Kategorie dróg

Hej, mam pytanko.
Zauważyłem, że droga między Jęcznikami Wielkimi a Brzeźnem została w kwietniu oznaczona jako tertiary (wcześniej była jako unclasified). https://www.openstreetmap.org/#map=13/53.6446/17.4647
Pojechałem ostatnio sprawdzić w terenie jak wygląda ta droga. Czy czasem ta droga nie ma za wysokiej rangi? Na wykazie dróg powiatowych nawet nie ma tej drogi oznaczonej jako powiatowa. https://www.starostwo.czluchow.org.pl/images/stories/dokumenty/aktualnosci2014/wykaz_drog_powiatowych.pdf
Myślę czy czasem nie dać jej z powrotem na unclasified (a może na track?). Zmieszczą się 1,5-2 samochody szerokością.
Pozdrawiam i podaję zdjęcia z terenu.



tertiary na pewno jest przesadą, 212 wygląda na ewidentnie lepszą alternatywę dla ruchu tranzytowego.

Czy jest ona regularnie używana do ruchu pomiędzy miejscowościami czy dominuje dojazd na pola? Bo to mi wygląda na drogę do pól czyli highway=track - choć unclassified może da sie obronić.

Jeśli nie ma surface - to dodałbyś odpowiednie tagi? (nawet surface=unpaved to dobry początek, choć lepiej dokładniej)

Dałem znać autorowi dyskutowanej zmiany - https://www.openstreetmap.org/changeset/83177521#map=10/53.9443/17.6724 (warto to zrobić, może coś przegapiamy, może dostaniemy potwierdzenie że edycja była pomyłką)

Co do rangi drogi w oficjalnej klasyfikacji - nie ma to istotnego znaczenia, nawet gdyby była to droga krajowa.

Główną rolą tej drogi jest dojazd na pola. Ewentualnie okoliczni mieszkańcy mogą sobie skracać drogę. Za niedługo poprawię na unclasified i surface=unpaved. :slight_smile:

unclassified to za wysoko, gdyż taka droga nie jest tranzytowa, a lepszej jakości drogi są w pobliżu.
Jeśli mieszkańcy lubią tędy skracać sobie drogę, to track też nie pasuje. Ja takie drogi oznaczam jako service.

Jeśli wykorzystanie typu “dojazd z miejscowości do miejscowości” jest nieistniejące lub bardzo małe to i do highway=track można zdegradować.

service wygląda interesująco

Witam wszystkich. Dawno nic nie pisałem. Pomimo tego że temat stary to muszę się w końcu uzewnętrznić w temacie dróg leśnych. Pochodzę z powiatu lubaczowskiego i w naszych terenach nadleśnictwa przy modernizacji dróg jako nawierzchnię kładą asfalt. Posiadamy jedne z najlepszych dróg leśnych (zawaham się użyć sformułowania) w Polsce. Po prostu zamiast płyt jumbo czy innych nawierzchni jest asfalt. Wiem że wiki wskazuje że te drogi należy oznaczać jako track. Niestety ale nie trafia to do mnie już od kilku lat. Drogi które są lepsze od wszystkich dróg wojewódzkich w powiecie mają być oznaczane brązową krechą. To jest jakaś masakra. Z premedytacją wykorzystuję do tego tag “service”. Teraz ktoś by mógł powiedzieć że nie tworzy się pod render. Z tym się zgodzę ale trzeba też wyjść z podstawowego pojęcia mapy. Brązowy kolor kojarzy mi się tylko i wyłącznie z drogą polną - jaka by ona nie była. Wielu z was znowu ukierunkowuje się na routing - to jest tylko program/algorytm który ma za zadanie zinterpretowanie wszystkich za i przeciw i wyznaczenie drogi. Większość z nas myśli tylko o poruszaniu się autem i to nas myli ja natomiast patrzę również innymi kategoriami (np. rower). Uważam że droga leśna oznaczona tagiem “service” spełnia wszystkie warunki. Przede wszystkim do czego służy?! Do wywozu drzewa i jako droga pożarowa (a nie do jazdy na grzyby). Prawie każda z tych dróg jest opatrzona znakami zakazu wjazdu ewentualnie nie dotyczy to mieszkańców danych gmin lub turystów(pojęcie bardzo ogólne) oraz oczywiście rowerów. Odpowiednie tagi oczywiście dodaję do tych dróg aby routing tamtędy nie kierował. W tym przypadku wydaje mi się że i mapa jest czytelniejsza i routing prawidłowo zbudowany.
Jestem ciekaw waszych opinii.

