Pytania początkujących

To jest skrótowiec, nie skrót :slight_smile:

z racji tego że to moje pierwsze udzielanie się na forum to witam serdecznie wszystkich.
pracuje w firmie, która często ma przebiegi różnych instalacji, dróg itp. Od jakiegoś czasu jestem też nieco aktywniejszym użytkownikiem OSM. Jak wiadomo, budowany jest gazociąg Przyjaźń. Widziałem, że na styku małopolska/śląsk ktoś wprowadził ślad placu budowy. Myślałem czy by nie wprowadzić reszty ale jest to kilkaset km więc klikanie jest bez sensu. Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy takie dane w ogóle mają sens, oraz abstrahując od gazociągu, jak wgrać takie obiekty mając je np. w SHP?
Ponadto potrzebuję na szybko wyciągnąć przebieg obwodnicy krakowa bo widzę że już jest wprowadzony ale jako “w budowie”. pobierając paczkę danych ta droga nie jest w niej uwzględniana. Czy jestem w stanie pobrać ją w jakiś inny sposób?

Cześć, witaj na forum :slight_smile:

Jeśli faktycznie plac budowy jest w terenie, to tak, w innym razie ktoś może Ci to wycofać :slight_smile:

Najpierw musiałbyś mieć na piśme podkładkę, że możesz tych danych użyć i są na odpowiedniej licencji (tj. dla każdego do użytku bezpłatnie, także komercyjnie, bez dodatkowych wymagań)

Skąd pobierasz, w jakim formacie?

1 Like

to teren który jest, zakontraktowany w przetargu. ale jest pytanie kiedy będzie w danym miejscu. w niektórych miejscach rura jest już zasypana i jedynie brak trawy na wierzchu sugeruje jakieś prace a w innym trawa jest jeszcze nienaruszona.

przebieg nie jest tajny - jest wszędzie w przetargach publikowany, w planach zagospodarowania i masie innych dokumentów podanych do wiadomości publicznej. większe obawy miałbym właśnie co do tego placu budowy bo tu mówimy o działkach jakie są dzierżawione, gdzie są składy sprzętu itp.

geofabrik - shp

Ostatnio na podkładzie “polska.e-mapa.net Budynki” pojawiły się liczby, np. 6/15.2 m - rozumiem, że to oznacza 6 kondygnacji, 15,2 m wysokości. Czy ktoś wie czy te dane zazwyczaj są poprawne?

Szeroka droga na terenie szkoły, na której zmieści się samochód, ale nie jeżdzą tam samochody, chociaż mogłaby służyć za drogę dla straży pożarnej w razie czego - jak otagować? Po dwóch stronach zamknięte bramy.

1 Like

Brzmi jak highway=pedestrian (jeśli używana przez pieszych).

Jeśli kompletnie niedostępna - może highway=service access=private

Jeśli szerokość drogi podyktowana jest chęcią zapewnienia dojazdu awaryjnego czy technicznego (o czym można też wnioskować po obecności bram), to highway=service + service=driveway + vehicle=private.

I jeszcze powinien być dojazd do tych bram od strony ulicy.

W przypadku pomników w nazwie wpisujemy “pomnik Jana Kowalskiego”, czy “Jan Kowalski”?

Sam wolę krótszą wersję, zwłaszcza jeśli taka jest inskrypcja, ale wynika to bardziej z zajęć z kartografii niż z przepisów OSM.

1 Like

Obie formy są w użyciu, wersja z “pomnik” wygląda na częściej stosowaną. Sam wolę wersję krótszą - także dlatego, że jest bliższa zasadzie, by nie wpisywać w name nazwy rodzajowej, jeśli wynika ona z tagów. Jednak istniejących już w osm “pomników” w name nie poprawiam - uznaję ich stosowanie za utartą praktykę.

1 Like

Wcześniej sprawdzałem zapytaniem
nw[historic=memorial][name~“pomnik jana pawła”,i]
i
nw[historic=memorial][name~“jan paweł”,i]
dla Polski i to pierwsze dało 67 wyników, a drugie 67 :slight_smile:

Jest jeszcze jedna wersja, ale chyba najrzadsza czyli “Jana Pawła II” https://www.openstreetmap.org/node/1919234885. Szczerze mówiąc ja akurat tę wersję lubię najbardziej, ale bardzo rzadko taguję pomniki.

Tam było “popiersie Jana Pawła II” i ktoś po prostu pierwszy wyraz wyciął.

Wysłałem w tej sprawie zapytanie do Geo-System - okazuje się, że te dane pochodzą z poszczególnych powiatów z baz danych EGiB. Może to być identyfikator budynku lub numer adresowy wpisany w EGiB.
@maro21
Proszą o wskazanie konkretnego miejsca (działka lub współrzędne) aby móc to zbadać i dać odpowiedź.

Chyba się jednak pomyliłem - zasugerowałem się, że była “6” dla 6-kondygnacyjnego budynku i myśłałem, że to liczba kondygnacji i liczba metrów, bo te liczby pasowały do budynku :confused: Ale teraz patrzę na inne losowe miejsce i tam są już jakieś inne liczby. A “m” to przecież od “mieszkalny”. No trudno.
W niektórych gminach tak są budynki oznaczane “m1”, “m2” i to wtedy jest liczba kondygnacji.

1 Like

Czy należy oznaczać skrzyżowanie jezdni z torem tramwajowym jako railway=level_crossing? Właśnie odkryłem railway=tram_level_crossing, ale nie wiem, czy zmieniać, jeśli ten drugi tag ma status ledwie proposed.

iD sprawi, że będzie in use.

Nie, i ten temat był już nawet na forum poruszany.

Opis wskazuje, że ten tag jest pomyślany dla pewnego rodzaju połączeń dróg z torami tramwajowymi - tam, gdzie jest on wyróżniony barierkami, światłami czy znakami “uwaga tramwaj”. W takiej postaci taki tag mógłby być przydatny.