Tag grades dla szkół

Od przyszłej wersji iD pojawi się pole grades dla szkół.
Tag ten stosuje się do określenia klas (jako poziomów nauczania), czyli np. dla polskiej szkoły podstawowej wartością jest 1-8.

Obecnie nie jest ani razu użyty w Polsce, ale należy się spodziewać, że od przyszłego tygodnia będzie używany.

Czy moglibyśmy tutaj ustalić i przedyskutować jakie wartości powinien przyjmować dla polskich szkół?

Na Wiki np. USA ma własne wartości, niektóre literowe, niektóre liczbowe.

Moja wstępna propozycja:

grades=0 - zerówka?
grades=1-3 - nauczanie początkowe
grades=1-8 - szkoła podstawowa
grades=9-12 - liceum
grades=9-13 - technikum
coś jeszcze?

Ale zamiast liczbowo, można również przyjąć wariant literowy, np. SP - szkoła podstawowa, L - liceum itd.
Wartość grades=1-3 podałem, bo wiem, że po ostatniej reformie są szkoły podstawowe połączone z przedszkolem, które mają tylko klasy 1-3.
Można by go wykorzystać do jednoznacznego określenia jaki to rodzaj szkoły, bo amenity=school o tym nie mówi.

Nie za bardzo rozumiem ten tag, ale czy nie chodzi o kolejne lata nauczania, bez wchodzenia w typ szkoły? Czyli w Polsce byłoby po prostu grade 1 - 7-8 lat, grade 2 - 8-9 itp.? Ewentualnie dać Grade=0 dla szkół przystosowanych dla 6-latków?

Jeśli nie mówimy o schemacie specyficznym dla kraju, tylko o międzynarodowym, to chodzi o lata nauki. Więc Zerówka to byłoby 0, szkoła podstawowa 1-8, liceum 9-12, technikum 9-13. Szkoła podstawowa z zerówką 0-8. Przy czym są szkoły podstawowe, które w danej lokalizacji albo w ogóle nie mają wszystkich ośmiu klas, więc możliwe byłoby też np. 1-4.

Niemniej dla mnie od dawna używane isced:level jest równie dobre.

ten opis pasuje do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:grades w przeciwieństwie do tego który się pojawił w pierwszym poście

Właśnie o tym jest ten wątek - o ustaleniu schematu tagowania dla Polski:

Ok, zgadzam się.

Poprawiłem w pierwszym poście.

Co w przypadku zespołów szkół lub zespołów szkolno-przedszkolnych, też oznaczanych tagiem amenity=school?

Taki zakres grades jaki zakres obsługuje dany zespół? Np grades 1=13 jeśli jest tam i podstawówka i liceum?

To może “P” dla oddziałów przedszkolnych?
Czyli grades=P,1-8 dla szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym.
Nie wiem, czy powinien być tu przecinek czy średnik. Na Taginfo jest różnie.

Utworzyłem stronę na Wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:grades
Jeśli ktoś ma uwagi / inne pomysły, to może napisać/zmienić. Na razie “grades” jest użyte w Polsce tylko kilkanaście razy.