Mapa komputerowa to baza danych z graficzną reprezentacją, a nie sam obrazek. Daje się przesuwać i skalować, więc musiałbyś mieć swoje dane w formie, którą też da się przesuwać i skalować.
Nie znam możliwości nałożenia obrazka na mapę, trzeba będzie obiekty nanieść ręcznie. Obejrzyj na początek umap: https://umap.openstreetmap.fr/pl/map/new/#11/52.1817/21.1555
Tu możesz nanieść na mapę co chcesz i osadzić efekt u siebie na blogu, będzie działać jak każda mapa komputerowa, tylko możliwości graficzne są dość ograniczone - możesz nanosić punkty w postaci symboli wybranych z listy, linie i obszary. Jeśli to Ci wystarczy, idź w tym kierunku. W razie czego chętnie pomogę.
Najprościej - przekonwertować na GeoTIFF i przetworzyć na kafle w gdal2tiles z podaniem koloru przeźroczystości. To od razu też tworzy pliki html wyświetlające te kafle na tle np. openstreetmap.org.
Witam, ostatnio zacząłem się angażować w OSM i mam kilka pytań.
Czy mogę wysłać ślady GPS bez ich mapowania samemu? Ktoś regularnie mapuje “porzucone” ślady?
Przejechałem z Mapillary około 30 km. Czy te zdjęcia się do czegoś przydają? Ktoś je mapuje? Czy Mapillary jakoś analizuje te zdjęcia? Jeżeli miałbym sam pododawać rzeczy z tych zdjęć, to w jaki sposób to sie najlepiej robi?
Jak w Polsce oznaczamy stacje kolejowe? Bo można
z definicji - railway=station dla stacji kolejowych, czyli oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy oraz railway=halt dla przystanków osobowych
z rozkładu jazdy - railway=station tam, gdzie zatrzymują się pociągi PKP Intercity (lub osobowe przyspieszone?)
na oko - tak jak jest teraz
Ślady jak najbardziej możesz wgrać bez ich mapowania. Przydają się do wielu rzeczy np. kalibracji podkładów, poprawki przebiegu dróg gdzie podkłady nie są aktualne, oceny punktów spowolnień ruchu na drodze itp.
Jeśli chodzi o Mapillary to zdjęcia bardzo się przydają przy edycji, żeby zrobić zdalnie dokładny ogląd danego miejsca. W edytorze JOSM jest plugin Mapillary (trzeba doinstalować), który wyświetla nagrane trasy i ich zdjęcia wgrane przez ludzi. Edytując dane miejsce można kliknąć na punkt ze zdjęciem, jeśli w danej okolicy jest dostępne, po czym otworzy się ono w okienku podglądu.
Tak, przydają się.
W edytorze iD możesz włączyć zdjęcia z Mapillary w Dane mapy → Nakładki ze zdjęciami → Nakładka ze zdjęciami Mapillary
I tych zdjęć można użyć do mapowania różnych rzeczy.
Analizuje i np. wykrywa znaki drogowe i inne obiekty.
Osmose pokazuje na podstawie tych zdjęć czego brakuje na mapie: znaki drogowe inne obiekty
Mam pytanie dot. tagowania klubów sportowych, ich obszarów i adresów.
Ostatnio popełniłem tę zmianę: https://www.openstreetmap.org/changeset/92675982 oraz drobną poprawkę(92921354) 1 tagu zmiany club=sport na leisure=sports_centre, co spowodowało poprawny/oczekiwany render. Przed tym brak nazwy oraz obszaru na renderze (mimo, że zarówno ID jak i JOSM wyświetlał podczas edycji), choć club=sport wg wiki wydawał mi się bardziej poprawny.
Od jakiegoś czasu pojawia się sporo klubów tenisowych (i pewnie nie tylko tenisowych) w Polsce i mam wrażenie, że trochę brakuje na to tagów?
Można oznaczyć poszczególny kort, ale co w przypadku obszaru z jakiego składa się klub tj. kilka kortów, parking, recepcja? Często w 1 budynku zawierają się szatnie, mini sklep, mini serwis, czasem również np. sala do squasha, czy nawet trafiają się takie w których można coś zamówić do jedzenia. Jak to tagować?
Czy do samego obszaru leisure=sports_centre sport=tennis, jest akceptowalne do typowego klubu tenisowego + pomimo powyższych obiektów lub też przeciwnie – ich kompletnego braku?
Nie jestem pewny, czy poprawne jest to co zrobiłem ponieważ większość danych (w tym adresowych) naniosłem własnie na ten obszar. Dużo popularniejsze z tego co widziałem jest nadawanie pobliskiemu budynkowi/recepcji wszelkich danych adresowych oraz nazw, ale wtedy obszar nie byłby w żaden sposób opisany (zwykle go wtedy nie widywałem).
Kolejna sprawa to oznaczanie kortów krytych. Gdzieś na wiki się natknąłem na building=yes, ale wydało mi się to mało precyzyjne, więc zacząłem oznaczać jako building=tent – to wydało mi się najbardziej zbliżone do popularnych ciemnozielonych hal namiotowych. Są jeszcze takie tzw. balony, sezonowe tylko na zimę i tu nie wiem, czy można podczepić to pod building=tent i np. seasonal=yes? Z kolei JOSM protestuje i rzuca ostrzeżeniami już przy samym building=tent (tag nie istnieje) na polskim wiki chyba nie został opisany.
Jeśli każdy może tam pójść zagrać, to leisure=sports_centre pasuje.
Nie wiem czy dobrze rozumiem club=sport - to chyba takie miejsce, gdzie trzeba się zapisać (być członkiem klubu), żeby tam grać. Jest to bardziej organizacja zrzeszająca graczy (ja to tak rozumiem). Za to do leisure=sports_centre nie trzeba się zapisywać, ale ewentualnie zapłacić za wejście.
Nie wiem jak wygląda z klubami tenisowymi - może mają “klub” tylko w nazwie, ale każdy może tam przyjść i zagrać?
No, club=sport nie jest zbytnio wspierany przez mapy.
building=tent jest jak najbardziej w porządku do takich kortów w namiotach.
leisure=sports_centre może być na zapisy, może być płatne, może i za darmo. To nie ma znaczenia dla zastosowania tego tagu.
Mapujący używają go szeroko i elastycznie i w zasadzie zależy to od wielkości obiektu. Np. Orliki są tak oznaczane.
Za bardzo zasugerowałeś się słowem klub. Te rozbudowane kluby tenisowe to są właśnie leisure=sports_centre.
club=sport jeśli ktoś chce, może dać w miejscu biura/recepcji, ale raczej tag ten jest zbędny.
Staramy się nie dawać adresów na teren, ale na budynek. Natomiast nazwę umieszczamy na terenie, wraz z innymi danymi (website, phone itp.).