A możesz podać linka do tych zmian? To zależy, nie wszystkie elementy się w ogóle wyświetlają na domyślnej mapie (nie ma gwarancji), ale jeśli się wyświetlają, to zwykle są widoczne w ciągu minut.
Zwykle zmiany na mapie są widoczne po kilku minutach. Czasami trzeba wymusić pobranie kafelka na nowo (Ctrl+F5), bo przez jakiś czas jest on przechowywany w cache przeglądarki. Zdarzają się opóźnienia w aktualizacjach (kilka godzin, kilka dni), ale ostatnio są to sporadyczne sytuacje.
Zapytałbym jeszcze dlaczego w relacji Wisły w tagu destination jest wpisane “Balta Maro”, a nie “Morze Bałtyckie”.
Poza tym do niektórych odcinków Wisły ktoś dodał niemieckie nazwy, np. https://www.openstreetmap.org/way/408890760 bez tagu name:pl, co skutkuje tym, że na liście takiej jak tu https://www.openstreetmap.org/relation/34392 wyświetlana jest niemiecka nazwa, a nie tag name. Nazwy w innych językach powinny być tylko na relacji.
Mam takie pytanie. Obszary zabudowy ulegają ciągłemu powiększeniu. Aktualizując dane dochodzi do tego, że teren zabudowy 1 styka się z terenem zabudowy 2. Czy należy je łączyć w jeden większy teren? Jak to zrobić prawidłowo w ID przeglądarce? W kilku miejscach, gdzie aktualnie edytuję doszło do absurdów, że jest kilka tych terenów, które mogą być połączone już w jeden większy.
Mam pytanie, które może być prawnie nieco kontrowersyjne, odnośnie mapowania maxspeed w przypadku połączenia znaków progu zwalniającego i ograniczenia prędkości. Niezwykle popularne połączenie w Polsce, a z tego co szukałem jest to trochę niejasna/sporna kwestia.
Jak to mapować?
Czy mapujecie np. maxspeed=20 source:maxspeed=sign od znaku do odwołania (inny znak/skrzyżowanie)? Ta wersja mi się wydaje najbardziej poprawna ze względu na przepisy, ale niekoniecznie przyjętą normę poruszania się przez kierowców oraz często dalszego oznakowania ulicy.
Czy może jednak od znaku do progu?
Czy może oznaczacie sam próg nadając mu wartość maxspeed (ponoć wg jednego z rozporządzeń, ta prędkość dotyczy “max prędkości” z którą można przejechać z jakimś tam marginesem)?
A może w ogóle pomijacie te ograniczenia prędkości, wstawiając tylko traffic_calming w odpowiednim miejscu, ale bez maxspeed na danej ulicy?
Można łączyć w jeden lub kilka mniejszych, jak ci wygodniej. Zdarza się, że jest jeden landuse=residential dla całej wsi, ale zdarza się też że kilka domów ma osobny obszar, bo np. wcześniej była tam budowa i prościej było zmienić tagowanie niż łączyć.
Ja preferuję łączyć w jeden obszar jeśli przylegają do siebie i nie różnią się tagami.
W iD nie da się zbytnio stworzyć jednego obszaru z dwóch. Można scalić obszary, ale wtedy tworzy się zbędna relacja multipolygon, a linie i tak pozostają. Ja to robię ręcznie: usuwam jeden obszar i rozciągam drugi na odpowiednim terenie.
O ID się nie wypowiem, ale co do zasady rysowania obszarów landuse, to mam takie zdanie, że można łączyć, zwłaszcza jeśli są to obszary niewielkie, ale bez rygoryzmu. Nie chcemy też mieć gigantycznych poligonów landuse, nieraz na dodatek z licznymi dziurami innych landuse w środku, z którymi bardzo trudno się pracuje. Warto wybrać sobie jakieś sensowne, naturalne granice obszarów zabudowy i na nich przeprowadzić granicę poligonów, nawet jeśli miałaby to być granica dwóch obszarów landuse=residential. Może to być granica jednolitego osiedla albo jakaś większa droga (w miastach zresztą główne ulice często są poza jakimkolwiek landuse, a granice obszarów biegną z obu stron ich krawędzią).
To ja poproszę o te linki.
Bo tematem się kiedyś interesowałem i wszystko wskazywało na działanie tych znaków w sposób jaki to opisali NieWnen i maro21. Tutaj jest nawet odpowiedź ministerstwa w tej sprawie z zeszłego roku. Ale może do dziś coś się zmieniło, niespecjalnie śledzę przepisy drogowe.
W moim mieście mam oznaczonych kilka parkingów wokół rożnych zakładów. Są dostępne wyłącznie dla pracowników (szlaban itp) ale w bazie są oznaczone tak samo jak ogólnodostępne, miejskie parkingi. Rozumiem że nie jest to prawidłowe?
Tak, jak najbardziej. Powinno być najpewniej access=private na parkingu, a do tego zaznaczone w odpowiednim miejscu (jako węzeł na drodze) bramy/szlabany.