Chciałbym zapytać o wasze zdanie w zakresie schematu tagowania dwóch obiektów na drogach szybkiego ruchu w PL:
Przejazd awaryjny
Na niektórych drogach ekspresowych i autostradach wykonane zostały przejazdy awaryjne między jezdniami. Są to utwardzone powierzchnie (asfalt, płyty betonowe), które pozwalają na przedostanie się na drugą stronę służbom ratowniczym. Niestety jak zwykle sposobów tagowania takich dróg są dziesiątki.
dodatkowo droga przebiegająca przez taką bramę powinna mieć tag access=emergency lub private (zgodnie z oznakowaniem drogowym).
Jeśli macie swoje uwagi, propozycje do sposobu tagowania, dajcie znać.
Kolejnym krokiem będzie napisanie walidatora który będzie sprawdzał wszystkie połączenia autostrad i dróg krajowych pod kątem tagowania i routingu. Tu wszelka pomoc będzie mile widziana.
Oznakowanie przejazdów i wjazdów awaryjnych w OSM jest już praktykowane → spory odcinek S3 + trzy miejsca na obwodnicy Nysy (DK46) - tutaj skala otagowanych przejazdów awaryjnych w overpass’ie.
Możliwe, że występują też jakieś inne sposoby.
Ten schemat tagowania zapoczątkował @d3mol3k, a dopracowane zostało to przeze mnie i @mueschel w dyskusji pod jednym z changeset’ów.
I tak:
Ad. 1)
Główne oznaczenie jest zrobione na wzór słupków pikietażowych - działają już ich wyszukiwarki, więc na tej samej zasadzie będzie można zrobić to dla przejazdów awaryjnych
► Dane przykładowego słupka:
colour=yellow
highway_ref=46
marker=post
material=metal
operator=Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
ref=PA 03
utility=highway
↑ taki punkt jest «przypięty» do drogi-przejazdu awaryjnego
Nie stosowałbym tagu distance=xxx, ponieważ numer podany na tabliczce wskazuje jedynie najbliższy pełny kilometr danej trasy. Często występują przejazdy dość oddalone (np. o 300 m) od pełnego kilometra. Moim zdaniem, w zupełności wystarczy ref=PA XX.
► Przykład tagowania dla samej drogi:
access=no
emergency=yes (lub designated)
highway=service
service=emergency_access
Ad. 2)
► Tagi przykładowej bramy:
access=no (lub private)
barrier=gate
emergency=yes (lub designated)
highway_ref=S3
name=BRAMA km 18+630 → przynajmniej na zachodniopomorskim odcinku S3 wjazdy awaryjne nie są oznakowane jako «WA XX», a mają właśnie takie oznaczenie.
ref=18+630
note:access=Nie dotyczy pojazdów OU i ratowniczych
► Droga:
access=no (lub private)
emergency=yes (lub designated)
highway=service
note:access=Nie dotyczy pojazdów OU i ratowniczych
A jak taki przejazd awaryjny wygląda? Widziałem trochę highway=service (bez dalszego opisu) które nie istniało w terenie, pomiędzy jedniami autostrady była barierka energochłonna.
Nie zwróciłem uwagę czy pomiędzy jezdniami w takim miejscu była trawa czy beton.
Powinno być jak pio2_122 podał, czyli access=no|private + emergency=yes.
acccess=emergency nie jest udokumentowane, spodziewałbym się, że nawigacja zignoruje nieznaną sobie wartość i poprowadzi taką drogą.