Hei,
Kiitos tiedoista!
En dokumentoinut (nyt jo revertoitua) massaedittirypästäni mitenkään, koska ajattelin, että se on pohjimmiltaan niin yksinkertainen. Latasin JOSMiin ensin paloittain (suunnilleen kaupunginosittain) Helsingin alueita, joille tein sitten yksi kerrallaan haun muotoa highway=footway/service + access=private/destination + note-tagini regexpinä, ja suojana vielä !name=* + !fixme=* + !note:access=*, ja myöhemmin vielä tarkistuksena !indoors=yes.
Useammassakin paikassa pieleen meni ilmeisesti se, että tein samalla muutoksia, haulla, suoraan muutamiin ei-note tagattuihin pihateihin, mutta unohdin poistaa jo JOSMiin lataamani isot alueet. Siten muutoksia, joiden piti koskea vain muutamia kortteleita, pääsi livahtamaan kokonaisiin kaupunginosiin. Lisäksi esimerkiksi tuo note:access -kielto alkuperäisessä haussa sulki aika monia tosiasiallisia pihateitä pois, ja ne piti hakea erikseen mukaan. Joku muukin kyllä meni pieleen, mutten tiedä tarkalleen mikä. En heti keksi, miten esim tuo metrovarikkoalue joutui massaedittini kohteeksi.
Olen nyt tagannut pihatie-tageja uudestaan alueille, joilla olen käynyt kartoitamassa hiljattain uudestaan. Tällainen ei-massamittainen ja pikkuhiljaa tapahtuva tarmistaminen olisi eduksi myös siinä mielessä, että tein vuosia sitten noita access- ja note-tagauksia mm. Jakomäessä aika muistinvaraisesti, sillä asuin kymmenisen vuotta sitten Kontulan ja Kivikon rajamailla, jolloin Jakomäessäkin tuli pyöräiltyä. Mutta tilanne on saattanut muuttua (ainakin puomeja on tullut pariin paikkaan lisää). Sama pätee mm. Kannelmäkeen, Tapanilaan ja Kuninkaantammeen ja osaan Maunulaa ja Puistolaa. Noista alueista oli myös Google Street View’n avulla hankala etsiä noita kieltokylttejä, joten uusi tarkistus paikan päällä olisi kyllä hyvä.
Lisäksi aivan hiljattain huomasin, että mm. Roihuvuoressa ja Herttoniemenrannassa useammankin kerrostalon pihaan oli pystytetty pyöräilykieltomerkkejä (FI:322), joten näille teille laitoin myös bicycle=no -tagit. Näitäkin olisi hyvä käydä päivittämässä paikan päällä samalla.
Niin, ja on sanottava, etten itsekään ole erityisen innostunut tuosta suomenkielisestä tageista. Mutta toisaalta on selvää, että joku oma tagi noille pihateille on oltava. Tarkka arvo on tavallaan toissijainen, kunhan se on uniikki niin kuin ongelmakin. Olisiko vaikka HSL:lle helpompaa, jos ne olisivat vaikka access-tagin arvo(ja)? Jos joku haluaa pystyttää tällaiselle arvolle virallisen tag proposal -prosessin, voin toki äänestää sen puolesta! Kuten sanoin aikaisemmin: Nnämä jo tehdyt pihatie-tagithan onlisi sitten helppo korvata kerralla, jos niiden arvoille löytyy yksi-yhteen mappaus jonkn muun tagin tai arvojen suhteen.
Mainio huomio myös tuo Ruotsin Facebook ryhmä. Itse en valitettavasti ole Facebookissa, mutta joku muu Zuckerbergille jo sielunsa myynyt ja paremmin ruotsia osaava voisi olla yhteydessä sitä kautta.
Lopuksi vielä: ilmeisesti noiden kieltokylttien lainvoimaisuudessa pakkaa sekottaa se, että ennen vuotta 2003 voimassa olleet kaupunkien järjestyssäännöt saattoivat sanoa jotain voista kylteistä, mutta 2003 lopussa voimaan tullut järjestyslaki ei niitä koske (kuten tuossa Ympäristöministeriön ohjeessa todetaan).
Tuli mieleen, että joku voisi vinkata Hesarin kaupunkitoimitusta, että tekisivät noista kieltomerkeistä jutun. Niiden lainvoimaisuus voisi kiinnostaa isompaakin yleisöä. Lisäksi Poliisi kommentoi tällaisia kysymyksiä ihan eri tavalla, kun puhelimen toisessa päässä on nobody-normikansalaisen asemesta Hesarin toimittaja. Tämä siis nimimerkillä: tikkaremmiin kuuluu ison lehden freelance-toimittaja.
Yst. Tolstoi21