Pytania początkujących

Dzięki za pomoc.

Otagowałem zgodnie z sugestią maro21 leisure=sports_centre + amenity=dojo + sport=martial_arts
https://www.openstreetmap.org/node/8044105117

  • leisure=sports_centre zastosowałem w celu uwidocznienia obiektu na mapie w domyślnym stylu
  • amenity=dojo wydaje mi się, ze to właściwy tag dla szkół sztuk walk https://pl.wikipedia.org/wiki/Dojo.
  • sport=martial_arts w tej szkole doskonalonych jest kilka sztuk walk

̶M̶o̶i̶m̶ ̶z̶d̶a̶n̶i̶e̶m̶ ̶t̶e̶n̶ ̶t̶a̶g̶ ̶n̶i̶e̶ ̶p̶a̶s̶u̶j̶e̶ ̶d̶o̶ ̶t̶e̶g̶o̶ ̶t̶y̶p̶u̶ ̶m̶i̶e̶j̶s̶c̶.̶
Edit:
Tag club=sport sądząc po opisie na wiki jak najbardziej pasuje więc dla kompatybilności dodam także zgodnie z sugestią maraf24 i m@rio club=sport.

Dzień dobry!

W ubiegły piątek wyznaczyłem sobie trasę rowerową w programie LOCUS PRO, który bazuje na OSM. W praktyce na pewnym odcinku drogi leśnej oznaczonej kategorią Grade1 była ona kompletnie nieprzejezdna, nawet pieszy miałby problem. W związku z tym mam pytanie jak zmienić ten odcinek skoro tworzy całość?

Musisz wydzielić ten ciężko-przejezdny odcinek drogi. W tym celu np. w edytorze ID najeżdżasz na linię tworzącą drogę, 2x klik lewym klawiszem myszy, tworzysz węzeł, następnie zaznaczasz nowo-utworzony węzeł lewym myszy a potem prawym myszy i wybierasz nożyczki (Split). Podobnie na końcu tegoż odcinka. W ten sposób wydzieliłeś odcinek z drogi, który możesz opisać innymi atrybutami niż jej resztę. Jeśli droga jest tak ciężko przejezdna dopasuj wartość tracktype=* oraz najlepiej dodaj też odpowiednią wartość tagu smoothness=*.

@ Moderatorzy
Prośba o przesunięcie postu do wątku Pytania początkujących

1 Like

Tylko że to nie była dobra sugestia, a biorąc pod uwagę, że nie podałeś żadnych szczegółów - nie była ona oparta na żadnych przesłankach.

Czyli tagowanie pod render.

“In the Western world, the term dōjō (when related to physical activity) is used exclusively for Japanese martial arts such as aikidō, judō, karate-dō, etc.[3]”

Dokładnie w takim znaczeniu jest ono używane w OSM.

I żadna nie jest z Japonii.

Jakoś pasuje, ale najlepszy byłby amenity=martial_arts_school.

1 Like

Ok. Zgodzę się leisure=sports_centre stosowany jest raczej do obszarów. Początkowo zastosowałem leisure=fitness_centre, bo znajduje się tam też siłownia.

To gdzieś musi być przekłamanie, bo według polskiej wikipedii
Dojo (jap. 道場 dōjō) – określenie w języku japońskim miejsca treningów sportów walki albo sali medytacji mnichów buddyjskich zen.
a dalej W kulturze zachodniej pojęcie to utożsamiane jest głównie z miejscem treningu sztuk i sportów walki.

Nie jestem pewien czy ktoś z tego tagu w ogóle korzysta.

tracktype=grade1 pewnie też do zmiany

Warto też informacje o nawierzchni uzupełnić.

A jeśli to jest ścieżka a nie droga - to wtedy warto też typ obiektu na tym odcinku zmienić.

Ogólnie, dzięki za weryfikację w terenie! I z góry dzięki za poprawkę, daj znać jeśli cokolwiek jest niejasne.

Zastanawiam się, czy można byłoby dla sklepów oferujących sprzedaż strojów lub przedmiotów ochronnych mających w nazwie BHP podmianę tagowania z obecnego prawdopodobnie shop=clothes na shop=safety.

