JOSM - różne sprawy, porady

Jest przycisk z dwoma liniami “make parallel copies” (shift + p).

Być może musisz włączyć tryb ekspercki by go zobaczyć.

Korzystając z funkcji o której pisał Mateusz obserwuj dolny pasek narzędzi - będziesz widział tam linijkę podającą bieżącą odległość jednej linii od drugiej.

O super. Wielkie dzięki. O to właśnie chodziło :slight_smile:

Czy jest jakiś prosty sposób zamiany gpx na linię? A jeszcze lepiej - kawałka gpx?

Taki błąd mi się pojawia podczas uruchamiania JOSMa:

WARNING: Could not open/create prefs root node Software\JavaSoft\Prefs at root 0x80000002. Windows RegCreateKeyEx(…) returned error code 5.

To coś poważnego?

Win 10 Home, jakby coś.

Jest opcja na prawokliku do zmiany GPXa w warstwę danych.

Utwórz w rejestrze klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\JavaSoft\Prefs

To teraz będzie trudniej,

Wybieram sobie do załadowania o taki kawałek

pobiera się i dostaję komunikat, że nie znaleziono żadnych danych w tym obszarze…

Sprawdź, czy w oknie pobierania nie masz wybranej zakładki z Overpassem.

Dzięki, zasadniczo o to chodziło. Z tym, że wybrana była standardowa zakładka, ale tuż poniżej było miejsce na zapytanie Overpassa.

@maraf24
Dzięki, wprawdzie ręczne dopisanie do rejestru nie dało pozytywnego rezultatu (nawet po ponownym uruchomieniu), ale wystarczy raz uruchomić JOSMa z uprawnieniami admina i problem znika.

Od jakiegoś czasu używam JOSM-a w wersji Web Start. Da się jakoś na Windows 10 przypisać takiej wersji JOSM-a rozszerzenia plików *.osm, *.gpx itd?

Hej, na innym forum (Forum» Editors) kolega mdelatorre wrzucił dość pomocnego posta dla użytkowników JOSM: Forum» Editors» JOSM filter and search examples

Ogólnie wrzucił informację o różnych filtrach, które można zaprogramować w JOSM - nie wiedziałem, że ten filtr ma takie możliwości.
Link do strony z przykładowymi filtrami:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Mdelatorre#Searching_and_filtering

*(w podpunkcie
1.3.3.1 Expression examples[1]
Note: To view the table click on Expand *

trzeba kliknąć Rozwiń aby odkryć wiersze tabeli).

Użyteczne również:
source=JerzyK | note=“bing hires imagery” | boundary=“national_park”
landuse=* | leisure=nature_reserve | boundary=protected_area | boundary=forestry | boundary=forest_compartment
-boundary=* -tags:0 -place=* -source=emuia

  • building=*
    waterway=* | landuse=reservoir

Więcej na https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Dialog/Filter

Wpadłem na pomysł wykorzystywania rysowania okręgów do umiejscowienia dokładnie niektórych obiektów niedostępnych na mapie.
Pokażę o co mi chodzi.
Mam budynek i dalmierz laserowy. Chcę dodać obiekt którego znam dystanse od narożników budynku. Rysuję okręgi odpowiedniej średnicy i w miejscu przecięcia okręgów mam dokładne położenie danego obiektu

wrzuta zdjec

Jak w ustawieniach JOSM zmienić rysowanie okręgów aby składały się z większej ilości punktów? Np. z 400 punktów?

Nie da się. JOSM oblicza liczbę węzłów na podstawie promienia okręgu.
Możesz więc narysować duży okrąg i potem go zmniejszyć.
Lub ręcznie dodać dodatkowe węzły do istniejącego okręgu i potem je równo rozmieścić (klawisz “O”).

Ale jeśli robisz łuk, to da się ustawić (być może w trybie eksperta) odstęp kątowy węzłów.

Jak się robi ten łuk? Jakimś skrótem?

Łuk zdaje się jest w pluginie Utilsplugin2.

Po włączeniu podkładu Ortofoto WMTS domyślny podkład OSM Carto jest dziwnie skalowany, przez co krawędzie są strasznie poszarpane.

JOSM w sieci z UTM+deszyfracja SSL

Tak trochę z własnego wyboru na dłużej będę w sieci gdzie ruch jest filtrowany z deszyfracją SSL (edukacyjna sieć OSE).
Po zainstalowaniu certyfikatu przeglądarki nie mają problemów, natomiast JOSM wywalił się przy komunikacji z api.openstreetmap.org:

PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target

Domyślam się, że srodowisko JAVA potrzebuje oddzielnie skonfigurować certyfikat - tylko jak? Ktoś z tym już walczył?