Szczecin: aktualizacje

Właśnie wrzuciłem ostatni kawałek Lewobrzeża :slight_smile:
Jeśli chodzi o obrysy ulic, to póki drogi rysujemy tylko jako drogi a nie obszary, nie ma to sensu. Większość dróg na mapie już jest, można by ewentualnie sprawdzić czy wszystkie nazwy ulic są już na mapie, tzn będą po imporcie.
Co do drzew, jestem za :slight_smile:

Gratuluje :slight_smile:

Drzewa powinny byc bezbolesne bo 1. nie ma szans na duplikaty :slight_smile: 2. i nie koliduja z ulicami, POI ani budynkami. Sprobuje w nastepnym tygodniu.

Co do drog jako obszary to gdzieniegdzie juz wpadli na ten pomysl (nie twierdze ze to jest dobry pomysl… :)): Rossleben i okoliczne wioski maja nawet chodniki oraz zoo w Waszyngtonie

Wczoraj wyciagnalem z gis.um.szczecin.pl drzewa i wrzucilem do OSM. W przeciwienstwie do adresow, drzew nie powinno brakowac wiele, mysle ze udalo sie wyciagnac blisko 100% tych, ktore sa na mapie UM, ale nie mam tego jak sprawdzic (o liczbe wszystkich adresow da sie zapytac strone GIS a o liczbe drzew nie). W osm mamy 195 718.

Jesli ufac ich dokladnosci to teraz trzebaby poprawic przebiegi niektorych ulic, bo dotychczas byly mapowane z mniej dokladnych zrodel. Zwlaszcza te z ump czasami ida “w las”.

Tutaj “heat map” rozkladu drzew, a tu screen z JOSMa z drzewami na cmentarzu centralnym.

EDIT: a tu jest drzewo ktore rosnie sobie na budynku, a dokladniej na supermarkecie LiDL. W tej drugiej wersji mapy go nie ma.

Gratuluję “zasadzenia” drzew na osm. :slight_smile:

http://www.openstreetmap.org/?lat=53.3867418766022&lon=14.5493745803833&zoom=16 <-drzewa rosnące w wodzie? :wink:

Mapowanie dróg jako obszary dobrze by wyglądało na mapie, ale routing pewnie by się pogubił. Może kiedyś będzie to wyglądało podobnie jak dla rzek: obrys drogi jako obszar + w środku droga z ‘nurtem’ dla routingu.

Balrog-kun: Widzę, że na prawobrzeże wjeżdzasz z budynkami. Jakbyś potrzebował pomocy, jestem do dyspozycji :slight_smile:

Tak, na tym polega pomysl. Tagi takie jak oneway bylyby trudne do przeniesienia na wielokaty.

Skonwertowalem te najwieksze osiedla Prawobrzeza, z reszta i tak mialem zamiar poprosic Cie o pomoc, bo duzo budynkow juz tam zmapowales. W zwiazku z tym mozna te budynki pominac przy imporcie, ale sprawdzanie co pominac, co zastapic itd. jest strasznie czasochlonne.

Przy okazji chyba warto uzywac skrotu ‘q’ w JOSMie tam gdzie wgrywane budynki wygladaja tak jakby mialy miec rownolegle do siebie sciany, ale komus nie wyszly. W niektorych okolicach to dotyczy praktycznie wszystkich budynkow.

Osobiście wolałbym wywalić już zmapowane budynki i zastąpić je wersją z GIS. Bukowe robiłem na podstawie zdjęcia mapki osiedlowej. Kalibracja była o tyle trudna, że jak pokrywały mi się drogi po jednej stronie osiedla, to po drugiej się wszystko rozjeżdżało :wink: Te pojedyncze wieżowce robiłem już GPSem, tam też GIS będzie dokładniejszy - widać wystające balkony.
Także jak pozwolisz to wywalę wszystkie budynki, będzie łatwiej i dokładniej :smiley:

Jasne… z reszta nie mi decydowac. Myslalem ze sa rowniez przerysowane z gis.um.szczecin.pl metoda chalupinicza :slight_smile:

Metodą chałupniczą robiłem parę kwartałów w centrum. To było pierwsze praktyczne zastosowanie efektów compiza: półprzezroczysty josm, a w tle mapa z GISem, tylko kalibracje trzeba za każdym razem przeprowadzać ponownie :smiley:

Edit: Stare bloki wywaliłem, zostały tylko te z których bedzie można coś skopiować (np. godziny otwarcia, nazwa)

Chce zauwazyc ze Szczecin w tym tygodniu byl obrazkiem ze strony glownej wiki.osm.org

Przy okazji kopiowanie budynkow ze strony urzedu miasta jakis czas temu zostalo ukonczone. :slight_smile:

Przystanki w Szczecinie “uwolnione” :slight_smile:

Pozwalam sobie odkopać ten wątek, ponieważ mam dwa pytania mniej lub bardziej z nim związane.

