś weryfikację na miejscu (samemu lub pytając się kogoś tam mapującego)?
  • czy mamy jakiś spis błędów PRG? Szydzio, pisałeś że zgłaszałeś błędy gminom - pisać po prostu na adres kontaktowy gminy czy jest sprytniejsza metoda?
  • co robimy z adresami typu 16/1 16/3 jeśli 16 jest już w OSM? https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=19/50.4016644/18.6282582

Wiem o formalnych wymogach https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines i je zrealizuje (robiąc to dla importów z PRG generalnie, nie tylko w zakresie dla mnie)

Głosków, gmina Borowie - miejscowość dostała nazwy ulic

https://www.openstreetmap.org/note/2419417

Adresy na budynki.openstreetmap.org.pl nie dublują adresów z osm, a aktualizacja jest na bieżąco. Sytuacja, że dubel nie zostanie wykryty, bo pozycja w PRG znacznie różni się od tej w OSM jest możliwa, ale rzadka - np. mi się to zdarzyło dotychczas raz.

Ja standardowo nie dodaję, ale można zobaczyć na katastrze, czy jest widoczny podział na działki budowlane. I jeśli wiesz, że w okolicy pojawiają się nowe budowy, to jest szansa, że te adresy się przydadzą.

Nie trzeba, te dane są całkiem dobrej jakości, ale zdarzają się trefne gminy. To zwykle widać od razu.

Jeśli gmina prowadzi ewidencję na e-mapa.net, to tam się wygodnie zgłasza.

Jeśli z każdym adresem jest związane osobne wejście i widać tam taki adres, to bym użył właśnie takich adresów. Nie wiem, czy należałoby wówczas usunąć adres 16 z budynku.

Najczęściej mają poprawne położenie. Jeśli budynek jest już na mapie, to zwykle on jest niepoprawnie narysowany.
Zdarzają się adresy, które są przypisywane do działki i są przy jej brzegu - najczęściej wtedy gdy nie ma jeszcze obrysu budynku w kadastrze. Takie adresy też dodaję. Je wtedy się poprawi jak będzie budynek. Można je też poprawić przed wysłaniem zestawu, jeśli budynek na działce już jest, a adres jest daleko od niego.

Ja dodaję. W takich przypadkach najczęściej dane OSM są nieaktualne - nie ma jeszcze naniesionej budowy, a ta w rzeczywistości już ruszyła. Zakres czasowy między dostępnym już adresem a rzeczywistością jest bardzo szeroki. Może się zdarzyć że zarówno budynek już stoi i ktoś w nim mieszka, a adresu jeszcze nie dostał, jak i są adresy, ale w terenie nadal jest puste pole. Jednak najczęściej jest tak, że ruszyła juz budowa.

Ja dodawanie adresów robię małymi porcjami, że móc jeszcze wychwycić drobne błędy takie jak złe obrysy budynków lub niedodane jeszcze ulice.
Na drugi dzień po dodaniu adresów warto sprawdzić w Osmose, czy nazwy ulic w adresach zgadzają się z nazwami ulic na mapie oraz czy nie brakuje nazw nowych ulic. Na drugi dzień dlatego, że Osmose raz dziennie odświeża swoją bazę. Można to sprawdzić pod tym linkiem:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/byuser/?username=Mateusz+Konieczny&item=2060 U ciebie jest tego sporo, ale możesz kliknąć “Pokaż problemy na mapie” i ustawić teren Polski.
Pod tym linkiem Osmose wypisze albo ulice, których jeszcze nie ma na OSM, albo jeśli zapomni się przed wysłaniem zestawu zmian dostosować nazwę ulicy do nazwy w OSM (czyli np. al. gen. Kogośtam, a w OSM będzie Aleja Generała Kogośtam).

Jeśli zdarzy ci się dwa razy zaimportować ten sam adres, to będziesz mógł to sprawdzić pod tym linkiem:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/byuser/?username=Mateusz+Konieczny&item=1230

Można prosić jeszcze o sprawdzenie bo brakuje ulicy cichej w Kosowach, oraz ulica św. Jana Pawła II w Kosowach i Hucinie nazwa nie aktualna oraz długość ulicy s. Jana Pawła II wybiega do innych miejscowości Niwiska do której nie powinna występować. oraz długośc ulicy Mieleckiej w Kosowach dostosować do długości występujące w Geoportalu

Dzięki za odpowiedzi!

