Sklep z niestniejacym adresem

Witam wszystkich

Ostatnio trafilem na sklep, ktory na szybie ma podany adres, ktory wg tego co sprawdzalem, to niestnieje i nie bardzo wiem jak mozna dodac taki sklep.

Szukalem troche i znalazlem informacje o tym sklepie w bazie REGON, czy jak to sie zwie i tam takze podany jest adres ktory niestnieje. Ten sam, co na szybie sklepu.

Czy powinno sie dodac taki sklep z rzeczywistym adresem, czy tym adresem nieistniejacym, ale oficjalnie uzywanym.

Zabawne jest to, ze ten nieistniejacy adres podawany jest takze na FB.

Przede wszystkim sprawdź czy adres, który podaje sklep nie jest już gdzieś wprowadzony do bazy OSM, jeśli tak (np. na obrysie budynku w obrębie którego chcesz wprowadzić węzeł z POI, czyli sklepem) to nie ma sensu go dublować.
Jeśli nie ma takiego adresu w bazie OSM, to możesz jak najbardziej taki spisany z witryny sklepowej adres wprowadzić. Zwróć tylko uwagę, aby w tagu source:addr nie wpisywać z automatu e-mapa.net, emuia.gugik.gov.pl czy tym podobne, bo to sugeruje, że adres pochodzi ze źródeł urzędowych. Wpisz zatem obchód, wizyta, wiedza lokalna lub tym podobne. Jest to o tyle ważne, że przy następnej hurtowej aktualizacji adresacji w danej gminie taki nieistniejący urzędowo adres może zostać skasowany.
Sytuacje kiedy są wykorzystywane nieistniejące adresy są niestety nagminne.
Jest to bowiem sytuacja, w której właściciel posesji nie wystąpił do gminy z wnioskiem o nadanie punktu adresowego (kosztuje to z tego co się orientuję całe 17 PLN) i korzysta z niego „na dziko”, za co nie ma sankcji administracyjnej. Jest natomiast sankcja (można dostać mandat) za nie wystawienie tabliczki z adresem, stąd też takie adresy widnieją na ścianach budynków a potem w internecie.

Zdarzają się takie miejsca. W takich przypadkach dodaję ten adres z tagiem np. source:addr= z odpowiednim wyjaśnieniem, że to nie adres z bazy urzędowej, ale sklep go używa.

Np.
https://www.openstreetmap.org/node/4771566231

O, dzięki. Zawsze zastanawiałem się skąd się biorą takie przypadki, że sklep sam sobie wymyśla i przydziela adres.

Dodam kilka szczegolow. Ten sklep miesci sie w lokalu na parterze w bloku. Wg mapy urzedu miasta (i OSM takze) ten lokal ma numer, choc nie zauwazylem, aby gdzies na scianie ten numer byl zawieszony.
Google Maps pokazuje np w tej samej lokalizacji, dwa numery, czyli ten oficjalny numer i ten numer uzywany przez sklep.

Podobna sytuacja jest w bloku obok, tyle, ze ten drugi sklep uzywa adresu klatki obok, mimo, ze ten lokal takze ma swoj oficjalny adres.
Ten drugi sklep dodałem już, ale chyba trzeba poprawić, bo jak dzisiaj sprawdzilem w osmand, to teraz pokazuje dwa razy ten sam adres. Adres klatki i adres sklepu (ten co ja dodalem). Nie bardzo wiem, co mam wpisac w adresie sklepu, skoro sklep posluguje sie adresem klatki obok, a nie swoim.