Ријеке

Имам два питања у вези ријека:

  1. Понегдје је ријека исцртана из више дијелова. На примјер, једна линија се пружа преко 2-3 километра, затим друга линија која се пружа преко неколико километара и тако даље. Без нарочитог разлога. Претпостављам да је исцртавана у више наврата. Да ли је у реду повезати те линије у једну?

  2. У неким случајевима, горњи дио ријеке је уцртан као „Поток“, а доњи као „Река“. С обзиром на количину протока воде, то има смисла. Да ли би их таквим требало оставити, или ипак промијенити „потоку“ ознаку у „реку“ и спојити их?

  1. Мислим да треба. Непотребно сецкање само компликује ствари.

  2. Има смисла да остане раздвојено.

Delove je najbolje povezati u waterway relacije, što ja praktikujem, na primer:

https://www.openstreetmap.org/relation/11651466 (Reka Resava, od danas)

Ima smisla da budu delovi, pošto se mogu razlikovati u imenu, tipu (river/stream/canal) i drugim tagovima kao što je width. Postoji i tvrdo OSM ograničenje na 2000 tačaka po jednom linearnom segmentu. Kad se segmenti povežu u relaciju, onda ih OSM pretraživač tretira kao jedan pojam i tako i daje rezultate pretrage. Wikidata i wikipedia tagove stavljam samo na relaciju, a na segmente sve relevantne name= tagove.

Mostonga je jedna od kompleksnijih relacija po strukturi, što se da zaključiti i iz članka na Vikipediji.