To zależy od mapy. Jak przełączysz sobie na osm.org na mapę rowerową lub humanitarną to te drogi będą głównie białe, a nie brązowe.

Wartości tagu highway (track,service, residential i wyzej) są dopasowane do routingu samochodowego.

Jakie to są warunki?

Jak nie dotyczy mieszkańców to jest to highway=residential ew. service, chyba że prowadzi do wsi, to wtedy unclassified.
Jeśli tylko piesi i rowerzyści i nie prowadzi do jakichś zabudowań (leśniczówka, stacja nadawcza itp) to mimo asfaltu jest to track.

To, że u nas tracki są prawie zawsze gruntowe, nie znaczy że zawsze są. tracktype=grade1 opisuje właśnie utwardzone drogi prowadzące do lasu/pola.
Pewnie częściej spotykane są w krajach gęściej zaludnionych od Polski.
Co do koloru brązowego - zauważ, że różne tracktype mają różne wzory kreskowania. A że kolor brązowy - bo inne są już zajęte: cienka czarna linia to płoty, gruba czarna linia to tory tramwajowe. Zielony zajęty przez granice rezerwatów i szpalery drzew, czerwony do żółtego to główne drogi, niebieski to cieki, fioletowy granice administracyjne.

Jeden routingów (nie pamiętam który) znakomicie rozróżnia np. tracktype=grade2 od grade4 dla roweru i odpowiednio określi trasę. Asfalty w lesie to tracktype=grade1. Wokół Trójmiasta też ich sporo. Ale faktycznie widać (błędną) tendencję do kategpryzownia ich jako np. service, a szutrówek (albo finegravelów) jako traktype=grade1.

Samo oznaczenie drogi jako “highway=service” dużo nie wnosi.
Bardziej to rozwiń, dodając jeszcze “service=”“surface=” i “access=”.
Więcej na Wiki.
Jak widzę, masz bardzo dokładne dane dotyczące tych dróg. Więc nanoś to wszystkie informacje, na każdy odcinek drogi.
Będą bardzo pomocne w ocenie stanu/rodzaju drogi i późniejszych aktualizacjach.
Routingiem narazie się nie przejmuj. :slight_smile:
Powodzenia.

Ale zdajesz sobie sprawę, że chcesz wprowadzać fałszywe dane do bazy, tylko po to, żeby te drogi lepiej wyglądały na jednej z licznych wizualizacji?

Komputerowa mapa tym się różni od papierowej, że za obrazkiem kryje się baza danych i z tej bazy danych można wygenerować najróżniejsze obrazki. Zależy nam, żeby te dane w bazie jak najdokładniej odpowiadały rzedczywistości i żeby były spójne. Żeby te same rzeczy były opisywane tak samo. A to, jak to potem wygląda na obrazku jest ważne, ale wtórne. Obrazek można zmieniać tak, żeby pokazywał te dane w sposób bardziej odpowiadający naszym wyobrażeniom. Albo zrobić z tych samych danych zrobić inny obrazek. Ale jeśli dane wprowadzimy w sposób niezgodny z ustaleniami, to będziemy mieć błędne i niespójne dane. Jedna osoba oznaczy daną rzecz w jeden sposób, druga w inny - i jak byśmy potem nie generowali obrazka dwa podobne obiekty będą nam wychodzić różnie.

