Mam pytanie, które może być prawnie nieco kontrowersyjne, odnośnie mapowania maxspeed w przypadku połączenia znaków progu zwalniającego i ograniczenia prędkości. Niezwykle popularne połączenie w Polsce, a z tego co szukałem jest to trochę niejasna/sporna kwestia.
Jak to mapować?
Czy mapujecie np. maxspeed=20 source:maxspeed=sign od znaku do odwołania (inny znak/skrzyżowanie)? Ta wersja mi się wydaje najbardziej poprawna ze względu na przepisy, ale niekoniecznie przyjętą normę poruszania się przez kierowców oraz często dalszego oznakowania ulicy.
Czy może jednak od znaku do progu?
Czy może oznaczacie sam próg nadając mu wartość maxspeed (ponoć wg jednego z rozporządzeń, ta prędkość dotyczy “max prędkości” z którą można przejechać z jakimś tam marginesem)?
A może w ogóle pomijacie te ograniczenia prędkości, wstawiając tylko traffic_calming w odpowiednim miejscu, ale bez maxspeed na danej ulicy?
Można łączyć w jeden lub kilka mniejszych, jak ci wygodniej. Zdarza się, że jest jeden landuse=residential dla całej wsi, ale zdarza się też że kilka domów ma osobny obszar, bo np. wcześniej była tam budowa i prościej było zmienić tagowanie niż łączyć.
Ja preferuję łączyć w jeden obszar jeśli przylegają do siebie i nie różnią się tagami.
W iD nie da się zbytnio stworzyć jednego obszaru z dwóch. Można scalić obszary, ale wtedy tworzy się zbędna relacja multipolygon, a linie i tak pozostają. Ja to robię ręcznie: usuwam jeden obszar i rozciągam drugi na odpowiednim terenie.
O ID się nie wypowiem, ale co do zasady rysowania obszarów landuse, to mam takie zdanie, że można łączyć, zwłaszcza jeśli są to obszary niewielkie, ale bez rygoryzmu. Nie chcemy też mieć gigantycznych poligonów landuse, nieraz na dodatek z licznymi dziurami innych landuse w środku, z którymi bardzo trudno się pracuje. Warto wybrać sobie jakieś sensowne, naturalne granice obszarów zabudowy i na nich przeprowadzić granicę poligonów, nawet jeśli miałaby to być granica dwóch obszarów landuse=residential. Może to być granica jednolitego osiedla albo jakaś większa droga (w miastach zresztą główne ulice często są poza jakimkolwiek landuse, a granice obszarów biegną z obu stron ich krawędzią).
To ja poproszę o te linki.
Bo tematem się kiedyś interesowałem i wszystko wskazywało na działanie tych znaków w sposób jaki to opisali NieWnen i maro21. Tutaj jest nawet odpowiedź ministerstwa w tej sprawie z zeszłego roku. Ale może do dziś coś się zmieniło, niespecjalnie śledzę przepisy drogowe.
W moim mieście mam oznaczonych kilka parkingów wokół rożnych zakładów. Są dostępne wyłącznie dla pracowników (szlaban itp) ale w bazie są oznaczone tak samo jak ogólnodostępne, miejskie parkingi. Rozumiem że nie jest to prawidłowe?
Tak, jak najbardziej. Powinno być najpewniej access=private na parkingu, a do tego zaznaczone w odpowiednim miejscu (jako węzeł na drodze) bramy/szlabany.
Dzięki, tak oznaczyłem. Swoją drogą nie mogłem potwierdzić, że tam konkretnie spadła V2, tj. wiadomo że spadła w tym powiecie, ale na szybko nie znalazłem współrzędnych, a miejscowości wyszczegółowione na różnych stronach i Wikipedii są dość daleko. Ale na ISOK-u rzeczywiście widać duży lej o średnicy 18 m. Co ciekawe, dwa mniejsze leje są 625 m na wschód.
I teraz tak, parking zniknął pod tym placem, trawniki podobnie, ale np. ścieżka/chodnik jest, pomnik Bieni jest. Ja zrobić aby trawniki i parkingi pojawiły się jako warstwa nad tym Placem? Dlaczego nie mogę w trawniku wybrać relacji inner wobec - plac deptak Plac Zamkowy?
Próbowałem wszystkiego, a trawnik jak jest poniżej placu tak jest, podobnie z parkingiem. Może mi ktoś to wyjaśnić dlaczego tak się dzieje czasami.
Mam też prośbę o to aby naprawić ten problem i obiekty na dodanym placu, które istniały wcześniej (dwa trawniki i parking) były widoczne.
Trawnik zniknął, bo teren nie może być jednocześnie deptakiem i trawnikiem.
W przypadku trawnika musisz po prostu zmienić geometrię deptaka, żeby nie obejmował trawnika.
W przypadku parkingu, jeśli rzeczywiście deptak jest dookoła musisz zrobić tak jak to teraz jest z trawnikiem, czyli dodać jako obszar inner, bo relacja multipolygon już jest. Usuń trawnik z tej relacji - to i tak nie jest inner, bo nie leży w środku wielokąta.
Usuń wszystkie tagi z tej linii: https://www.openstreetmap.org/way/857068466 - te tagi powinny być tylko na relacji. No i dodaj parking jako element inner.