Bez względu na tag główny (leisure, amenity, club czy cokolwiek), najważniejszym jest tu tag sport=, bo osoba zainteresowana danym sportem będzie szukać po tym tagu. martial_arts to nie jest sport, lepiej wymienić tam wszystkie sporty, które można trenować, nawet jesli jest ich kilka.

Była oparta na Wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Ddojo

Jeśli sklep sprzedaje głównie odzież ochronną i roboczą to jest to shop=clothes + clothes=workwear.

Dzięki za wyjaśnienie.
Czy taka kombinacja

sport=Filipino Martial Arts;FMA;Combat Submission Wrestling;CSW;Mixed Martial Arts;MMA;Kick Boxing;Muay Thai;Sensei Gokor Chivichyan;Jeet Kune Do

będzie ok?

Małe litery i podkreślenia zamiast spacji.
Możesz też sprawdzić pisownię na https://taginfo.openstreetmap.org/keys/sport#values
Np. zamiast “Mixed Martial Arts;MMA” powinno być “mma”.

Racja jest i opis na wiki. Moim zdaniem jednak sklepy typu BHP na tyle się odróżniają od klasycznych sklepów z ubraniami, turystycznych, motoryzacyjnych lub różnościami, że osobny tag chyba nie byłby problemem.

Możesz sam zdecydować, w zależności od tego co ten sklep sprzedaje. Czasami ciężko jest dobrać jeden tag sklepu, bo kilka pasuje.

Co z zasadą unikania skrótów?

Pewnie w tym i podobnych przypadkach należy kierować się pewnym wyczuciem i spróbować przewidzieć jakiej frazy szukający może użyć.

To jest skrótowiec, nie skrót :slight_smile:

z racji tego że to moje pierwsze udzielanie się na forum to witam serdecznie wszystkich.
pracuje w firmie, która często ma przebiegi różnych instalacji, dróg itp. Od jakiegoś czasu jestem też nieco aktywniejszym użytkownikiem OSM. Jak wiadomo, budowany jest gazociąg Przyjaźń. Widziałem, że na styku małopolska/śląsk ktoś wprowadził ślad placu budowy. Myślałem czy by nie wprowadzić reszty ale jest to kilkaset km więc klikanie jest bez sensu. Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy takie dane w ogóle mają sens, oraz abstrahując od gazociągu, jak wgrać takie obiekty mając je np. w SHP?
Ponadto potrzebuję na szybko wyciągnąć przebieg obwodnicy krakowa bo widzę że już jest wprowadzony ale jako “w budowie”. pobierając paczkę danych ta droga nie jest w niej uwzględniana. Czy jestem w stanie pobrać ją w jakiś inny sposób?

Cześć, witaj na forum :slight_smile:

Jeśli faktycznie plac budowy jest w terenie, to tak, w innym razie ktoś może Ci to wycofać :slight_smile:

Najpierw musiałbyś mieć na piśme podkładkę, że możesz tych danych użyć i są na odpowiedniej licencji (tj. dla każdego do użytku bezpłatnie, także komercyjnie, bez dodatkowych wymagań)

Skąd pobierasz, w jakim formacie?

1 Like

to teren który jest, zakontraktowany w przetargu. ale jest pytanie kiedy będzie w danym miejscu. w niektórych miejscach rura jest już zasypana i jedynie brak trawy na wierzchu sugeruje jakieś prace a w innym trawa jest jeszcze nienaruszona.

przebieg nie jest tajny - jest wszędzie w przetargach publikowany, w planach zagospodarowania i masie innych dokumentów podanych do wiadomości publicznej. większe obawy miałbym właśnie co do tego placu budowy bo tu mówimy o działkach jakie są dzierżawione, gdzie są składy sprzętu itp.

geofabrik - shp

Ostatnio na podkładzie “polska.e-mapa.net Budynki” pojawiły się liczby, np. 6/15.2 m - rozumiem, że to oznacza 6 kondygnacji, 15,2 m wysokości. Czy ktoś wie czy te dane zazwyczaj są poprawne?

Szeroka droga na terenie szkoły, na której zmieści się samochód, ale nie jeżdzą tam samochody, chociaż mogłaby służyć za drogę dla straży pożarnej w razie czego - jak otagować? Po dwóch stronach zamknięte bramy.

1 Like

Brzmi jak highway=pedestrian (jeśli używana przez pieszych).

Jeśli kompletnie niedostępna - może highway=service access=private