Jakiś czas temu użytkownik https://www.openstreetmap.org/user/lukirebisz pozmieniał we Wrocławiu cały ciąg starej DK8 od Karkonoskiej do Długołęki z highway=primary na =secondary i =tertiary, zostawiając w opisie tylko “now it is not a national road”.
Trasa ta jest ważną przelotówką przez miasto i od dawna tak jest otagowana, a raczej nieprędko to się zmieni.
Myślę, że zasługuje to na revert.
Do lukirebisz wysłałem wiadomość z linkami do artykułów na wiki i zaproszeniem do dyskusji na forum
Nie znam mocno tego miejsca (choć bywam tam) ale nie jest to sensowna przyczyna dla zmiany typu highway.
Tag highway nie jest i nie powinien być decydowany oficjalną klasyfikacją*. Choć typowo będzie zbieżne bo oficjalna klasyfikacja dróg w Polsce dość dobrze odpowiada prawdziwej istotności.
*tak, highway=trunk w Polsce jest używany błędnie - powinien być dla dróg o podstawowym znaczeniu dla siatki dróg na skalę kraju i większą, nie tylko dla ekspresówek
(lukirebisz, if you prefer/need English let us know so someone can traslate)
Odnośnie starej ósemki we Wrocławiu:
Patrząc na to, jak oznaczone są drogi we Wrocławiu, łatwo zauważyć, że TYLKO drogi krajowe oznaczone są jako pierwszorzędne.
Nie wiem, czy któryś z Panów jeździ na co dzień ulicą Pułaskiego czy też przez Pl. Społeczny.
O tych miejscach można mówić wiele, ale na pewno nie jest to trasa przelotowa.
Dodatkowo, przebieg starej ósemki pełni w mieście podobną rolę jak ulice: Kazimierza Wielkiego, Grabiszyńska czy Traugutta,
które oznaczone są jako drugorzędne.
Stąd mój postulat: stary przebieg ósemki również powinien być oznaczony jako droga drugorzędna.
Z trunkami jest trochę tak, że obecny system nikogo w pełni nie satysfakcjonuje, ale większość jest go w stanie uznać jako obowiązujący. Widać to dobrze w tematach o klasyfikacji dróg, że mamy użytkowników, którzy w ogóle jakości drogi by nie brali pod uwagę, ale są też tacy którzy daliby trunk obwodnicy Bździągówka, bo jest dwujezdniowa.
Jeśli zaś chodzi o tę zmianę, to ja kiedyś przerzuciłem primary z Ślężnej-Puławskiego na Krakowską-Traugutaa (https://www.openstreetmap.org/changeset/79456509#map=14/51.0943/17.0480) i ostatecznie z dyskusji wynikło, że zmiana wszystkich dróg na secondary jest sensowna. Co prawda zmiana części na tetriary jest trochę zbyt daleko idąca, dodatkowo nie powinieneś zmiany tłumaczyć odebraniem jej statusu drogi krajowej (bo to w osm nie ma znaczenia), jednak zmiana jak najbardziej jakiś sens w sobie ma.
Odnośnie starej ósemki we Wrocławiu:
Z tertiary wiem, że przesadziłem na odcinku al. Karkonoska - Pl. Wróblewskiego, zmienię na secondary.
Nie chciałem wcześniej zmieniać, wiedząc, że i tak wywołam dużą dyskusję i wszystko może wrócić na primary.
Jednak nie wziąłem takiej kategorii znikąd: tak jest oznaczona ul. Powstańców Śląskich (od Hallera do centrum) - dość mnie to zdziwiło.
Czy nie powinniśmy tego odcinka podnieść do rangi secondary (niewątpliwie jest to jeden z głównych dojazdów z A4 do centrum)?
Moim zdaniem powinny być oznaczone jako primary, bo ta trasa to nadal ważna droga w kierunku wschodnim, póki nie ma jeszcze alei Wielkiej Wyspy. Którą drogą kierowca z placu Grunwaldzkiego ma się dostać na Oleśnicę?
https://overpass-turbo.eu/s/XfT
(przed uruchomieniem najlepiej zaznaczyć w Ustawieniach > Mapa “Nie wyświetlaj małych obiektów jako POI.”)
Z tej mapki widać, że brakuje drogi highway=primary na wyjeździe z miasta w kierunku na Oleśnicę.
Tylko czy trasa plac Grunwaldzki-Oleśnica jest ważną drogi w skali kraju? Sam wyjazd z duźego miasta nie jest wystarczającym powodem do primary. Nie jestem tu lokalsem, ale czy faktycznie jadąc z jakiegokolwiek kierunku wjazd na byłą 98 jest optymalny? A już tym bardziej nie widzę powodu, żeby się ktokolwiek przemierzający kraj miał się pakować na Ślęźną. Choć faktycznie jest ostatnio tendencja do podnoszenia kategorii dróg w dużych miastach, więc może w tym szaleństwie jest metoda.
Definicje dróg na OSM niestety nie są ścisłe. Mówią jedynie o tym czym taka droga “może być lub nie może być”, więc ciężko też się do czegoś odwołać. Więc odwołuję się do “Drogi te najczęściej łączą większe miasta” oraz do “nie wszystkie drogi oznaczone jako primary muszą posiadać kategorię drogi krajowej”. Skoro z Oławą łączy ją drogary typu primary, to czemu Oleśnica ma być gorsza? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dprimary
Masz na myśli DK94? Ona nie jest primary dlatego, że łączy Wrocław w Oławą, ale dlatego, że łączy Wrocław, Opole, Bytom, Kraków i chyba w ogóle w wszystkie większe miasta na południu Polski. Dodatkowo jest alternatywą dla płatnej autostrady, więc jej znaczenie w tranzycie jest łatwe do wytłumaczenia. Oleśnica nie jest “większym miastem”, zresztą primary w poprzednim kształcie do niej nawet nie sięgało, więc ja nie widzę wytłumaczenia takiego oznaczenia. Jednak podkreślam, że nie jestem lokalsem, a nie wszystko da się zauważyć “palcem na mapie”. Jeśli taki powód jest, należy tę zmianę wycofać i oprzeć odpowiednim komentarzem.
Jeśli chodzi o estradę, to leisure=bandstand nie renderuje się na podstawowym stylu mapy.
Czy ta estrada jest tam ustawiona na stałe i jest tam przez większą część roku? Jeśli nie, to nie powinno jej być na mapie jeśli jest tymczasowym obiektem, np. ustawionym tylko na festiwal.
Tag layer nic nie zmieni, jeśli tag się nie renderuje. Nie powinno go tam być, bo stosuje się go tylko jeśli dwa obiekty się na siebie nakładają, a nie znajdują się w jednej płaszczyźnie.