Dlatego tak ważne jest, żeby trzymać się ustaleń dotyczących tagowania. Droga prowadzi na pole lub do lasu? To jest to track, nawet jeśli jest pokryta gładziutkim asfaltem. Jak dopiszesz do tego surface, smoothness, tracktype, to da się zrobić render, który to pokaże tak, jak Ty to sobie wyobrażasz. Jeśli oznaczysz to inaczej, to gdzie indziej niż na domyślnym widoku komuś się nie będzie zgadzać, albo routing kogoś poprowadzi bez sensu.

Jako społeczność tracimy całą kupę energii na to, że ludzie te same rzeczy tagują różnie, a różne - tak samo. Ludzie nie wiedzą, jak tagować, więc taguja na oko i nieświadomie robią burdel. Nie dokładaj się świadomie do tego burdelu.

Czy ktoś bardziej doświadczony w kategoriach dróg mogłby skomentować tę degradację kategorii o dwa poziomy z tertiary na residential?
https://overpass-api.de/achavi/?changeset=119260348
Coś mi tu nie pasuje. “residential – ulica lub droga generalnie używana jedynie przez ludzi mieszkających lub pracujących w danej okolicy, nieprzeznaczoną do ruchu tranzytowego” Ulice zmienione w powyższym zestawie zmian służą głównie do tranzytu z połdunia na północ miasta i daleko im do spokojnych uliczek przy budynkach mieszkalnych. Tu ruch jest ogromny i niekiedy trzeba być ostrożnym przechodząc przez przejście dla pieszych. To jest jedna z głównych ulic miasta z ogromnym ruchem.

Na początek skomentowałem zestaw zmian.
Zobaczymy jaka będzie odpowiedz.

Mnie zastanawia też Powstańców Ślaskich/Świdnicka jako tertiary, kiedy Krakowska, Ślężna czy Grabiszyńska są secondary. Jak dla mnie te ulice mają równy status.

Ślężna jest większa i szersza od Powstańców

W którym miejscu? Wydaje mi się, że obie od początku do końca mają 2x2 pasy, choć Powstańców z “historyczną” nawierzchnią. Przy czym ostatnimi czasy na Ślężnej miasto w swej niezmierzonej mądrości zaczęło uspokajać ruch.

Kolejna degradacja kategorii drogi o dwa poziomy: https://www.openstreetmap.org/changeset/119503532
Też się z tym nie zgadzam, to nie jest droga lokalna, ale główna droga dla autobusów i objazd Strzegomskiej.
https://www.openstreetmap.org/way/765453044/history - można zauważyć po historii, że ta droga przejęła ruch po zamknięciu Strzegomskiej.

Jeśli chodzi o ulicę Fabryczną i Robotniczą to moim zdaniem na pierwszy rzut oka, wyglądają na ulice typowo przemysłowe, gdzie ruch prawdopodobnie głównie odbywa się do i z tej strefy, a nie przez i powinien zamierać w weekendy oraz święta. Zastanawiam się, czy regularne wizyty obcych aut w strefie przemysłowej jest wystarczającą przesłanką, żeby droga miała wyższą kategorię. Autobusy prawdopodobnie jeżdżą ustalonymi trasami i kategoria drogi nie jest dla nich, aż tak ważna, już gorzej z turystami, którzy mogliby chcieć sobie zrobić skrót tą drogą, zamiast jechać Legnicką.
Co jeśli czasowo obniżyłoby się kategorię ulicy Strzegomskiej na remontowanym odcinku z powodu ograniczonej przepustowości?

Nie jestem tutaj lokalsem, ale bazując na informacjach, które dałeś, “objazd Strzegomskiej” powinien być oznakowany niżej niż Strzegomska, czyli max. czwartorzędna. Miałoby to sens, skoro ta ulica była lokalną przed remontem, to i po remoncie powinno to tetriary być cofnięte.