Mam jeszcze kilka otwartych pytań:

Czy na pewno można importować z PRG bez jakiejkolwiek weryfikacji w terenie, trzeba jedynie sprawdzić czy dane nie są jakoś ewidentnie uszkodzone?

Co jeśli nadano nazwy ulic i istniejące zostały zniesione - jak budynki.openstreetmap.org.pl się wtedy zachowa? Co wtedy należy zrobić?

Co robimy z adresami typu 16/1 16/3 jeśli 16 jest już w OSM? I w drugą stronę - importować 9 jak jest już 9/1, 9/2, 9/3? https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=19/50.4016644/18.628258
Czy też zostawić do weryfikacji w terenie?

Importy adresów zawsze były robione bez weryfikacji w terenie, ale były dopasowywane do istniejących budynków. Weryfikacja z orto mogłaby więc być wskazana.

W takiej sytuacji budynki.openstreetmap.org.pl mogą mieć wciąż nieaktualne adresy. Ale to nie problem - jeśli nowe adresy są już w osm, to od razu to widać.
Jeśli nie - wiele gmin korzysta z e-mapa.net i można sobie ten podkład wyświetlić w JOSM (adresy z PRG zresztą też) i szybko zweryfikować, czy nie zachodzi właśnie przypadek wymiany całej adresacji, nie uwzględniony jeszcze na budynki.openstreetmap.org.pl

Do weryfikacji. Tutaj wygląda to na lokalną specyfikę - to jest adres budynku w połączeniu z numerem klatki. Numer klatki to byłby addr:unit, a tego tagu podobno w Polsce się nie stosuje:)

Bardziej mam na myśli co się stanie jak budynki.openstreetmap.org.pl będzie mieć już nową adresację (z nazwami ulic) a w OSM będzie tylko stara.

Adresy nie pokażą się w budynki.openstreetmap.org.pl? Adresy się pokażą ale trzeba samemu zauważyć że stare są do przerobienia na old_addr:housenumber / old_addr:place?

Możemy zacząć :slight_smile:

To super - zawsze przyda się kolejna para rąk do pomocy ! :slight_smile:

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ulice z patronami. W danych urzędowych mamy całe mnóstwo pułapek. Kilka typowych pułapek udało mi się już Tomkowi zgłosić co znacznie poprawiło sytuację. Niemniej jednak zalecam sprawdzenie wpierw jak opisane są ulice w danej gminie (typu gen. => Generała, T. Kościuszki => Tadeusza Kościuszki itd.), pozwoli to uniknąć wysypu „mrówek” po imporcie.

Tak jak pisał maraf24 – duble zdarzają się dość rzadko – dotyczy to głównie sytuacji kiedy importowany adres urzędowo leży daleko od budynku który faktycznie jest nim opisany w terenie. Algorytm budynki.openstreetmap.org.pl sprawdza bowiem dane od pozycji referencyjnej w danej odległości i jeśli nie znajdzie pasującego adresu uznaje go za brakujący.

budynki.openstreetmap.org.pl nie wykazuje zasadniczo adresów które są w ewidencji jeszcze na statusie „planowane”, choć oczywiście te urzędowo-nadane też mogą wypaść w polu (przyszłe osiedla). Ja je dodaję skoro są w ewidencji.

To wszystko zależy jaką ilością czasu i cierpliwości dysponujesz. Ja staram się w miarę możliwości przy wątpliwościach wspomagać się chociażby komentarzami do changesetów, które pomagają mi w wyjaśnieniu czy dany adres jest poprawny czy nie. Tak jak pisał maraf24 zwykle dane gminne są dobre, ale zdarzają się gminy prowadzące swoją adresację dość słabo (niestety w Małopolsce odnoszę wrażenie, że jest najsłabiej). Zasadniczo dane gmin prowadzące ewidencję w e-mapa.net są najlepszej jakości.

Tak jak pisał maraf24 – jeśli gmina prowadzi ewidencję w e-mapa.net to tam zgłaszam błędy. Geosystem odpowiada zwykle za dzień lub dwa i daje info zwrotne na maila czy zgłoszenie było zasadne czy nie. Gorzej jeśli gmina prowadzi ewidencję w innych aplikacjach. Przed wysłaniem maila wykonuję wtedy telefon do gminy z próbą dotarcia do osoby właściwej za prowadzenie adresacji. Z doświadczenia powiem – loteria – można trafić na bardzo kooperatywnego urzędnika (np. Jelenia Góra / Warszawa / Białystok / Włocławek) albo na wrogiego (że w naszej gminie coś jest niby nie tak !???)

