Wjazdy i przejazdy awaryjne na drogach szybkiego ruchu

Chciałbym zapytać o wasze zdanie w zakresie schematu tagowania dwóch obiektów na drogach szybkiego ruchu w PL:

  1. Przejazd awaryjny

Na niektórych drogach ekspresowych i autostradach wykonane zostały przejazdy awaryjne między jezdniami. Są to utwardzone powierzchnie (asfalt, płyty betonowe), które pozwalają na przedostanie się na drugą stronę służbom ratowniczym. Niestety jak zwykle sposobów tagowania takich dróg są dziesiątki.

Moja propozycja uporządkowania:

highway=service
access=emergency
service=emergency_access
ref=PAxxx 
distance=xxx

Taki sposób tagowania powinien spacyfikować próby wyznaczania trasy przez nawigację, a pozwolić na używanie np. przez routing dla służb ratowniczych.

  1. Wjazdy awaryjne

Są to najczęściej zamykane na klucz bramy, na autostradach, klucz posiadają służby utrzymania i ratownicze. Tu moja propozycja:

barrier=gate
access=emergency
ref=WAxxx
distance=xxx

dodatkowo droga przebiegająca przez taką bramę powinna mieć tag access=emergency lub private (zgodnie z oznakowaniem drogowym).

Jeśli macie swoje uwagi, propozycje do sposobu tagowania, dajcie znać.

Kolejnym krokiem będzie napisanie walidatora który będzie sprawdzał wszystkie połączenia autostrad i dróg krajowych pod kątem tagowania i routingu. Tu wszelka pomoc będzie mile widziana.

Oznakowanie przejazdów i wjazdów awaryjnych w OSM jest już praktykowane → spory odcinek S3 + trzy miejsca na obwodnicy Nysy (DK46) - tutaj skala otagowanych przejazdów awaryjnych w overpass’ie.
Możliwe, że występują też jakieś inne sposoby.

Ten schemat tagowania zapoczątkował @d3mol3k, a dopracowane zostało to przeze mnie i @mueschel w dyskusji pod jednym z changeset’ów.

I tak:

Ad. 1)
Główne oznaczenie jest zrobione na wzór słupków pikietażowych - działają już ich wyszukiwarki, więc na tej samej zasadzie będzie można zrobić to dla przejazdów awaryjnych :slight_smile:

► Dane przykładowego słupka:


colour=yellow
highway_ref=46
marker=post
material=metal
operator=Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
ref=PA 03
utility=highway

↑ taki punkt jest «przypięty» do drogi-przejazdu awaryjnego

Nie stosowałbym tagu distance=xxx, ponieważ numer podany na tabliczce wskazuje jedynie najbliższy pełny kilometr danej trasy. Często występują przejazdy dość oddalone (np. o 300 m) od pełnego kilometra. Moim zdaniem, w zupełności wystarczy ref=PA XX.

► Przykład tagowania dla samej drogi:


access=no
emergency=yes (lub designated)
highway=service
service=emergency_access

Ad. 2)

► Tagi przykładowej bramy:


access=no (lub private)
barrier=gate
emergency=yes (lub designated)
highway_ref=S3
name=BRAMA km 18+630 → przynajmniej na zachodniopomorskim odcinku S3 wjazdy awaryjne nie są oznakowane jako «WA XX», a mają właśnie takie oznaczenie.
ref=18+630
note:access=Nie dotyczy pojazdów OU i ratowniczych

► Droga:


access=no (lub private)
emergency=yes (lub designated)
highway=service
note:access=Nie dotyczy pojazdów OU i ratowniczych

A jak taki przejazd awaryjny wygląda? Widziałem trochę highway=service (bez dalszego opisu) które nie istniało w terenie, pomiędzy jedniami autostrady była barierka energochłonna.

Nie zwróciłem uwagę czy pomiędzy jezdniami w takim miejscu była trawa czy beton.

Jest to opisane na stronie 67 w Katalogu Dobrych Praktyk GDDKiA

Dzięki za link.

Czyli jest tam barierka energochłonna. W takim razie dałbym jeszcze

note=przejazd jest przegrodzony barierą ochronną, ale jest ona w tym miejscu łatwo rozbieralna

by nie myliło. Skasowałem kilka takich bo wyglądało na trwale przegrodzone z samochodu (a z oczywistych przyczyn nie mogłem zobaczyć dokładniej).

Powinno być jak pio2_122 podał, czyli access=no|private + emergency=yes.
acccess=emergency nie jest udokumentowane, spodziewałbym się, że nawigacja zignoruje nieznaną sobie wartość i poprowadzi taką drogą.

Przejrzałem ostatnio lekko trasę i są te oznaczenia na Wyjazdach Awaryjnych oznaczonych numerem kilometra na którym się znajdują.
Na chwilę obecną bramę oznaczam tak: https://www.openstreetmap.org/node/6070200113#map=18/52.00118/15.58436&layers=N