  1. Czy rozważane jest “doimportowanie” w Szczecinie obiektów powstałych od czasu importu? Wiadomo, że miasto się rozwija, powstają nowe drogi i budynki, więc od momentu dokonania importu danych Urzędu Miasta ich aktualność nieco spadła.

  2. Drugie pytanie wrzucam tu, bo nie chcę tworzyć nowego wątku. Otóż jakiś czas temu gmina Police, granicząca ze Szczecinem od północy, uruchomiła swój portal mapowy (jedną z warstw są nawet dane z OSM). Czy istnieje możliwość wykorzystania tych danych w OSM? Są tu m.in. zabudowania wraz z danymi adresowymi, a nawet POI.

Bardzo proszę o łagodne potraktowanie moich pytań, bo nie mam bladego pojęcia, jak przebiega import danych zarówno pod względem programistycznym, jak i formalnym.

No i serdecznie witam wszystkich, bo to mój pierwszy post :slight_smile:

W poniedzialek bedzie w Szczecinie na Uniwersytecie o 9 rano wyklad o osm. Planujemy po wykladzie cwiczenia z mapowania. Poniewaz jest zapisanych 120 osób które chcemy wyslac w miasto na cwiczenia, wiec byc moze aktualnosc danych sie nieco podniesie ;-). Formalne Gmina Police musi wyrazci zgode na wykorzystanie tych danych w OSM. Jesli zajrzysz do odpowiedniego urzedu i zgodza sie, daj nam znac. Serdecznie witamy na Forum!
Marek

Pozwolę sobie „zreanimować” ten prastary wątek nie chcąc niepotrzebnie tworzyć nowego.
Podczas wakacyjnej wycieczki zauważyłem, że w obrębie Szczecina jest sporo węzłów z drzewami ze starego importu, które obecnie „rosną” już w obrębie obrysów budynków - jak np. tutaj.
Poprosiłem Dotevo o stworzenie zapytania do overpass, które pomaga wychwycić takie przypadki.
Czy jest ktoś z lokalsów, kto podjąłby się weryfikacji aktualności tych dawno-zaimportowanych drzew, przynajmniej w zakresie nachodzenia na budynki ?

Osmose już wykrywa drzewa na budynkach :slight_smile:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=1070&class=2&zoom=14&lat=53.43201&lon=14.54521&level=1%2C2%2C3

A czy musi to być ktoś ze Szczecina? W obrębie budynku nie powinno być drzewa, więc nawet mechaniczne ich usunięcie chyba nie byłoby szkodliwe.

Mechaniczne usuwanie nie jest dobrym pomysłem, co jeśli to budynek jest skopany?

Drzewa były dodane 10 lat temu, a budynki pewnie dużo później - prawdopodobnie na działce gdzie kiedyś rosły drzewa powstało osiedle. Poza tym drzewo nie jest moim zdaniem ważnym obiektem na mapie, więc usunięcie drzew rosnących na budynkach nie byłoby szkodą dla OSM:)

Jeśli jest oczywiste, że drzewo nie może być w danym miejscu, bo jest tu budynek czy jezdnia, to każdy może je usunąć, choć lepiej jest przesunąć węzeł na pobliskie widoczne drzewo.
Kasować nie należy drzew specyficznych, jak np. pomniki przyrody, przy których należałoby ustalić, gdzie się faktycznie znajdują.

Temat drzew w Szczecinie już się na forum pojawiał, sprawdzałem nawet wtedy na bardzo starych ortofotomapach, czy takie lipne drzewa kiedyś tam były - i ich nie było. Ten import to były jakieś stare dane.

Akurat dużo mapuje w Szczecinie i mogę potwierdzić ten problem. Często radzę sobie z nim tak jak opisał maraf24 - przesuwając na pobliskie drzewa (jeżeli jakieś są), resztę usuwam. Moim zdaniem można z automatu wszystkie nachodzące na budynek drzewa usunąć. Nie spotkałem się z sytuacją że drzewo było zasadzone na miejscu zburzonego budynku.

Podobnie widziałem ostatnio całkiem dużo drzew na budynkach w tej okolicy w Warszawie: https://www.openstreetmap.org/note/2376755