To zależy, bywa sytuacja że jest oddzielny budynek numer tylko 16 a obok niego drugi z klatkami 16/1, 16/2, itd. Wtedy koryguję taki adres, w innych przypadkach zostawiam.

budynki.openstreetmap.org.pl nie jest przewidziany do aktualizacji adresacji (a do uzupełnienia braków). Jeśli w danym miejscu w OSM jest jakiś adres to budynki.openstreetmap.org.pl nie wykaże tego jako brak i nie wyświetli nowego adresu. Nie wykryje on również czy przypisany aktualnie adres jest merytorycznie prawidłowy (tj. czy Leśny Dwór 2 nie powinna być już raczej Leśnym Dworem Słoneczną 5). W przypadku wprowadzenia nazw ulic trzeba zaciągnąć surowe dane z PRG i scalić je z dotychczasowymi danymi.

W sensie że OSM miało 16 na złym budynku i wtedy go najlepiej skasować?

Tak.

Na pewno? Tutaj https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=19/50.4016824/18.6280327 budynek ma jakiś adres, a jednak dodatkowe adresy są wykazane.

Gdyby adres był przypisany do obrysu budynku, to dodatkowych adresów by nie było.

Ok, ale a jakie jest uzasadnienie dla takiego działania? Jeśli na danym obszarze ktoś zrobił scalanie adresów z budynkami, to nie da się tam wykryć brakujących adresów na takich budynkach. A takie braki nierzadko spotykam, np. korzystając np. z e-mapa.net.
Sam mechanizm wykrywania duplikatów na podstawie wartości tagów powinien być wystarczający.

Czy ktoś ogarnąłby adresy w tej miejscowości https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.7783/22.3185? Ja się tu już pogubiłem. Włączyłem sobie wartswę z adresami PRG, ale brakuje na niej np. adresów dla domów, które w OSM mają adres, są przypisane podwójne adresy dla tych samych domów. Może ktoś z Was coś tu ogarnie?

Adresy zaktualizowane, nazwy ulic uzupełnione.

Generalnie w https://budynki.openstreetmap.org.pl adresy z PRG nie są pokazywane na stronie i nie są eksportowane przy kliknięci przycisku “Pobierz dane dla JOSM” jeżeli spełniają przynajmniej jeden z kilku warunków mających zmniejszyć ryzyko pokazania adresu, który już istnieje w OSM.
Warunki to np:

  • taka sama nazwa miejscowości, ulicy i nr porządkowy oraz odległość geometrii do 150 metrów,
  • odległość geometrii do 5 metrów,
  • taki sam numer porządkowy i odległość do 50 metrów
  • punkt adresowy prg trafia w budynek osm lub jest w odległości maksymalnie 15 metrów od niego oraz ten budynek osm ma jakikolwiek numer porządkowy
  • adres został zgłoszony jako nienadający się do importu (jak się kliknie na adres jest opcja zgłoszenia, alternatywnie z kontrolek po prawej można zaznaczyć obszar i zgłosić od razu wiele obiektów)
  • geometria dla punktu osm to są jego współrzędne, dla budynku osm to jest jego centroid

W tym przypadku numery się różnią (16 vs 16/1) i odległość miedzy punktem osm i punktem prg jest 11 metrów jeżeli dobrze zmierzyłem, więc nie łapie go żaden warunek.

Mogę dodać albo zmienić te warunki jeżeli podacie jak byście chcieli żeby było.
Poza tym jeżeli są jakieś adresy/budynki pokazywane przez stronę, które nie powinny być importowane można je zgłosić i z automatu zostaną wykluczone.

Z numerami w rejestrach urzędowych niestety jest ciężka sprawa, bo jest troszkę przypadków gdzie numer wygląda mniej więcej tak: 12/3, 12-3, 12-34, 12 bud. 3, 1 (spacja) 2 i nie zawsze wiadomo co autor miał na myśli, czy są to oficjalne adresy czy ktoś chciał żeby na mapie pokazywało jako klatki schodowe czy to jest jakaś zaszłość historyczna. Nie jest to jakiś duży procent w całości, no ale potem człowiek nad takimi przypadkami się zastanawia.

Jako ciekawostka w niektórych gminach adresy wprost się powtarzają, dwa budynki w różnych miejscach mają ten sam adres (czasami pracownicy przy wprowadzaniu tego do EMUiA obchodzili to dodając spację do adresu, bo EMUiA miała walidację i nie pozwalała wprowadzić dwóch takich samych adresów,ale pól już nie “trimowała”).